Ασθένειες Karina stop και teniazine

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CHRISV
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
για να αποκτήσουμε μια καλή εικόνα της κατάστασης των πουλιών βγάλε μερικές φωτογραφίες με φυσικό φωτισμό.
Μερικές φωτογραφίες θα είχαν ξεκαθαρίσει τα πράγματα για όλους και θα βοηθούσαν και τους μελλοντικούς αναγνώστες.
 
Πρώτον να αναφέρω ότι οι κουτσουλιές τους είναι φυσιολογικές.
Αγνοείς επιδεικτικά τα παραπάνω και συνεχίζεις να λες τα δικά σου.
Δεύτερον δεν αγνοώ τα παραπάνω! Δηλαδή εντάξει μην το λέμε και όπως θέλουμε. Απλά έχω διάφορες υποχρεώσεις και δεν πρόλαβα να βγάλω φώτο.Φιλικά.
Αφού έβγαλα κάποια συμπεράσματα τα πουλάκια είναι μια χαρα. Δεν χρειάζεται να το κουράζουμε άλλο το θέμα. Δεν έχει βασικά νοήμα να τσακωνόμαστε. Ο ρόλος μου εδώ είναι να έχω μια καλή σχέση με τα υπόλοιπα μέλη και να βοηθάω όσο μπορώ, όχι να τσακώνομαι.
 
Και κάθε συμβουλή σου δεκτή
Όπως έχεις δείξει μέχρι τώρα καμία συμβουλή και από κανέναν δεν είναι δεκτή.
Πρώτον να αναφέρω ότι οι κουτσουλιές τους είναι φυσιολογικές.
Αυτό από μόνο του δεν αποτελεί εγγύηση ότι και τα πουλιά είναι υγιή.

Απλά έχω διάφορες υποχρεώσεις και δεν πρόλαβα να βγάλω φώτο.
Έχεις χρόνο για να πηγαίνεις και να παίρνεις τα διάφορα γιατροσόφια που διαβάζεις στο διαδίκτυο...
Αφού έβγαλα κάποια συμπεράσματα τα πουλάκια είναι μια χαρα.
Ειλικρινά το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου, αλλά πώς προκύπτουν αυτά τα συμπεράσματα;
Ο ρόλος μου εδώ είναι να έχω μια καλή σχέση με τα υπόλοιπα μέλη και να βοηθάω όσο μπορώ, όχι να τσακώνομαι.
Δεν νομίζω ότι τσακώνεται κάποιος μαζί σου. Απλά γίνεται μια ακόμα συζήτηση σε δικό σου θέμα που για ακόμα μια φορά δεν καταλήγει πουθενά παρά μόνο σε αυτό που έχεις εξ αρχής στο μυαλό σου.
Εσύ έχεις το μαχαίρι εσύ και το καρπούζι... οπότε οποιαδήποτε ευθύνη βαραίνει εσένα.

Εδώ μέσα σε αυτή την κοινότητα του PB γίνεται απλώς μια ανταλλαγή απόψεων βάση εμπειρίας και γνώσης και πάνω σε αυτά γίνεται διάλογος και με βάση αυτά προσπαθούμε όλοι να γίνουμε καλύτεροι.

Σε θέματα ιατρικής φύσης όμως δεν μπορούμε εμείς να αντικαταστήσουμε τους επιστήμονες κτηνιάτρους όχι μόνο γιατί δεν έχουμε τις γνώσεις αλλά γιατί ακόμα και να τις είχαμε δε μπορούμε να κάνουμε τηλεϊατρική.
 
