Γενικά Lovebirds αρσενικά στο ίδιο κλουβί μαλώνουν

Charialos

PB New Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2022
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθηνα
Καλησπερα σε ολους,
Μου δωσανε 2 αρσενικα lovebirds 2 μηνων, μεγαλωσανε στο ιδιο κλουβι με αλλα 4, τωρα τα εχω σε μεγαλο κλουβι 48*48*68 γενικως τα πανε καλα αλλα μερικές φορες ο μεγαλύτερος (5 μερες) τον δαγκωνει και μαλλωνουν για ωρα. Πρέπει να κανω κατι η θα τα βρουνε σε καποια φαση?
Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα φίλε μου λοιπόν θα βάλεις ένα χώρισμα μεταξύ τους μέχρι να ηρεμήσουν γιατί διεκδικούν την κυριαρχία στο χώρο σε άλλη περίπτωση Βάλτα σε διαφορετικά κλουβιά να συνηθίσει το ένα το άλλο δίπλα δίπλα αν πάλη δεν κάνουν χρειάζονται θυλικια παρεα
 
Καλώς όρισες!
Θα πρέπει να τα χωρίσεις για να ηρεμήσουν σε διαφορετικά κλουβιά. Καθώς είναι αρσενικά ο μεγαλύτερος προσπαθεί να κυριαρχήσει τον χώρο επιτηθοντας στον άλλο για δηλώσει κυριαρχία. Καθώς το κλουβί αυτό είναι ΜΙΚΡΟ για 2 lovebirds ο χώρος δεν βοηθάει ώστε να πάρει ο κάθενας την πλευρά του και να μην τσακώνονται. Μόλις τα χωρίσεις και ηρεμισουν προσπάθησε να τα φέρεις σε επαφή ο καθένας στο δικό του κλουβί. Σε περίπτωση που δείξουν οποιαδήποτε επιθετική συμπεριφορά τους χωρίζεις άμεσα. Εάν συμπεριφερθουν φιλικά μετά από καμιά βδομάδα βάλε τους στο ίδιο κλουβί. Εγώ πιστεύω πως δεν θα μπορέσουν να συνυπάρχουν ξανά στο ίδιο κλουβί. Επίσης κατά την άποψή μου η αιτία του προβλήματος είναι το μέγεθος του κλουβιού.
 
Ο χώρος είναι όντως μικρός για δυο lovebirds. Μαλώνουν ή παίζουν άγαρμπα? Ρωτάω γιατί καμια φορά το παιχνίδι μας φαίνεται άγαρμπο για να είναι παιχνίδι. Αν έβλεπε κανείς το πως παίζουν και γρυλίζουν οι αμαζόνες μεταξύ τους δεν θα πίστευε ότι αυτό είναι παιχνίδι. Είναι αδέρφια?
 
@Φοίβος οχι δεν ειναι αδερφια, αλλα μεγαλωσαν στο ιδιο κλουβι μεχρι που τα πηραμε. Παντως απο fb και φωτος που ειδα με αλλα ζευγάρια νομιζω οτι το κλουβί ειναι αρκετα μεγαλο, 70 ποντους υψος....ποσο πρεπει να ειναι?
 
70 ποντους υψος....ποσο πρεπει να ειναι?

To μεγαλύτερο ύψος σε σχέση με τις άλλες δυο διαστάσεις στα κλουβιά είναι συνήθως άχρηστο. Το μήκος είναι αυτό που δίνει στην ουσία ωφέλιμο χώρο για κίνηση ακόμη και πέταγμα. Μια 90άρα κινέζικη ζευγαρώστρα θα ήταν μια καλή και οικονομική λύση για 2 lovebirds.
 
Καταλαβα, εννοεις αυτες με χωρισμα στην μεση η υπαρχουν και χωρίς, μπορείς να μου στειλεις καποια να δω?
Το χώρισμα είναι προσθαφαιρούμενο. Μπαίνει και βγαίνει συρταρωτά όποτε θέλεις.
 
