Γενικά Hemo το λοβάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panOz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
σας μερσούμε για τα ωραία σας λόγια!

ο μικρός το φόρεσε σχετικά εύκολα το harness αν και του πέφτει λίγο βαρύ και καμιά φορά δίχνει να δυσανασχετεί λόγω αυτού.

γενικά είχα φροντίσει να έχει εμπιστοσύνη στα χέρια μου. Όσο το περίμενα απο αμερική είχα βρεί τις πληροφορίες και τα βίντεο που το συνοδεύουν και ακολούθησα τις οδηγίες. Επίσης αν βλέπετε οτι το πουλί θέλει να το αποφύγει μην επιμένετε! αφήστε λίγο χρόνο και συνεχίστε μετά

Νομίζω οτι το πιο σηματικό είναι να σε αφήνει το πουλί να σηκώνεις τις φτερούγες του.
μετά φρόντισα όταν ήρθε να περάσουμε αρκετές ώρες με το λουρί σαν παιχνίδι. Να τον κάνω να περνάει απο μέσα ας πούμε για να φτάσει το κεχρί του. Του το άφηνα επάνω στο κλουβί ή το έβαζα πάνω στον ώμο μου.

Το να του το φορέσω και να του το αφαιρέσω είναι αρκετά εύκολο μιας και με αφήνει. Όταν το φοράει όμως πολλές φορές δείχνει να χάνει την ισορροπία του λόγω του βάρους που έχει το λουράκι που περισσεύει. Παρ όλα αυτά εχει κάνει πτήση με αυτο και στον αέρα δεν δείχνει να τον ζορίζει.

Το harness είναι σε mini size. μικρότερο δηλ. απο το petite και είναι αυτό που θεωρητικά ενδείκνυται για τη ράτσα του :)
 
Αν σου είναι εύκολο βγάλε ένα βίντεο με τον τρόπο που του το φοράς έτσι για να ζηλεύουμε ακόμη περισσότερο. Μέχρι στιγμής νομίζω κερδίζει το βραβείο η Σούλα αν δεν κάνω λάθος που τα έχει ελεύθερα και εκτός σπιτιού.
 
Μέχρι στιγμής νομίζω κερδίζει το βραβείο η Σούλα αν δεν κάνω λάθος που τα έχει ελεύθερα και εκτός σπιτιού.
Δεν ξέρω σε ποιο μέλος αναφέρεσαι αλλά κανένα βραβείο για τέτοιες ενέργειες, το αντίθετο θα έλεγα.
Έχω παρατηρήσει τελευταία συχνά-πυκνά, να γίνονται αναφορές για ελεύθερες πτήσεις σε ανοιχτό χώρο και παραδόξως δεν εστιάζουμε να φέρουμε αντιρρήσεις επ' αυτού.
Ποτέ μα ποτέ, ελεύθερο πουλί στο ανοιχτό περιβάλλον. Ακόμα και πουλιά με ελαφρά ψαλιδισμένα φτερά μπορεί να απομακρυνθούν και να έχουν ατύχημα.
Δείτε το θέμα του Ανέστη Φοίβος με πουλιά που γεννήθηκαν στο σπίτι του και με φτερά ψαλιδισμένα αλλά ξανά φυτρωμένα
https://community.petbirds.gr/threads/Μου-έφυγε-ο-Μπάρνι-αμαζον-και-τον-ξαναβρήκα.20537/.
Ούτε μέσα στο σπίτι αφήνουμε ελεύθερα τα πουλιά αν δε μπορούμε να τα επιτηρούμε, πολύ περισσότερο κατά την απουσία μας.
Αυτές οι (ας μου επιτραπεί η έκφραση) "μαγκιές" έχουν αποτέλεσμα απώλειες και είμαστε υποχρεωμένοι να το επισημάνουμε.
Οι παπαγάλοι είναι άγρια ζώα και ποτέ δεν μπορούμε να προβλέψουμε τι θα είναι αυτό που θα τους τρομάξει για να φύγουν από κοντά μας.
Λίγη προσοχή παρακαλώ και για τι διαδίδουμε και στις ενέργειές μας, αφού αναμφίβολα όλοι νοιαζόμαστε για τα πτηνά μας.
 
Ο Μάριος είναι ένα πουλάκι με έντονη πτεροφαγία και ανίκανο να πετάξει (αναφέρεται στο θέμα). Τι νόημα έχει αυτό το μη ενδεικτικό παράδειγμα στη συζήτησή μας;
Θα ήθελα να εστιάσουμε στον κανόνα και όχι στην εξαίρεση για να στείλουμε το σωστό μήνυμα επί της ουσίας.
Ας περιμένουμε την απάντηση και του ίδιου του Άγγελου, μπορεί να έχει κάτι άλλο στο μυαλό του να αναφέρει.
 
Ίσως να έχω κάνει λάθος κι εγώ. Νόμιζα ότι είχα δει εδώ από μια κοπέλα (Σούλα έγραψα αλλά δεν το έχω σίγουρο όπως είπα) ότι έχει τα παπαγαλάκια ελευθερα και την ακούνε.

Γενικά είμαι νέος στο θέμα πτηνά αλλά συγκρίνω τα πάντα με βάση τα σκυλιά.
Πράγμα που σημαίνει ότι αν υπάρχει η δυνατότητα για πλήρης ελευθερία θα την προτιμούσα.

Όλα αυτά είναι όμως off topic οπότε δεν αξίζει να τα αναλύσουμε παραπάνω
 
Γενικά είμαι νέος στο θέμα πτηνά αλλά συγκρίνω τα πάντα με βάση τα σκυλιά.
Πράγμα που σημαίνει ότι αν υπάρχει η δυνατότητα για πλήρης ελευθερία θα την προτιμούσα.
Καμία σχέση. Ποτέ τα πουλιά ελεύθερα. Κάνε μια αναζήτηση, υπάρχει πλούσια θεματογραφία με πολλά περιστατικά. Είναι κρίμα και γι' αυτά και για τους φροντιστές να χάνονται πουλιά.
 
Μέχρι στιγμής νομίζω κερδίζει το βραβείο η Σούλα αν δεν κάνω λάθος που τα έχει ελεύθερα και εκτός σπιτιού.
ΊΝόμιζα ότι είχα δει εδώ από μια κοπέλα (Σούλα έγραψα αλλά δεν το έχω σίγουρο όπως είπα) ότι έχει τα παπαγαλάκια ελευθερα και την ακούνε.

Αναφέρεσαι στην Τάνια και συγκεκριμένα στο βίντεο του συγκεκριμένου ποστ https://community.petbirds.gr/threa...ση-του-παπαγάλου-σας.31452/page-2#post-404161 . Ειλικρινά όταν το είδα τρόμαξα. Τώρα αν είναι παράδειγμα προς αποφυγή ή αν κερδίζει βραβείο το αφήνω στην κρίση σου.
 
Back
Top