Ασθένειες Karina stop και teniazine

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CHRISV
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
Μήπως φταίνε τα πολλά φρούτα, λαχανικά και ειδικά βότανα; Τώρα τους έβαλα Karina stop. Όμως όταν λέει πάνω στο μπουκάλι του φαρμάκου απλό συμπτωμα εννοεί απλά μόνο το αδυνάτισμα;
 
@CHRISV σε ποια περιοχή μένεις;
Και άκουσέ με για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.εδώ είμαστε μια ομάδα, μία κοινότητα. Δεν χρωστά τίποτε κανείς σε κανένα, απλά απαιτείται ο συνήθης σεβασμός μεταξύ μας. Ελάχιστα μέλη γνωρίζονται διά ζώσης. Παρόλα αυτά, όταν υπάρχει αδυναμία να πάει κανείς το πτηνό του στον κατάλληλο γιατρό, π.χ. επειδή δεν έχει μέσο, χρήματα, δεν θέλει να τον δουν, δεν βγαίνει έξω από το σπίτι του, είναι παιδί ενώ έχει δηλώσει ενήλικας και ό,τι άλλο μπορείς να φανταστείς, του προτείνονται κάποιες λύσεις, π.χ. επικοινώνησε με Κομοτηνή και στείλε τα δείγματα, μένω κοντά μπορώ να σας μεταφέρω.Οι λύσεις που μπορεί να προταθούν, δεν λύνουν πάντοτε το πρόβλημα, αλλά κάποιοι αποφασίζουν με τον εαυτό τους να τις αναζητήσουν. Ίσως είναι καλύτερα έτσι, παρά όλα τα υπόλοιπα μέλη να τους αντιμετωπίζουν σαν άπονους, αναίσθητους ή δεν ξέρω κι εγώ τι, ενώ στην πραγματικότητα αντιμετωπίζουν κάποια σοβαρή δυσχέρεια που δεν τους επιτρέπει να αναλάβουν από μόνοι τους. Αυτά για την περίπτωση που έχεις κάποια δυσκολία και πάντοτε με την επιφύλαξη ότι δεν λειτουργούν όλοι με καλοπροαίρετο τρόπο ώστε να βοηθούν, καθώς μερικοί είναι αρκετά κομπλεξικοί ώστε στην ασυνείδητη προσπάθειά τους να νοιώσουν καλύτεροι, επιτίθενται, σχολιάζοντας με απαράδεκτο τρόπο τις αδυναμίες των άλλων, αλλά και αυτοί όταν συνειδητοποιήσουν το δικό τους πρόβλημα, σαφέστατα βελτιώνονται. Υπογραμμίζω ότι τα παραδείγματα που έδωσα είναι απλώς ενδεικτικά, το οποίο δεν σημαίνει ότι θεωρώ ότι εσύ βρίσκεσαι σε κάποια από αυτές τις καταστάσεις, αλλά γράφω αυτό το μήνυμα με τη σκέψη ότι κάποια δυσκολία υπάρχει που προς το παρόν ίσως να μην μπορείς να την υπερβείς, ενώ ο χρόνος κυλά, ελπίζω όχι αντίστροφα για τη ζωή των καναρινιών σου.
 
Συγνώμη φίλε μου αλλά σου δείχνουμε το φεγγάρι και εσύ κοιτάς το δάχτυλο.
Αν είχες πέντε μέρες πυρετό θα ρωτούσες τον περιπτερά για να δώσει λύση στην ασθένεια σου;
Αν θέλεις σίγουρη απάντηση πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό για το θέμα που ψάχνεις απαντήσεις.
Εμείς από εδώ δε μπορούμε να παρέχουμε τηλεϊατρική.
Το να τρέφεται κανονικά συν έξτρα φρούτα και λαχανικά και να αδυνατίζει δεν είναι φυσιολογικό πάντως.
 
@CHRISV για να αποκτήσουμε μια καλή εικόνα της κατάστασης των πουλιών βγάλε μερικές φωτογραφίες με φυσικό φωτισμό.
Βρέξε τα δάκτυλα σου και παραμέρισε τα πούπουλα του στήθους και της αμάρας, βγάλε καθαρές φωτογραφίες.
Μια φωτογραφία σαν την παρακάτω, για κάθε πουλί που σε απασχολεί.
100_1366.webp
 
