Αναπαραγωγή Mπορω να βαλω το ζευγαρακι μαζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manostaz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

manostaz

PB New Member
Εγγραφή
16 Φεβ 2015
Μηνύματα
105
Πόλη
Λιβαδειά
καλησπέρα σε όλους
επιτελους ηρθε η ανοιξη... Εχουν την εξης απορια. Μπορω να βαλω το ζευγαρακι μαζι;'η πρεπει να περιμενω κιαλλες μερες..?
θελω να τα βαλω στην ζευγαρωστρα με χωρισμα. Μπορω;
 
'η πρεπει να περιμενω κιαλλες μερες..?
θελω να τα βαλω στην ζευγαρωστρα με χωρισμα. Μπορω;
Αυτές τις ερωτήσεις δε θα στις απαντήσουμε εμείς.. αλλά εσύ και τα καναρινάκια σου! Έχεις ξεκινήσει διατροφική προετοιμασία; Σε τι χώρο τα έχεις; Θερμοκρασία και διάρκεια ημερήσιου φωτισμού του χώρου που μένουν τα καναρίνια σου; Έχεις δει δείγματα ότι τα μικρά σου είναι πυρωμένα; :)
 
τα εχω στο μπαλκονι.σε ξεχωριστα κλουβια. Το ενα πανω απο το αλλο. Δεν βλεπονται μονο ακουγονται. Το αρσενικο κελαηδαει ασταματητα.. Δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι πυρωμενα..στο αρσενικο δινω αυγοτροφη και κανονικη τροφη ενω στο θυληκο μονο τροφη..
 
τα εχω στο μπαλκονι.
Είναι προστατευμένα από τα ρεύματα αέρα, από πιθανή βροχή; Πρέπει να είναι σε σημείο που να μην το πιάνει το αέρας.. Επίσης είναι προστατευμένα από αρπακτικά; Αν όχι πρέπει άμεσα να κανεις κάτι και να τα προφυλάξεις αλλιώς είναι πολύ πιθανό να δεχτείς κάποια επίθεση από κάνενα γεράκι ή κάποιο άλλο αρπακτικο! Δες εδώ:

σε ξεχωριστα κλουβια. Το ενα πανω απο το αλλο. Δεν βλεπονται μονο ακουγονται.
Για αρχή πάρε μια ζευγαρώστρα
2409.jpg

και βάλτα χωριστά. Το ένα στην μία μεριά και το άλλο στην άλλη. Και ξεκίνα διατροφική προετοιμασία (αναγράφεται στο άρθρο με τίτλο: Ζευγάρωμα καναρινιών ακριβώς ποια πρέπει να είναι η προετοιμασία τους διατροφικά).

Διάβασε αυτά τα πολύ χρήσιμα άρθρα του φόρουμ μας:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-του-τύπου-πτερώματος-καναρινιών.17714/
  2. https://community.petbirds.gr/tags/nests-material/
  3. https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
  4. https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-σε-ζευγαρώστρες.17713/
  5. https://community.petbirds.gr/threa...νεξαρτητοποίηση-των-νεοσσών-καναρινιών.17673/
  6. https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ιδανικός-πατέρας-καναρινιών.17661/
  7. https://community.petbirds.gr/threads/Πιθανά-προβλήματα-στην-αναπαραγωγή-καναρινιών.17671/

δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι πυρωμενα..
Αυτό θα το καταλάβεις όταν θα τα βάλεις στη ζευγαρώστρα. Θα ταΐζονται απ το χώρισμα, ο αρσενικός θα κελαηδάει και θα χοροπηδάει συνεχώς προς το μέρος της θηλυκιάς και εκείνη θα "στήνεται" για ζευγάρωμα! 😉

στο αρσενικο δινω αυγοτροφη και κανονικη τροφη ενω στο θυληκο μονο τροφη..
Δεν αρκούν αυτά... Η διατροφή που πρέπει να ακολουθήσεις είναι μέσα στα άρθρα που σου επισύναψα! Πέρα από βραστό αυγό, αυγοτροφή και σπόρους μπορείς να δίνεις ακόμα λαχανικά, φρούτα, βότανα και φυσικά ΠΑΝΤΑ κόκκαλο σουπιάς μέσα στο κλουβί!
 
