Γενικά Kaya II senegal parrot (09/06/2015)

DimasYiannis

PB New Member
Εγγραφή
24 Ιουλ 2015
Μηνύματα
224
Πόλη
Γλυφάδα
Καλο μηνα σε ολους!
Ο τιτλος αναφερει kaya II, γιατι υπηρξε και η νουμερο ενα, που την εχασα βλακωδως.
Δεν ηθελα να εχω θυμισεις και ειπα να παρω ενα αλλο ειδος.
Και ετσι πρωτογνωριστηκαμε προσφατα, με την κονουριτσα.
Δεν μπορεσαμε να τα βρουμε δυστυχως και ισως να μην αφησα τον απαιτουμενο χρονο.
Ειναι ομως σε μια πολυ καλη οικογενεια αυτη τη στιγμη.
Ξαναπηρα λοιπον το ειδος που εχασακαι με ενοχλησε τελικα αρκετα.
Η συγκεκριμενη μικρη, ειναι σχεδον τριων μηνων,ιδιαιτερα ηρεμηκαι θεωρω πως θα εχουμε μια πολυ καλη πορεια!

photobucket-image-anavailable.png


photobucket-image-anavailable.png
 
Καλως τη δεχτηκες την κουκλα σου! Ειναι πανεμορφη. Να τη χαιρεσαι. Ευχομαι να περασετε μαζι πολυ ωραιες στιγμες!
 
Πανεμορφη! Και τι μεγαλο κλουβι μπραβο! Απο τροφη τι της δινεις;Εχεις κανει τεστ dna στο πουλι;
 
👍Καλορίζικη η μικρή! Εύχομαι να κάνετε πολλά πολλά χρόνια παρέα Γιάννη!
 
Σας ευχαριστώ όλους σας.
Από τροφή, δίνω φρέσκα λαχανικά, φρούτα, πελλετς και σπόρια της verselle laga.
Μια φορά την μέρα δίνω ακόμα κρέμα, καθαρά για ψυχολογική υποστήριξη.
Τεστ DNA έκανε ο εκτροφέας που τη πήρα.
Από τον Πέτρο είχα πάρει και τη πρώτη μου.
Είναι άνθρωπος πάνω από όλα!
 
Ναι την πήρε μια οικογένεια, που τα παιδιά έχουν και κοκατιλ.
Είναι στα 14 τους όπως τους είδα και φάνηκε να έχουν αγάπη για τα πουλάκια.
 
Και ενα αμονταριστο βιντεο, απο τη προηγουμενη εβδομαδα.
Μολις τρεις μερες ειχαμε μαζι.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
:)Γιάννη δεν συμφωνώ με τον τρόπο που προσπαθείς να εκπαιδεύσεις το πουλί.
Που είναι η επιβράβευση σε όλα αυτά που κάνει;... Το μπράβο και το κλικ;
Φυσικά και πρέπει να της λες μπράβο και να την παροτρύνεις λεκτικά-εκφραστικά αλλά...

Στην αρχή κάθε φορά που θα υπακούει θα το επιβραβεύεις δίνοντάς του ένα πολύ μικρό κομμάτι λιχουδιάς και θα πατάς το κλικ
. Αργότερα θ΄αρχίσεις ν΄αραιώνεις την επιβράβευση με τροφή και στο τέλος θα πατάς μόνο το κλικ...
Η εκπαίδευση του όμως θα έχει τελειώσει, απλά θα υπακούει σε κάτι που θες...
Και κάτι ακόμα, δεν μπορεί αυτό να επαναλαμβάνεται συνεχώς και χωρίς λόγο...

Εδώ ν΄αναφέρω πως έχω δει παλιό βίντεο με την (πρώτη) Kaya φορώντας το harness και πάλι ήσουν επίμονος σ΄ένα πουλάκι που είχε ήδη κουραστεί...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Όταν υπακούει το πουλί πρέπει να επιβραβεύεται και να επαναλαμβάνεις την εντολή δυο τρεις φορές, είναι αρκετό.
Δεν μπορεί όλο αυτό να επαναλαμβάνεται συνεχώς... Διότι το πουλάκι θα κουραστεί και λογικά θ΄αντιδράσει σε όλη αυτή την πίεση-καταπίεση...
Εντελώς σε φιλικό τόνο 😉
 
Συμφωνώ με τη Σίσσυ. Η επιβράβευση με τροφή είναι μάλλον απαραίτητη σε κάθε σωστή εκτέλεση και σε τόσο αρχικό στάδιο εκπαίδευσης.
 
Συμφωνώ με τη Σίσσυ. Η επιβράβευση με τροφή είναι μάλλον απαραίτητη σε κάθε σωστή εκτέλεση και σε τόσο αρχικό στάδιο εκπαίδευσης.

''Επιβάλλεται'' επιβράβευση με τροφή, τουλάχιστον αυτό έχω (τόσα χρόνια) διαπιστώσει η ίδια, αλλά και μάθει από
το σεμινάριο της Barbara Heidenreich που παρακολούθησα πριν κάποια χρόνια στο Αγκίστρι...
 
Όμορφο πουλί... κι ας ξέρω ελάχιστα γι' αυτά.
Πολύ καλή διάθεση επικοινωνίας από μέρους σου... Πολλά μπράβο.
Συμφωνω απολυτακαι σας ευχαριστω!
Ανοιχτά μυαλά.. Πάντα μου άρεσαν...
Συνονόματε... μέσα από τα λάθη μας. Γινόμαστε σοφότεροι...
Περιμένω περισσότερα videos . Για να καμαρώσω την προσπάθειά σας...
 
α! Και η ποσότητα της λιχουδιάς που θα δώσεις να είναι ελάχιστη, τόση όση μια μπουκιά για το πουλί!
Για να μην αρχίσει ν΄ασχολείται με την λιχουδιά (έστω και ελάχιστο χρόνο) και διακοπεί η αλληλεπίδρασή σας 😉
 
Ναι ετσι ακριβως κανω Σισσυ.
Στο τελος του 5λεπτου μας, απλα η αμοιβη ειναι μεγαλυτερη σε ποσοτητακαι εκει τελος.
 
Ναι ετσι ακριβως κανω Σισσυ.
Στο τελος του 5λεπτου μας, απλα η αμοιβη ειναι μεγαλυτερη σε ποσοτητακαι εκει τελος.
Τώρα που είναι αρχή δίνε της κάθε φορά που υπακούει Γιάννη... Να την γλυκαίνεις δηλ με αυτό τον τρόπο να καταλάβει, για να έχει ένα νόημα όλο αυτό που κάνει 😉
 
Ευχαριστω Σισσυ, ετσι θα κανω.
Και το μεσημεριανο μας μηλαρακι, στον παγκο του μαγαζιου.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Λετε να χρονισεικαι να σηκωνει το τηλεφωνο;
😀...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top