Γενικά Kόκκινο λιποχρωμικό εντόνου λευκόπτερο καναρίνι

πάντως εμένα και το ''χανουμάκι'' μ΄αρέσει πολύ! 😛
(σε πανΑθήναϊκό όμως (που είμαι εγώ) δεν θα βρούμε κάτι, έτσι Μάκη;:D )
 
Aπ' όλα έχει ο μπακσές. Σιγά μην άφηνα εγώ την Sissy παραπονεμένη.

sissy%2527s+like.jpg


😕 😱 🙄
 
"Εκεί, εκεί στη Β εθνική", είναι ΟΚ;
Το κίτρινο χρώμα είναι Βυζάντιο, είναι Ελληνισμός, είναι αυτό που σου έρχεται στο μυαλό όταν σκέφτεσαι καναρίνι.. Είναι ιδέα!

*Oi ιδέες δεν αποθνήσκουν... Πατριάρχης Βαρθολομαίος - Κωνσταντινούπολη 2004 ;)
 
Μακη αυτο το πρασινο ειναι προιον μονταζ ετσι; Μην μας τρελαινεις! 😛

Εχω αλλη μια ερωτηση. Γιατι το λενε "Kόκκινο λιποχρωμικό εντόνου λευκόπτερο καναρίνι" κι οχι απλως έντονο. Η γενικη πτωση πως κολλαει στην ονομασια; Υποδηλωνει κατι;
 
Πράγματι, η γενική κολλάει στην ποιότητα του πτερώματος. Είναι περισσότερο η "περιέργεια" του Μάκη για την σωστή περιγραφή παρά κάτι άλλο.
Το Kόκκινο λιποχρωμικό εντόνου, λευκόπτερο. Θα μπορούσε να γραφεί ΛΙΠΟΧΡΩΜΙΚΟ ΚΟΚΚΙΝΟ ΕΝΤΟΝΟ ΛΕΥΚΟΠΤΕΡΟ χωρίς να αλλάζει τίποτε απολύτως στην ουσία.
 
Πω πω... Τέλεια αρμονία και ισορροπία στα χρώματα!
Χάρμα ιδέσθε!
Δεν επηρεάζεσαι καθόλου από την ομάδα μας...

2.webp
Εμένα με τρελαίνουν αυτά!
 
Aπ' όλα έχει ο μπακσές. Σιγά μην άφηνα εγώ την Sissy παραπονεμένη.

sissy%2527s+like.jpg


😕 😱 🙄


αν υπηρχε τετοιο χρωμα...
1)ανοιγα το παραθυρο
2)ανοιγα τα κλουβια με τα κοκκινα μοζαικ
3)σταση στην τραπεζα να βγαλω λεφτα
4)κουμπωνα πρωτη στο αμαξι και καρφι για αγορα!
 
Πανέμορφο το κόκκινο το λευκόπτερο! Σκέπτομαι να κάνω μια προσπάθεια να βγάλω κάτι που να μοιάζει σε αυτό:D Απλά δε θέλει τις πρώτες 50 μέρες της ζωής του χρωστική; Αυτό είναι όλο; Μετά κανονικά;
 
Πανέμορφο το κόκκινο το λευκόπτερο! Σκέπτομαι να κάνω μια προσπάθεια να βγάλω κάτι που να μοιάζει σε αυτό:D Απλά δε θέλει τις πρώτες 50 μέρες της ζωής του χρωστική; Αυτό είναι όλο; Μετά κανονικά;
Πολύ καλό γενετικό υλικό (γεννήτορες) και μετά τις 50 ημέρες χρωστική.
Νομίζω όμως πως πρέπει να φροντίσουμε την αρχική πτερόρροια των νέων πτηνών να συμπέσει με την κανονική και να υπάρχουν τέτοιες συνθήκες που να μη χρειαστεί να περάσει δεύτερη... και χαλάσει το λευκό στα φτερά του.
 
Αν κάποιος μπορεί να διαχειριστεί τη βαφή κατά τη διάρκεια της δεύτερης και κανονικής πτερόρροιας τέτοιου είδους πουλιών όποτε θέλει, αν όχι πρέπει να έχει πρέπει να φροντίσει για τα παραπάνω.
 
Γνώμη μου είναι πως χρειάζεται επιπρόσθετα μέτρα λιγότερο φως και χαμηλότερες θερμοκρασίες (λιγότερη ζέστη) από τον Αύγουστο μέχρι και Οκτώβρη για τις συνθήκες της Ελλάδας ώστε να μη γελαστούν και μπουν σε πτερόρροια, ή κάνω λάθος @mgerom?
 
Θα κάνουν κανονικά την πτερόρροιά τους μεταξύ Ιουνίου και Αυγούστου, αλλά δεν θα αλλάξουν κινητήρια και οδηγούς.
 
Back
Top