νομιζω πως ειναι πυρωμενα απο το κελαηδημα που κανουν. Ετσι νομιζω εγω..

ειναι καλυτερα να τα αφησω στο μπαλκονι ή να τα παω σε κλειστο χώρο που εχω.. Εχει μεγαλο παραθυρο να μπαινει φως και εχει πολυ ησυχια. Που ειναι καλυτερα;
 
νομιζω πως ειναι πυρωμενα απο το κελαηδημα που κανουν. Ετσι νομιζω εγω..
Δεν είναι αυτό δείγμα.. Τα αρσενικά κελαηδάνε όλο το χρόνο εκτός από πτερόροια. :) Και αν το θηλυκό σου κελαηδάει τότε είναι αρσενικό μάλλον! Αυτά που σου είπα πιο πάνω είναι δείγματα πυρώματος!

ειναι καλυτερα να τα αφησω στο μπαλκονι ή να τα παω σε κλειστο χώρο που εχω.. Εχει μεγαλο παραθυρο να μπαινει φως και εχει πολυ ησυχια. Που ειναι καλυτερα;
Αυτό θα το αποφασίσεις εσύ. Εγώ θα σου πω τι χρειάζεται η κάθε επιλογή και τις ανάγκες των καναρινιών σου που πρέπει να σεβαστείς. Ό,τι και να επιλέξεις όμως πρέπει να είναι ένα σταθερό σημείο και δε θα τα μετακινείς! Ξεκινάμε λοιπόν!
  • Αν επιλέξεις να αφήσεις έξω στο μπαλκόνι θα έχουν καθαρό αέρα, θα ξυπνάνε με την ανατολή του ήλιου και θα κοιμούνται με τη δύση (πολύ σημαντικό και ζωτικής σημασίας για την υγεία τους και για να καταλαβαίνουν την κάθε εποχή), θα απολαμβάνουν τον ήλιο και την πολύτιμη βιταμίνη D, ΑΛΛΑ θα πρέπει να τα προστατέψεις από τα αρπακτικά, από βροχή, ρεύματα αέρα και το πολύ κρύο (τον χειμώνα).
  • Αν επιλέξεις να τα βάλεις μέσα στο δωμάτιο δε θα κινδυνεύουν από αρπακτικά ή από τον καιρό, ΑΛΛΑ θα πρέπει να σέβεσαι ότι όταν δύσει ο ήλιος πρέπει να κοιμηθούν και ότι πρέπει να ξυπνάνε με την ανατολή του ήλιου. Πρέπει δωμάτιο να είναι ήσυχο, χωρίς πολυκοσμία ή φασαρία, χωρίς καπνό και τσιγάρα (απαγορεύεται η κουζίνα και το μπάνιο) και καλό θα ήταν η θερμοκρασία να είναι πολύ κοντά με την εξωτερική θερμοκρασία έτσι ώστε τον Μαίο να καταλάβουν πως πρόκειται για άνοιξη! Φυσικά το δωμάτιο θα πρέπει να αερίζεται καλά και να μπαίνει καθαρός αέρας. Φυσικά μέσα στο σπίτι δεν μπορούν να έχουν τον φυσικό φωτισμό, να χαρούν τον ήλιο ή καθαρό οξυγόνο. Αλλά αν τηρήσεις τα παραπάνω θα είναι μια χαρά και θα σου ζευγαρώσουν μια χαρά επίσης!
Εσύ επιλέγεις!
 
καλησπερα σας... Τα εχω χωρισει με χωρισμα εδω και 10 μερες περιπου. Εβαλα την φωλια στο θυληκο εβαλα νημα αλλα το πεταει κατω..στην φωλια αναιβαινει και κανει την αναγκη της... Τι να κάνω;
 
Μάλλον θα πρέπει να περιμένεις.
10 ημερες δε φτάνουν για διατροφική προετοιμασία ούτως ή αλλιώς.
 
