Γενικά Hemo το λοβάκι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης panOz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Άγγελε, πραγματικά σε καταλαβαίνω απόλυτα, όσο κι αν δεν έχω παπαγάλο, που στο κάτω - κάτω της γραφής αλληλεπιδρά με μεγαλύτερη νοημοσύνη κι αποτελεσματικότητα με τον άνθρωπο συγκριτικά με τα καναρίνια. Κι εμένα, όταν είδα ένα κοκατίλ σε βίντεο να πετά από τη βεράντα του σε χωράφια και να γυρνά με το κάλεσμα του ανθρώπου που το φροντίζει και διάφορα άλλα ανάλογα βίντεο, πετάρισε η ψυχή μου στην κυριολεξία. Θα ήθελα και τα δικά μου πουλάκια να μπορούν με ασφάλεια να κάνουν το ίδιο. Επίσης όμως πετάρισε η ψυχή μου, όταν τον Ιούνιο που πέρασε, καθώς έπινα καφέ ένα πρωί στο μπαλκόνι μου, ένα σαΐνι άρπαξε από το πουθενά ένα δύστυχο σπουργίτι και το έτρωγε στο απέναντι μπαλκόνι. Όλα έγιναν σε μια στιγμή, όπως πάντα... Είναι αυτό που λέμε ότι όσα φέρνει η ώρα, δεν τα φέρνει ο χρόνος όλος.
Γενικά πάντως δεν χρειάζεται να απολογείσαι σε κανέναν ή να εξηγείς όσα εξυπακούονται, διότι οι περισσότεροι νοήμονες και με την απαιτούμενη ευαισθησία άνθρωποι, αντιλαμβάνονται τη στέρηση της ελευθερίας και θέλουν το καλύτερο για τα πλάσματα που αγαπούν, ειδικά όταν στη στέρηση αυτής της ελευθερίας έχουν συμμετάσχει και οι ίδιοι, έστω σαν αγοραστές που δίνουν συνέχεια στην αιχμαλωσία των πτηνών. Έτσι λοιπόν, όλοι εμείς, που έχουμε πουλιά συντροφιάς έχουμε κάνει, καλώς ή κακώς, ειρήνη με τον εαυτό μας και τα στραβά μάτια στο ότι μετέχουμε με έμμεσο κατά μία έννοια τρόπο στην αιχμαλωσία των απογόνων κάποιων ειδών.
Θα σου έλεγα λοιπόν, προκειμένου να "ισοφαρίσεις, ισορροπήσεις κλπ" τη διάθεσή σου για τη Λινκ, να ταΐζεις αυτήν, τη δύσκολη για αυτά. Περίοδο τα πτερωτά, με εξωτερικές ταΐστρες (εννοείται φυσικά ότι θα πλένεις τα χέρια σου και δεν θα τις φέρεις ποτέ μέσα στο σπίτι σου, ούτε πούπουλα θα μπουν, για να μην κολλήσει το πουλί σου τίποτα μολυσματικό). Φυσικά αυτό δεν δίνει λύση στην εσωτερική σύγκρουση με τα οικόσιτα πτηνά, αλλά κάπως απαλύνει τον προβληματισμό, κυρίως μέσω του αποπροσανατολισμού της προσοχής μας από αυτόν.
 
Back
Top