Αναπαραγωγή Mπορω να βαλω το ζευγαρακι μαζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manostaz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
φετος ειπα να ασχολειθω με αναπαραγωγη καναρινιων!
Άρα στο θέμα "Αναπαραγωγή Καναρινιών" δεν έχεις εμπειρία.. Δεν ξέρεις.. Θα σου πρότεινα να διαβάσεις κάποια άρθρα που έχουμε στο φόρουμ και να μην λες συμβουλές χωρίς να ξέρεις τι επιπτώσεις θα έχουν... Τα καναρίνια δεν είναι άνθρωποι να τα βάζουμε στο ίδιο κλουβί για να γνωριστούν καλύτερα. Πρέπει να ακολουθήσουμε μια διαδικασία γνωριμίας με τη βοήθεια του χωρίσματος, και μόνο όταν δούμε δείγματα πως τα πουλιά έχουν ταιριάξει και είναι πυρωμένα, τότε μόνο βγάζουμε το χώρισμα. Αν το χώρισμα το βγάλεις νωρίτερα, ή αν βάλεις τα καναρίνια κατευθείαν στο ίδιο κλουβί τότε αντί για φωλιά και αυγά θα έχεις τσακωμούς και φτερά στο πάτωμα! Γι αυτό σε παρακαλώ μην συμβουλεύεις για κάτι που δεν ξέρεις, και μην λες άστοχα επιχειρήματα. Γιατί αυτός που θα τα διαβάσει μπορεί να νομίζει πως ξέρεις και πως έχεις εμπειρίας και τελικά να αρχίσουν τα καναρίνια του να τσακώνονται! Διάβασε, ενημερώσου και ως αρχάριος στο χώρο και στο χόμπι της αναπαραγωγής καναρινιών θα ήταν καλύτερο για σένα να ακούς τις συμβουλές των πιο έμπειρων εδώ μέσα.
 
Εγω πιστευω πως πρειπε να το βγαλει για να γνωριστουν καλυτερα τα πουλακια
Χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις για να γίνει αυτό...
μόνο όταν δούμε δείγματα πως τα πουλιά έχουν ταιριάξει
Σωστά... εδώ είναι όλο το "παιχνίδι"
Αν είναι ήρεμη η συνύπαρξη μπορεί να βγει το χώρισμα και λίγο νωρίτερα. Αν χαθεί από έλλειψη εμπειρίας πολύτιμος χρόνος ίσως δεν θα υπάρχουν οι εγγυήσεις για ένσπερμη γέννα αυγών...
Σε κάθε περίπτωση μπορεί να δοκιμάσουμε και να το βγάλουμε.
Αν μαλώνουν... Το χώρισμα πίσω στη θέση του.
 
Δεν ξερω εχω παντος ενα γνωστο που εχει 300 καναρινια και ασχολειτε με τα καναρινια 5 χρονια σιγουρα! Και τους κανει και αναπαραγωγη και δεν μου ειχε πει ποτε για ζευγατοστρες και ουτε χρησιμοποιει τιποτα εχει κλουβακια κανονικα τα βαζει μεσα τους βαζει τα υλικα για τη φωλια την φωλια και τελος και ειναι μια χαρα δεν χρειαζετε ουτε θελει ουτε εχει ζευγαροστρες...
 
Δημήτρη, το παν είναι η οργάνωση και η ισορροπία. Εφόσον έχεις πουλακια, καλό είναι να τα διατηρείς ασφαλή, καλοταϊσμένα και γενικότερα φροντισμένα και χαρούμενα. Έτσι θα είναι και αυτά ευχαριστημένα και εσυ πιο ικανοποιημένος.
Όσον αφορά στο ζευγάρωμα, θα πρέπει να τους παρέχεις τη διατροφική προετοιμασία που θα σου εξασφαλίσει την υγεία γονέων και μικρών, καθώς και την ευγονία τους. Έτσι δε θα έχεις απώλειες, ταλαιπωρία και δε θα στεναχωρηθείς. Επισης, η 60ρα ζευγαρωστρα με οπτικό χώρισμα και πλέγμα και αποσπώμενη σχάρα είναι το ελάχιστα απαιτούμενο για να χωρέσει δυο πουλιά στην αρχή, χωρισμένα, ώστε να γνωριστούν ομαλά και να μην έχεις καυγάδες, τραυματισμούς και άσπορα αυγά, εξασφαλίζει δε στη συνέχεια χώρο και για τα μικρά για όσο θα διαβιώνουν με τους γονείς και δίνει και τη δυνατότητα οχι και τόσο συχνού καθαρισμού της, συγκριτικά με ένα μικρότερο κλουβι, κι επομένως μή όχλησης του ζευγαριού κατα τις ημερες κλωσηματος και τις πρωτες ημερες ζωής των νεοσσών. Εφόσον δε εχει και πλαϊνές πόρτες, επιτρέπει εξωτερική φωλιά, αφήνοντας παραπάνω χώρο για πέταγμα γονέων και νεοσσών, άσκηση δλδ που είναι απαραίτητη για την ευζωία τους.
 
