Ασθένειες Karina stop και teniazine

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CHRISV
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.

CHRISV

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2022
Μηνύματα
501
Πόλη
Αθήνα
Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το taniazine και το karina stop προληπτικά;
 
Καλησπέρα.
Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το taniazine και το karina stop προληπτικά;
Το Teniazine ναι για ένα 24ωρο σύμφωνα με τις οδηγίες, είναι φάρμακο για τα εντερικά σκουλήκια.
Το Karιna stop είναι στην ουσία ένα συμπλήρωμα διατροφής το οποίο βοηθάει τα πουλιά να ανταπεξέλθουν όταν κάποια αρρώστια τα κάνει να αδυνατίζουν ακόμα και αν τρώνε κανονικά ή περισσότερο από το κανονικό.
Δεν νομίζω ότι έχει κάποια αξία ή προληπτική χρήση του.
 
Σας παρακαλώ μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να χρησιμοποιήσω το taniazine και το karina stop προληπτικά;
Τι σε κάνει και διερευνάς αν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις; Εκτός από το πρώτο σου καναρίνι που είχε καρίνα και πέθανε, παρατηρείς κάτι ανάλογο ή άλλα συμπτώματα ας πούμε ατονίας και στα υπόλοιπα πουλιά σου;
 
Έχω αρχίσει να βλέπω να αρχίζει να φαίνεται και στα υπολοιπά το κόκκαλο της καρίνας κάπως. Πάντως είναι πάρα πολύ ζωηρά. @ΙΩΑΝΝΗΣ@Το taniazine δηλαδή θα το χρησιμοποιήσω για ένα εικοσιτετράωρο;
 
Το Karina stop είναι για να "κρατησει" ένα πτηνό ώσπου να υπαρξει διάγνωση και αγωγή,είτε μετά από ασθένεια και αγωγή να "ανεβασει" ένα πτηνό.
Δεν θεραπεύει κάτι και δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιείται σε άλλες περιόδους.
 
Το taniazine δηλαδή θα το χρησιμοποιήσω για ένα εικοσιτετράωρο;
Ναί, η δοσολογία που πιστεύω ότι θα αναγράφεται στην συσκευασία του είναι ''teniazine για το σκουληκι 4 σταγονες σε 100ml νερο για 24 ωρες''
Την παραπάνω δοσολογία την έχουν προτείνει Πτηνίατροι σε φίλους με άρρωστα πουλάκια.
 
Ευχαριστώ πολύ να ρωτήσω επίσης επειδή έχω μπερδευτεί λίγο όταν φαίνεται το κόκκαλο της καρίνας και αδυνατίζει το καναρίνι έχει σίγουρα σκουλήκια;
 
@CHRISV

Επειδή φαίνεται να υπάρχει κάποιο θέμα με τα πουλάκια σου ( με βάση τα λεγόμενά σου) θα σου πρότεινα να κάνετε μια επίσκεψη σε έναν πτηνιατρο.
Από αυτόν θα πάρεις σίγουρες απαντήσεις για την αντιμετώπιση του προβλήματος με εξειδικευμένη αγωγή.
Εμείς από εδώ δε μπορούμε να προτείνουμε καμιά αγωγή γιατί η εμφάνιση καρίνας είναι αποτέλεσμα του 90% των ασθενειών.
Εγώ προσωπικά δε θα μπω καν στη διαδικασία να πω πιο ήταν το πρόβλημα στο δικό μου καναρίνι όταν εμφάνισε καρίνα πριν μήνες και τί αγωγή του δόθηκε.

Μη χάνεις χρόνο ψάχνοντας απαντήσεις στο ίντερνετ και λύσεις από σκευάσματα που υπόσχονται παπάδες.
Ένα φάρμακο που μπορεί να σώσει τα δικά σου πουλιά μπορεί να σκοτώσει τα δικά μου γιατί θα επιβαρύνει τον ήδη πεσμένο οργανισμό τους μια άστοχη αγωγή.
 
@Kiriazis Λάθος μου από το άγχος μου νόμιζα ότι είχαν καρίνα. Μια χαρά είναι τα πουλάκια μου. Κελαηδάνε , πετάνε, χωροπιδάνε και είναι χαρούμενα. Πήρα και το taniazine τους έβαλα προληπτικά δύο σταγόνες και είναι μια χαρά.
 