Καλώς ήρθες!
Όπως σου είπαν και τα παιδιά, το κλουβί είναι μικρό για 2 lovebirds. Προτίμησε μια 76αρα ή καλύτερα μια 90αρα ζευγαρώστρα. Μπορείς να δεις μεταχειρισμένες ζευγαρώστρες και από το φόρουμ, που είναι και ποιο οικονομικές.
Τελικά πήρες καινούργιο κλουβί? Τα χώρισες? Μαλώνουν ακόμα?
 
Μια χαρα, δοξα το θεο, συνηθισανε δεν μαλωνουν πια, παιζουν μαζι κομπλε, μπορει να τους παρουμε και μια ζευγαρωστρα που βρηκαμε 76αρα να ειναι πιο ανετα.
Ευχαριστω ολους
 
Καλημέρα,
Πηρα την 76αρα, οντως ειναι καλύτερα, θελω μια βοήθεια στην διαμόρφωση του χώρου, επειδή οι πατηθρες που είχε αν βγαλω το διαχωριστικό μονο διαγώνια κάθονται, εχω παραγγείλει αλλα 2 κλαδιά ααν αυτο στην μέση, να φτιαξω επιπεδα η να τα βαλω στην ευθεία?
 

Συνημμένα

  • IMG_20220915_073442.webp
    IMG_20220915_073442.webp
    195,2 KB · Προβολές: 22
Δεν ξέρω...προσωπικά μου φαίνεται ότι υπάρχουν πολλά υλικά μέσα στο κλουβί, ίσως θα πρέπει να αφαιρέσεις κάποια, αλλά περίμενε τα πιο έμπειρα σε παπαγάλους μέλη, να σου πουν τη γνώμη τους.
Παρόλα αυτά, το μήνυμα το γράφω ώστε να έχεις στον νου σου ότι δεν γίνεται να έχεις πατήθρες πάνω από σκεύη φαγητού ή μπανιέρα (αν βάζεις) διότι και μία μόνο κουτσουλιά αρκεί για να μολυνθεί η τροφή ή το νερό.
Όσον αφορά τις πατήθρες ίσως αν τις έκοβες να εφάρμοζαν στο κλουβί ώστε να μην πιάνουν τόσο χώρο
 
@Charialos οι παπαγαλογονεις θα σου πουν ότι χρειάζεται να ξέρεις. Προσωπικά μου φαίνεται πολύ φορτωμένο το κλουβί. Ειδικά από πατηθρες. Έχεις τοποθετήσει πατηθρα κάτω από άλλη κ όπως καταλαβαίνεις θα λερώνεται. Κ κάτι άλλο, μου φαίνεται αρκετά χαμηλά το ύψος του κλουβιού.
 
@Charialos Καλό θα ήταν να βγάλεις τις πατηθρες που είναι σαν βέργα καθώς παραμένει ίσια και δεν αλλάζει τίποτα που μπορεί να προκαλέσουν αρθρίτιδα, bumblefoot πληγές στο μαλακό σημείο των ποδιών και άλλα προβλήματα. Αντίκατέστησε τες με αυτές από φυσικό ξύλο μαζί με τον φλοιό σε διάφορους διαμέτρους και υφές ώστε να γυμνάζονται τα πόδια τους. Πρόσθεσε και μερικά παιχνίδια από φυσικά υλικά ώστε να μπορούν να τα τεμαχισουν και παιχνίδια αναζήτησης τροφής ώστε να απασχοληθει το μυαλό τους.
 
@Ledagcc εγώ (αλλά για καναρίνια) ξέρω το ανάποδο τρίγωνο, δηλ οι ακριανές πατήθρες να είναι ψηλότερα από την μεσαία ώστε να πετάνε μεταξύ των ακριανων χωρίς εμπόδια. Αλλά για καναρίνια ξαναλέω. Στους παπαγάλους οι πατηθρες πρέπει να είναι ίσιο τρίγωνο;
 
@MARY58 Δεν χρειάζεται να είναι τρίγωνο. Απλώς έτσι έχουν χώρο στο κλουβί να γυμνάζονται σωστά. Έτσι όπως τα έχει βάλει δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν όλο το κλουβί
 
Back
Top