Γενικά Kόκκινο λιποχρωμικό εντόνου λευκόπτερο καναρίνι

Κύριε Μάκη δεν έχω λόγια! Να το χαίρεστε!

Τέτοια καναρίνια χρώματος είναι όπως λέμε τα μωζαικ; Δλδ για να βγει ένα τέτοιο πουλάκι ζευγαρωνουμε δύο ίδια με τέτοιους χρωματισμούς; Υπάρχει διαφορά στα χρώματα αναλόγως το φύλο;
 
Δεν έχω τέτοια ποικιλία Αλίκη. Οχι δεν είναι μωσαικ . Είναι αυτό που λέω . ΚΟΚΚΙΝΟ ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΟ ΕΝΤΟΝΟΥ ΠΤΕΡΩΜΑΤΟΣ ΛΕΥΚΟΠΤΕΡΟ. Ειναι κανονικό κόκκινο που δεν έχει πάρει χρωστική τις πρώτες 50 μέρες τις ζωής του.
 
Βρίσκω υπέροχο το συγκεκριμένο πουλί, χάρη αυτής του της συμμετρίας στα χρώματα!
 
Αγαπητε Μακη θα ηθελα πολυ να παρω ενα ζευγαρι του ειδους.
Μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου;
φανταζομαι αποκλειεται να βρω σε πετ σοπ.
 
Εμένα πάλι δεν μ'αρέσει καθόλου... Βρίσκω πολύ πιο όμορφα τα κόκκινα και τα μωσαικά.
.Αλλά περί ορέξεως...
 
Νικο αυτο το ξεραμε φαινεται αλωστε απο τον τοπο διαμονης σου οτι προτιμας τα πρασινα '' πουλια '' :D
 
Όχι, άλλωστε είμαι δηλωμένο χανούμι...
Απλά στην προσπάθειά τους κάποιοι εκτρφείς να δημιουργήσουν νέες μεταλλάξεις (και νέο αγοραστικό κοινό) δημιουργούν παραλλαγές που δεν προσφέρουν οπτικά κάτι ιδιαίτερο... Το συγκεκριμένο μου θυμίζει μισοξεβαμένο πουλί... φυσικά εκφράζω προσωπική άποψη, πιθανότατα μειοψηφίας.
 
Τι μειοψηφία; Μόνος σου είσαι χα χα
Τι μόνος του; Αφού κι' ίδιος δεν πιστεύει αυτό που γράφει! Χιχιχιχιχιχι 😛

Όχι, άλλωστε είμαι δηλωμένο χανούμι...
Απλά στην προσπάθειά τους κάποιοι εκτρφείς να δημιουργήσουν νέες μεταλλάξεις (και νέο αγοραστικό κοινό) δημιουργούν παραλλαγές που δεν προσφέρουν οπτικά κάτι ιδιαίτερο... Το συγκεκριμένο μου θυμίζει μισοξεβαμένο πουλί... φυσικά εκφράζω προσωπική άποψη, πιθανότατα μειοψηφίας.

Νομίζω οτι ειδικά τα λευκόπτερα είναι μια πολύ επιτυχημένη προσπάθεια. Με πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Εχει πολύ δουλειά και χρειάζεται μεγάλη προσοχή απο τον εκτροφέα.
 
.. Είπαμε euphonia...
Καλά αλλά... Ούτε με κάτι τέτοιο συμβιβάζεσαι;
jaune-iv-al-blances.jpg
 
Κάποιο συμπαραστάτη θα βρω. Γιατί εσείς δεν έχετε γούστο 😛

Κάποιος mod παρακαλώ ν'αλλάξει τον τίτλο γιατί είναι ελλιπής...
Κόκκινο και ΚΙΤΡΙΝΟ λιποχρωμικό λευκόφτερο καναρίνι. :D
 
Back
Top