καλησπερα σας... Τα εχω χωρισει με χωρισμα εδω και 10 μερες περιπου. Εβαλα την φωλια στο θυληκο εβαλα νημα αλλα το πεταει κατω..στην φωλια αναιβαινει και κανει την αναγκη της... Τι να κάνω;
Δεν είναι ακόμα έτοιμο τουλάχιστον το κορίτσι σου. Αφαίρεσαι φωλιά και νήμα και ξαναπροσπαθησε σε καμία δεκαριά μέρες.
 
Το θηλυκό δεν είναι σίγουρα πυρωμένο. Το αρσενικό σου είναι; Τραγουδάει επίμονα προς το θηλυκό; Την κυνηγάει την κυρία;
 
καλησπερα σας, αφαιρεσα την φωλια σημερα το πρωι..συμβαινει το εξης περιεργο.. Οσο ηταν σε ξεχωριστα κλουβια ο αρσενικος δεν σταματαγε να κεηλαδει οταν τα εβαλα μαζι ο αρσενικος δεν πολυ κελαηδαγε... Ειδικα τις τελευταιες μερες... φταει ο καιρος που χαλασε;φταει κατι αλλο; Τρωνε και τα 2 σπορια και αυγοτροφη καθημερινα.. Δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι πυρωμενα.. Κοιταζονται συνεχεια αλλα δεν βλεπω κυνηγητο...υποψιν εινα ακομη στην ζευγαρωστρα με χωρισμα..
 
συμβαινει το εξης περιεργο.. Οσο ηταν σε ξεχωριστα κλουβια ο αρσενικος δεν σταματαγε να κεηλαδει οταν τα εβαλα μαζι ο αρσενικος δεν πολυ κελαηδαγε... Ειδικα τις τελευταιες μερες... φταει ο καιρος που χαλασε;φταει κατι αλλο;
Δεν είναι ούτε περίεργο ούτε φταίει ο καιρός.. Τα αρσενικά καναρίνια κελαηδούν για να προσελκύσουν για να τραβήξουν τα θηλυκιά, όταν είναι μαζί στο ίδιο κλουβί για να της τραγουδήσει; Αφού την έχει δίπλα του! 😛

δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι πυρωμενα.. Κοιταζονται συνεχεια αλλα δεν βλεπω κυνηγητο...υποψιν εινα ακομη στην ζευγαρωστρα με χωρισμα..
Θα καταλάβεις πως είναι πυρωμένα όταν βλέπεις να ταίζονται απ το χώρισμα, ο αρσενικός θα τρώει τα κάγκελα, θα κελαηδάει επίμονα προς το θηλυκό με ένα πολύ αστείο χοροπηδητό χορό, και η θηλυκιά θα στήνεται για βάτεμα, θα μαζεύει χαρτιά και θα τα βάζει σε ένα σημείο κτλ. Είναι πολύ ξεκάθαρα τα δείγματα ότι είναι πυρωμένα. όσο δεν βλέπεις τέτοιου είδους δείγματα δε δίνεις καν φωλιά στο θηλυκό. Περιμένεις, ενισχύεις τη διατροφή τους και κάνεις υπομονή!
 
Καλο ηταν να τα παρεις μεσα. Ναι βαλτα μαζι ναιι...

Ναι καλα ηταν να τα βαλεις σε κλειστο χωρο
 
να βγαλω το χωρισμα εννοεις;
Όχι να μην το βγάλεις ακόμα...

Μόλις δεις αυτά τα δείγματα:
όταν βλέπεις να ταίζονται απ το χώρισμα, ο αρσενικός θα τρώει τα κάγκελα, θα κελαηδάει επίμονα προς το θηλυκό με ένα πολύ αστείο χοροπηδητό χορό, και η θηλυκιά θα στήνεται για βάτεμα, θα μαζεύει χαρτιά και θα τα βάζει σε ένα σημείο κτλ.

τότε θα βγάλεις το χώρισμά!
 
Εγω πιστευω πως πρειπε να το βγαλει για να γνωριστουν καλυτερα τα πουλακια
Δημήτρη τι εμπειρία έχεις πάνω στην αναπαραγωγή καναρινιών; Πόσα χρόνια ασχολείσαι με καναρίνια και γενικότερα με πτηνά;
 
Εεεε γενικα πτηνα ειχα συνεχεια φετος ειπα να ασχολειθω με αναπαραγωγη καναρινιων!
 
Back
Top