Όπως είπαν και οι περισσότεροι, τα συμπληρώματα δεν προσφέρουν κάτι σε ένα υγιές πτηνό. Επίσης ένα υγιές πτηνό δεν "αδυνατίζει" χωρίς να μειώσουμε εμείς την τροφή ή κάνουμε κάποια δραστική αλλαγή στην κατάσταση διαβίωσής του. Πχ ένα υγιές παπαγαλάκι (λέω παράδειγμα, γιατί από παπαγάλους ξέρω τα λίγα που ξέρω) που βγαίνει για πρώτη φορά απο το κλουβί και μπορεί να πετά και να παίζει ελευθερα σε ένα δωμάτιο, να ξεχάσει από την χαρά και το σοκ να φάει αρκετά τις πρώτες μέρες. Όλα τα παπαγαλάκια μου βασικά χρειάστηκε να τους βάζω το πιάτο και το νερό κάτω από το ράμφος τις πρώτες τους μέρες εκτός κλουβιου για τον λόγο αυτό. Ναι, είχαν χάσει δύο γραμμάρια από τα 37 που ζυγίζουν συνήθως. Μόλις μπήκαν στο πνεύμα ότι μπορούν να μπαινοβγαίνουν καθημερινά και δεν θα τους κλέψει κανείς τα παιχνίδια χαλάρωσαν και άρχισαν να τρώνε κανονικά. Υποθέτω κάτι τέτοιο δεν έχει γίνει στο καναρίνι σας, άρα λοιπόν, αν όντως υπάρχει απώλεια βάρους, και λέω αν, διοτι σε τόσο μικρά κια πουπουλένια ζωα το μάτι εξαπατάται εύκολα, τότε πρέπει να ξεκινήσετε την διερεύνηση. Αν δεν υπάρχει έντονη περιβαλλοντική αλλαγή, τότε κάποιους από τους τρεις βασικούς πτηνιάτρους της Αττικής θα σας εξυπηρετεί σε κάποιο βαθμό.
 
@ianos Συμφωνώ και καταλαβαίνω ότι έχεις απόλυτο δίκιο.
@Kiriazis Κοίταξε... έχεις δίκιο και το παραδέχομαι. Από την άλλη όμως θέλω να το πάω στον κτηνίατρο. Μπορώ να το πάω. Τους έδωσα taniazine και karina stop. Δεν νομίζω ότι αυτά τα φτιάχνουν για διακοσμητικά. Τα φτιάχνουν για να γίνεται καλά το πουλί. Το karina stop το ξέρω δεν θεραπεύει το taniazine όμως είναι πολύ δυνατό φάρμακο και πιστεύω ότι κατανικαει τα εσωτερικά παράσιτα. Όταν ευκαιρίσω θα προσπαθήσω να τα πάω όσο πιο γρήγορα μπορώ. Όλα αυτά φιλικά.. @ΙΩΑΝΝΗΣ@ Μόλις είδα την φωτογραφία σου κατάλαβα ότι από κάτω τα δικά μου δεν είναι καθόλου φυσιολογικά. Ναι έχω αγχωθει πραγματικά. Ρωτάω γενικά όμως. Δηλαδή αν δεν πήγαινε ένα πούλι σε τέτοια κατάσταση στον κτηνίατρο θα ήταν καταδικασμένο; Μέχρι να τα πάω θα δίνω karina stop 😥
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μόλις είδα την φωτογραφία σου κατάλαβα ότι από κάτω τα δικά δεν είναι καθόλου φυσιολογικά.
Μην μπερδεύεσαι, την φωτογραφία την ανέβασα για να καταλάβεις πως πρέπει να βγάλεις την φωτογραφία.
Το πουλάκι που ανέβασα δεν είναι φυσιολογικό, είναι υπέρβαρο για αυτό μου την είπαν ''Χοντρούλα'', ''Αφρατούλα'' και άλλα 😄
 
@CHRISV

Χρήστο επειδή είμαστε ενήλικες οι περισσότεροι εδώ,αυτό που εκτιμώ ότι συμβαίνει στην περίπτωση σου είναι ότι για τους δικούς σου λόγους δεν θέλεις ή δεν μπορείς να πας σε κάποιον γιατρό.
Αυτό οσο αντίθετους και αν μας βρίσκει,είναι σεβαστό.
Εσύ έχεις τα πουλάκια,εσύ και την ευθύνη.

Όσο και να το πηγαίνουμε γύρω γύρω το θέμα,τα δεδομένα δεν αλλάζουν και ούτε μπορούμε να μοιραστούμε την ευθύνη για τα πουλάκια σου.
Δεν μπορεί η κοινότητα να σου δώσει άλλοθι σε περίπτωση νέας απώλειας,όπως δεν σου έδωσε και την πρώτη φορά.

Φιλικά στα γράφω.
 