Το ζητούμενο δεν είναι αν μπορούν να ζευγαρώσουν αλλά αν πρέπει να ζευγαρώσουν σε μικρά και ακατάλληλα κλουβιά.
Γιατί κι εδώ αν βάλουμε τα καναρίνια όπως βλέπεις... Θα ζευγαρώσουν.
Xristos stef 01.webp
Δεν ξερω εχω παντος ενα γνωστο που εχει 300 καναρινια και ασχολειτε με τα καναρινια 5 χρονια σιγουρα! .
Προσωπικά ο πρώτος αριθμός (300) δε με εντυπωσιάζει καθόλου, ούτε είναι δείγμα γνώσεων. Θα μπορούσε κάποιος με ένα ζευγάρι να είναι καλύτερα ενημερωμένος.
Ο δεύτερος αριθμός ως "εκτροφική πείρα" θα έλεγα πως είναι απελπιστικά μικρός για να έχει ολοκληρωμένη άποψη για το σωστό και το λάθος στην εκτροφή των πουλιών.
Θα σου πρότεινα μάλιστα... Να τον βοηθήσεις να δει το σωστό τρόπο αναπαραγωγής των καναρινιών, διαβάζοντας τα άρθρα του petbirds
Και για να προλάβω τις "κακές" γλώσσες... Εγώ ακόμη μαθαίνω.
 
Εχω ενα κλουβι αυτο που εχω τωρα τα καναρινια που εχει μηκος 45 εκατοστα. Μεγαλο δεν ειναι τοσο;
 
Οχι είναι μικρό και ακατάλληλο για ζευγάρωμα. Πάρε ένα κλουβι τουλάχιστον 60 εκ, με χαρακτηριστικά που σου είπα στο προηγούμενο μήνυμά μου.
 
Θα φτιαξω ενα κλουβι σαν αυτο το παραπανω
@Dimitris psaris ... Σου έχω συστήσει (τρεις έως τώρα φορές) να είσαι ιδιαίτερα προσεκτικός και να σέβεσαι το χώρο που σε φιλοξενεί και τα άτομα που απαντούν στις ερωτήσεις σου.
Θεωρώ πως αυτός ο χλευασμός είναι ο τελευταίος.
 
Θα φτιαξω ενα κλουβι σαν αυτο το παραπανω
...
... Και επειτα Δημήτρη, σε πρώτη φάση, εγκαινίασέ το ο ίδιος με το να βάλεις τον εαυτόν σου μέσα, και τότε ίσως να καταλάβεις οτι όταν σου δίνουν συμβουλές, τουλάχιστον θα πρέπει να τις εκτιμάς και οχι να κοροϊδεύεις.
 
Aaa οκ καλα δεν πειραζει θα την φτιαξω εγω θα την βαψω και θα ειναι οκ. Αν μπορεις!

🙂
 
Aaa οκ καλα δεν πειραζει θα την φτιαξω εγω θα την βαψω και θα ειναι οκ. Αν μπορεις!

🙂
Νομίζω πως ένα σκουριασμένο κλουβί χρειάζεται και ξύσιμο να φύγει η σκουριά και μετά βάψιμο με βιολογικό χρώμα. Δεν είναι και πολύ εύκολο νομίζω.. Είσαι σίγουρος πως μπορείς να το κάνεις έτσι ώστε να βάλεις μετά μέσα τα πουλάκια σου και να είναι ασφαλή;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top