@CHRISV , άκου τι θα κάνεις και μετά κλείνεις το θέμα.
Θα σκεφτείς και θα αξιολογήσεις τη συμπεριφορά των πουλιών. Αν είναι πράγματι ζωηρά, δεν περνούν όλη τους την ημέρα στην ταΐστρα ή καθήμενα άτονα σε πατήθρες ή κάτω στο κλουβί και αν αφού τα πιάσεις και παραμερίσεις τα πούπουλα στο στήθος και στην κοιλιά δεν δεις καρίνα ή διάφορες δυσχρωμίες στην κοιλιά τους, θα θεωρήσεις ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν συμβαίνει κάτι από τα παραπάνω θα ανεβάσεις φωτογραφία και βλέπουμε. Εντάξει;
Και θα αποφύγεις να τους δώσεις χορταρικά από την αυλή σου, τα οποία δεν έχεις πλύνει διεξοδικά ή να έχεις τα κλουβιά τους σε σημεία που μπορεί να έρθουν σε επαφή με άγρια πουλιά ή με πούπουλα / κουτσουλιές τους.
 
Έχεις χρόνο για να πηγαίνεις και να παίρνεις τα διάφορα γιατροσόφια που διαβάζεις στο διαδίκτυο...
Ναι μια χαρά έχω χρόνο να πέρνω αυτά τα φάρμακα από το διαδίκτιο! Δηλαδή με έφερες πάλι στα όρια μου. Δηλαδή πάλι αυστηρός;
Όπως έχεις δείξει μέχρι τώρα καμία συμβουλή και από κανέναν δεν είναι δεκτή.
Δεν ξέρω πραγματικά γιατί τα λες αυτά! Τί δεν τήρησα; Που δεν τα πήγα στον πτηνίατρο; Τόσο υγειές πουλιά και θα τα πάω στον κτηνίατρο; Τέτοια πράγματα δεν τα καταλαβαίνω.
Αυτό από μόνο του δεν αποτελεί εγγύηση ότι και τα πουλιά είναι υγιή.
Από ότι είδες που δεν νομίζω να το πρόσεξες, λέω και άλλους λόγους πιο πάνω που τα πουλιά είναι υγειες.
 
Δε χρειάζεται να φτάνεις στα όρια σου.
Εσύ μέχρι προχθές έλεγες ότι τα πουλιά σου δεν είναι καλά οπότε και εμείς προτείναμε τί βήματα πρέπει να ακολουθήσεις.
Μέσα σε μια μέρα βέβαια τα πουλάκια άλλαξαν και είναι υγιέστατα.
 
@Kiriazis Κοίταξε ρώτησα γενικά ούτε είπα για τα δικά μου ότι δεν είναι καλά.
 
@Kiriazis Κοίταξε ρώτησα γενικά ούτε είπα για τα δικά μου ότι δεν είναι καλά.

Έχω αρχίσει να βλέπω να αρχίζει να φαίνεται και στα υπολοιπά το κόκκαλο της καρίνας κάπως.


Ρε συ Χρησταρα ασ'το καλυτερα γιατι οσο το συνεχιζεις προκαλεις..προσπαθεις να πουλησεις παγο σε Εσκιμωους!
 
Χαχαχα.

@CHRISV το ηλικία έχεις;
Χρήστο, δεν χρειάζεται να απαντήσει σε αυτό και δεν είναι υποχρεωμένος άλλωστε. Ότι μπορεί να αντιληφθεί καθένας μας από τη συζήτηση και μέχρι εκεί. Κατά τα άλλα, δεν χρειάζεται να γίνεται τόσο προσωπικό ένα θέμα. Ας εκτιμήσει ο καθένας μας την ηλικία ή ότι άλλο του συνομιλητή και ας αποφασίσει αν τον ενδιαφέρει να συμμετέχει στη συζήτηση ή όχι.

Ήταν μία ερώτηση για δύο σκευάσματα. Η συζήτηση τυπικά ολοκληρώθηκε στα 2-3 πρώτα μηνύματα και παρ' όλα αυτά φτάσαμε στα 50. Δυστυχώς πρέπει να τελειώσει κάπου γιατί δεν βγάζει πουθενά.

Λυπάμαι αλλά πρέπει να κλείσει εδώ.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top