Γενικά Kόκκινο λιποχρωμικό εντόνου λευκόπτερο καναρίνι

Θα κάνουν κανονικά την πτερόρροιά τους μεταξύ Ιουνίου και Αυγούστου, αλλά δεν θα αλλάξουν κινητήρια και οδηγούς.
Αν γεννηθούν νωρίτερα από τον Απρίλη θα τα αλλάξουν ενώ αν καθυστερήσουν δεν θα τα αλλάξουν κε Μάκη;
 
Μόνον αν κάνουν και δεύτερη πτερόρροια μέσα στον χρόνο, έχουν τέτοιο κίνδυνο. Συνήθως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αλλά φυσικά όσο πιο αργά είναι γεννημένα τόσο περισσότερο απομακρύνεται αυτό το ενδεχόμενο.
 
Ωραιο το κοκκινο δεν λεω, απο συμετρια σκιζει παντως👍, απλα εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει το κοκκινο χρωμα. Μου παραφαινεται σαν ψευτικο, αλλα ειναι προσωπικη αποψη...

πιο πολυ για μπαρμπουνι κανει παρα για καναρινι...😛
 
κυριε μακη γινεται να κανουμε το αναποδο, ολο κοκκινο ασπρο κεφαλι και λαιμος;
 
απολυτω; και γιατι;
Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να γίνει αυτό Παναγιώτη. Η γενετική βάζει φραγμούς 😉 Εκτός κι αν κάτσεις να μαδήσεις πούπουλο -πούπουλο όλο το κεφάλι ενός κόκκινου και αρχίσεις να το ταίζεις μονον ασπούρι μεχρι να ξαναντηθεί.
 
ολα ειναι πανεμορφο αλλα το πρασινακι ολα τα λεπτα κυριε μακη ειστε καταπληκτικος με εχετε αφηση καγκελο αυτα ειναι εργο τεχνης
 
Πωω... Μας πώς μου είχε ξεφύγει😡
Τρελός κόμματος το πουλάκι!
Τα πόδια γιατί είναι τόσο πολύ χρωματισμένα;Έτσι γίνεται, τόσο πολύ, με τις χρωστικές;
Μόνον αν κάνουν και δεύτερη πτερόρροια μέσα στον χρόνο, έχουν τέτοιο κίνδυνο. Συνήθως δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αλλά φυσικά όσο πιο αργά είναι γεννημένα τόσο περισσότερο απομακρύνεται αυτό το ενδεχόμενο.
και αφορά μόνο τα γεννητούρια, τα ενός έτους και πλέον δεν κινδυνεύουν, σωστά;👍
αλλα το πρασινακι ολα τα λεπτα κυριε μακη
Βρε Δημήτρη πως τσίμπισες έτσι;Είπαμε είναι guru ο άνθρωπος... Εσύ τον έκανες ζαχαροπλάστη😛
Το πράσινο είναι προιόν επεξεργασίας απο υπολογιστή. 😉Δεν το γλίτωσες,θα έρθεις με τον κηδεμόνα😛
 
και αφορά μόνο τα γεννητούρια, τα ενός έτους και πλέον δεν κινδυνεύουν, σωστά;

Δεν μπορεί να υπάρξουν Λευκόπτερα εκτός απο τα πρωτοετή. Τα επόμενα χρόνια σε κάθε πτερόρροια, αντικαθίσταται όλο το πτέρωμα, συμπεριλαμβανομένων και των πρωτευόντων. Αρα κατά την βαφή, επιρεάζονται ακόμα και όλα τα λευκά σημεία του φαινότυπου και θα έχουμε ένα κατακόκκινο λιποχρωμικό.
 
Kόκκινο λιποχρωμικό εντόνου λευκόπτερο.

View attachment 28824
Αν και ειμαι ερασιτεχνης εντελως, θελω να πω πως εναι απλα τελειο, με απολυτη συμμετρια και φοβερο χρωμα! Να το χαιρεστε!
 
και για τα αλάνια, τους λάτρεις της ασυμμετρίας:
IntensiveVarigatedRedIvory.png

"Intensive Varigated Red Ivory"
 
Από αυτό το ποστ και κάτω: https://community.petbirds.gr/threads/Η-Οδύσσεια-της-πρώτης-μου-εκτροφής-κόκκινων-μωσαικών.27416/page-2#post-329210
γίνονται κάποιες αναφορές περί μαύρων φτερών και σημαδιών στα λιποχρωμικά καναρίνια. Αν δεν καλυφθείς ρώτα τον Monsieur Μάκη! 😛

Νομίζω πως ούτε εκεί εξηγείται ακριβώς ο λόγος, αναφερέται μεν ως "εκτροφικό εργαλείο" αλλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω το γιατί. Το έχω παρακολουθήσει το θέμα σου. 😉
 
Νομίζω πως ούτε εκεί εξηγείται ακριβώς ο λόγος, αναφερέται μεν ως "εκτροφικό εργαλείο" αλλά δεν μπόρεσα να εντοπίσω το γιατί. Το έχω παρακολουθήσει το θέμα σου. 😉
😀 καλά μην νομίζεις ούτε εγώ το εντόπισα.. απλά είπα να το αναφέρω! 😉
 
Back
Top