@CHRISV Απλά δεν είναι παχιά είναι κανονικά. Είναι κανονικά και γυμνασμένα! 😉
[automerge]1651693017[/automerge]
Έτσι και αλλιώς δεν διακρίνεται και λίγο το κόκκαλο της καρινας;
[automerge]1651693017[/automerge]
Έτσι και αλλιώς δεν διακρίνεται και λίγο το κόκκαλο της καρινας;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το άγχος πολλές φορές είναι ο χειρότερος σύμβουλος και μας κάνει να προχωράμε σε λάθος κινήσεις.
Το teniazine δεν το θεωρώ απαραίτητα λάθος, ίσα ίσα που αν δίνεις φρέσκα λαχανικά ίσως είναι καλή η προληπτική χρήση του μία δυο φορές το χρόνο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 
Κάτι άλλο που συμβαίνει είναι ότι το μόνο θηλυκό που εχω μέχρι τώρα η Τσάρλι είναι πολύ πυρωμενο τώρα τελευταία μόλις ακούει τα αρσενικά τιτιβίζει και σήμερα πήγε και κάθισε και προσπαθούσε να κάνει φωλιά στην αυγοθηκη. Ακόμα και ο Μπισμπιρικος που περιμένει την καναρα που θα του πάρω ανυπομονεί και κελαηδάει από μακρυά στην αδελφή του. 🤔 Όπως και να έχει όλα τα κανάρινια μου είναι πυρωμενα.
[automerge]1651693367[/automerge]
Ναι έχεις απόλυτο δίκιο το taniazine είναι ίσως από τα άπειροελαχιστα φάρμακα που χρησιμοποιούμε προληπτικά. 😉
 
Να την παρακολουθείς γιατί μπορεί να αρχίσει να τραβάει τα πούπουλα της για να φτιάξει φωλιά, σε αυτή την περίπτωση βάλε νήμα για να ασχολείται η θηλυκιά και επειδή πολύ πιθανό να προχωρήσει σε ωοτοκία να έχεις μόνιμα σουπιοκοκαλο στο κλουβί.
 
Θα ήθελα να ρωτήζω επίσης θα μπορούσε κάποιος να δώσει στο καναρίνι του Karina stop ενώ έχει αδυνατήσει για να πάρει λίγο βάρος, παρόλο που αυτό είναι υπέρυγειέστατο, πετάει κελαιδάει κτλ; Ε γώ από φάρμακα έχω μόνο Karina stop και Taniazine.
 
Έτσι και αλλιώς δεν διακρίνεται και λίγο το κόκκαλο της καρινας;
Επειδή δεν είμαι βέβαιος για το τι σημαίνει το ερώτημά σου, θα σου απαντήσω και ναι και όχι.
Διακρίνεται μόνο όταν παραμερίσεις τα πούπουλα και το δεις. Δεν διακρίνεται αν δεν έχεις πιάσει το πουλί.
Είμαι βέβαιος λοιπόν ότι αν τα πουλάκια σου έχουν όντως καρίνα, το οποίο δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι δεν είναι ζωηρά, χρειάζονται πτηνίατρο.
 
@CHRISV στο είπα και παραπάνω και θα στο ξαναπώ φιλικά και από ενδιαφέρον.
Αν τα πουλιά σου είναι υγιή δε χρειάζονται ούτε φάρμακα ούτε διάφορα συμπληρώματα αν τους παρέχεις μια ολοκληρωμένη διατροφή.
Από την άλλη, αν δεν είναι υγιή, την λύση μπορεί να τη δώσει μόνο ένας πτηνιατρος.
Εμείς από εδώ μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε απλά με τα στοιχεία που παραθέτεις.
 
Nαι το καταλαβαίνω απλά ρωτάω γενικά αν έχει αδυνατήσει ένα καναρίνι μπορεί κάποιος να του δώσει Karina stop
[automerge]1652192378[/automerge]
Ναι απλά εδώ κοντά δεν έχω κτηνίατρο.
[automerge]1652192464[/automerge]
@CHRISV Ωραιά να τους βάλω λίγο στην αυγοτροφή;
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top