Τα πουλιά που έχουν εσωτερικά σκουλήκια, σταδιακά, και αυτό μπορεί να συμβεί μέσα σε πολλές εβδομάδες, αδυνατίζουν, ενώ ασχολούνται όλο και παραπάνω με το να τρώνε και στο τέλος πεθαίνουν.
Επομένως, και με δεδομένο ότι δεν μπορείς άμεσα να πας σε γιατρό ή να στείλεις δείγματα στο εργαστήριο της Κομοτηνής, δίνεις δύο ημέρες το φάρμακο, αφού έχεις κοιτάξει πολύ καλά (και ψηλαφίσεις) την καρίνα του κάθε πουλιού. Στη συνέχεια, τα πιάνεις κάθε λίγες ημέρες για να δεις αν πήραν βάρος, από την καρίνα πάλι το διαπιστώνεις αυτό, και εννοείται ότι δεν δίνεις χορταρικά κλπ στα οποία μπορεί να έχουν πάει άγρια πουλιά για όλο αυτό το διάστημα. Αλλά ούτε δυνατό φάρμακο είναι, ούτε κάνει τίποτε άλλο πέραν από τα σκουλήκια, και φυσικά δεν είναι πανάκεια. Πάρε τηλέφωνο στο εργαστήριο της Κομοτηνής να σου πουν πως να συλλέξεις δείγματα και πως θα τα στείλεις, γιατί όπως τα βλέπω τα μηνύματά σου, αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ανησυχία, που προφανώς έχεις λόγους να την έχεις.
 
Τους έδωσα taniazine και karina stop. Δεν νομίζω ότι αυτά τα φτιάχνουν για διακοσμητικά. Τα φτιάχνουν για να γίνεται καλά το πουλί.
Συμφωνώ 100% ότι δεν τα φτιάχνουν για διακοσμητικά.
Το teniazine το φτιάχνουν για την καταπολέμηση των εσωτερικών παρασίτων.
Εσύ πώς ακριβώς διαπίστωσες ότι έχει σκουλίκια κάποιο από τα πτηνά σου;
Όσο για το karina stop αυτή τη στιγμή είναι σαν να παίρνεις εσύ μια πολυβιταμίνη ενώ έχεις δέκα μέρες πυρετό.
 
Ρε παιδιά όμως θα προσπαθούσα αλλά και πάλι τόσο ζωηρά πουλιά δεν γίνεται να έχουν ασθένεια! Τόσο ζωηρά δεν ήταν ποτέ!
 
Ρε παιδιά όμως θα προσπαθούσα αλλά και πάλι τόσο ζωηρά πουλιά δεν γίνεται να έχουν ασθένεια! Τόσο ζωηρά δεν ήταν ποτέ!
Ωραία. Τότε σταματάς να ασχολείσαι μαζί τους.

Κοίταξε, το ότι τα φάρμακα δεν βγαίνουν για διακοσμητικούς λόγους όπως είπες είναι γεγονός. Το ότι αγόρασες όμως δύο μη διακοσμητικά προϊόντα και προσπαθείς να εκμαιεύσεις τη συγκατάθεσή μας για να τα δώσεις στα πουλιά σου, δεν είναι σωστό. Τα φάρμακα είναι φάρμακα, τα συστήνει ο γιατρός και σου λέει πως να τα δώσεις. Εμείς σε αυτό το κομμάτι είμαστε ή τέλος πάντων πρέπει να είμαστε διακοσμητικοί.

Βρισκόμαστε σε ένα ακόμη θέμα σου που τείνει να φτάσει τα 200 μηνύματα χωρίς λόγο. Ότι ήταν να ειπωθεί ειπώθηκε στα πρώτα μηνύματα. Η επιμονή σου να ξεσηκώνεις το θέμα προσπαθώντας να σου πούμε να κάνεις αυτό που ήθελες να κάνεις εξαρχής, αγγίζει τα όρια του τρολαρίσματος.

Αν μπορούμε να βοηθήσουμε κάπου πραγματικά, ευχαρίστως να το κάνουμε αλλά σε παρακαλώ, δεν χρειάζεται να το κοσκινίζουμε άλλο με κίνδυνο να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις από το πουθενά.
 
@ all

Γνώμη μου είναι να μην ξανασχοληθεί κανείς με συμβουλές (και γενικά) αν δε δούμε πρωτα φώτο με την κοιλιά και τις κουτσουλιές των πουλιών.

Κάπου έχει κουράσει η όλη φάση.

Edit: Με πρόλαβε ο @Stavros
 
Οκ από εδώ και πέρα δεν ξανασχολούμε με το θέμα αυτό(την καρίνα) επειδή βλέπω ότι δημιουργούνται παρεξηγήσεις και τσακωμοί και βλέπω και μεγάλη αυστηρότητα.
@Stavros Από ότι καταλαβαίνεις Σταύρο σε εκτιμώ βαθύτατα όμως δεν έκανα αυτό το θέμα για να τραβήξω την προσοχή και ούτε για να εκμεταλευτώ εσάς όπως είπες. Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια αλλά μην κοιτάτε που το κρύβω έχω βαρεθεί και εγώ πια με το θέμα της καρίνας Ρωτάω όμως επειδή σας εμπιστεύομαι. Οπότε αφού βγάλαμε τα συμπεράσματά μας δεν υπάρχει λόγος να κουράζομαι ούτε εγώ άλλο ούτε να κουράζω εσάς.
[automerge]1652276765[/automerge]
Η επιμονή σου να ξεσηκώνεις το θέμα προσπαθώντας να σου πούμε να κάνεις αυτό που ήθελες να κάνεις εξαρχής, αγγίζει τα όρια του τρολαρίσματος.
Κοίταξε να δείς Σταύρο από ότι ξέρεις δεν είμαι ο πρώτος που ρωτάω πριν δώσω κάτι. Δηλαδή να πηγαίνω να δίνω ότι ναναι στα πουλιά χωρίς να ρωτάω; Δεν έχω καμια πρόθεση να τσακωθώ μαζί σου γιατί από ότι καταλαβαίνεις το ξαναλέω σε έκτιμώ βαθύτατα. Και κάθε συμβουλή σου δεκτή.
 
Τελευταία επεξεργασία:
έχω βαρεθεί και εγώ πια με το θέμα της καρίνας
Φαντάσου λοιπόν πόσο έχουν βαρεθεί αυτοί που προσπαθούν να σε βοηθήσουν εξηγόντας εδώ και μήνες ότι δεν υπάρχει “Θέμα Καρίνα“. Είναι σα να πηγαίνεις στο γιατρό, να του λες ότι έχεις την ασθένεια κοκκαλιάρης και να σου εξηγεί ότι ΤΟ ΚΟΚΚΑΛΙΑΡΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΕΙΑ.

Ένας άνθρωπος είναι ελλιποβαρής είτε επειδή από τη φύση του δεν βάζει κιλά ότι κι αν φάει (ευλογημένος), είτε επειδή πάσχει από κάποια ασθένεια που δεν του επιτρέπει να πάρει κιλά. Το τι ακριβώς φταίει στην περίπτωση του κάθε ανθρώπου, το ξέρει μόνο ο γιατρός του.

Αυτό που προσπαθούμε να σου εξηγήσουμε τόσο καιρό είναι ότι αυτός ο άνθρωπος ΠΡΕΠΕΙ να ξεκινήσει από από το γιατρό του ο οποίος θα τον ενημερώσει σχετικά με την κατάστασή του, θα του πει δηλαδή αν υπάρχει πρόβλημα ή όχι με αυτό που του συμβαίνει.

Αν μπορείς να αντιληφθείς και να δεχτείς αυτό, θα καταλάβεις ότι δεν έχει νόημα να ρωτάς αν μπορείς να δώσεις το "αντικοκκαλιαρέξ" που έτυχε να αγοράσεις. Είναι σαν να μας ρωτάς αν μπορείς να πάρεις το ΤΕΛΟΠΟΝ για να δώσεις τέλος στον πόνο της μέσης σου. Όσοι μπορούν να καταλάβουν, καταλαβαίνουν. Ειλικρινά δεν νομίζω ότι το θέμα χωράει περισσότερη ανάλυση.

Anyway, I rest my case.
 
Λοιπόν αυτό το θέμα έκλεισε πιστεύω πια. Δεν χρειάζεται να το συζητήσουμε άλλο. Μια συμβουλή ρώτησα και εγώ δεν ρωτησα κατι κακό. Καλό απόγευμα και ας αφήσουμε αυτό το θέμα καλύτερα!
 
Προτού κλείσει το θέμα εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι πολύ απλό.

Ας πούμε ότι υπάρχει κάποια δυσκολία κτλ και δεν μπορείς ή έστω δε θέλεις να πας τα πουλάκια στο γιατρό να σου πει αν ειναι οκ.

Σου έχουμε πει εδώ πολλάκις να βάλεις φώτο με την κοιλια/θώρακα τους να σου πούμε αν είναι όντως αδύνατα και επιπλέον και φώτο από τις κουτσουλιές να δούμε αν στην όψη τουλάχιστον είναι νορμάλ.

Αγνοείς επιδεικτικά τα παραπάνω και συνεχίζεις να λες τα δικά σου.

Σου αρκεί κάθε λίγο να ανοίγεις κάποιο θέμα και να λες ότι ανησυχείς μήπως δεν πάει κάτι καλά και αν συμφωνούμε με τη δική σου εκτίμηση ενώ δε μας δίνεις καμία βοήθεια ώστε να έχουμε άποψη.

Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις, αλλά αν είσαι πάνω από 15 χρονών..
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top