Αναπαραγωγή Mπορω να βαλω το ζευγαρακι μαζι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης manostaz
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι φυσικα! Θα την φτιαξω θα ειναι ενταξει θα την ξυσω με γιαλοχαρτο και μετα αφου φυγει η σκουρια και θα παω να παρω σε ενα μαγαζι με χρωματα να παρω και την βαψω εχω κανει κιαλα κλουβια που εχω τα πουλακια μεσα με αυτον ακριβος τον τροπο... Θα ειναι ενταξει
 
Από οικονομική άποψη αν έχεις τα υλικά ήδη διαθέσιμα αξίζει να την επισκευάσεις. Διαφορετικά καλύτερα να αγοράσεις μία έτοιμη με τιμή περίπου στα 20 ευρώ.

Παράδειγμα karderines.gr/vlog/Πτηνά/Εξοπλισμός/Κλουβιά-Αναπαραγωγής/ΖΕΥΓΑΡΩΣΤΡΑ-ΑΑ!-2-ΤΑΙΣΤΡΕΣ-ΒΑΜΕΝΗ-1
 
Καλησπέρα στην παρέα. Έβαλα πάλι νήμα και η θηλυκιά τίποτα... Το πετάει κάτω... Το βράδυ κοιμάται μες στην φωλιά. Βέβαια κάνουν πολλά παιχνίδια αλλά στην φωλιά καθόλου νήμα
 
Έβαλα πάλι νήμα και η θηλυκιά τίποτα... Το πετάει κάτω...
Ή δεν είναι έτοιμη ή δεν της αρέσει η θέση της φωλιάς.. αλλά για να κοιμάται μέσα την έχει δεχτεί.. Μήπως δεν της αρέσει το υλικό φωλιάς που της έχεις δώσει. Τι της έχεις δώσει για να στρώσει φωλιά;
 
μου ειπαν οτι ειναι το καλυτερο... Πηρα νημα με βεμβακι που ειναι μεσα σε σασουλα.. Και το βαζω σε ειδικη θηκη για να το βγαζει
 
Δοκίμασε να της δώσεις και λινάτσα. Ποτέ δε ξέρεις! 😉
 
σημερα εβαλαν λιγο νημαμεσα στην φωλια, αρκετο ομως εχουν ριξει στο πατωμα...
να το βαλω με το χερι;
να το επιστρεψω στην θηκη;
να το πεταξω;
να το αφησω οπως ειναι;
 
Οχι μην το βαλεις με το χερι θα το βγαλουν ξανα θελουν να την φτιαχνουν μονα τους τη φωλια αφησε το οπως ειναι! 🙂
 
να το αφησω οπως ειναι;
Άστα όπως είναι! Κάποια στιγμή θα την στρώσουν όταν ενεργοποιηθεί το ένστικτό τους! Αν περάσει αρκετός καιρός και δεν στρώνει, βγάλε το νήμα, βγάλε την φωλιά και ξαναβάλτα σε λίγες πάλι μέρες!
 
Συμβαίνει συχνά αυτό..?
Συμβαίνει στην αρχή της αναπαραγωγικής περιόδου που ακόμα τα πουλάκια δεν είναι έτοιμα. Μην ξεχνάμε πως ακόμα είναι νωρίς για αναπαραγωγή για τους εξωτερικούς. Μέσα Απρίλη και αν... Απλά ο καιρός μας έχει κάνει όλους πιο βιαστικούς..
Και εγώ έχω μια θηλυκιά που εδώ και 12 μέρες έχει βάλει ελάχιστο νήμα. Δεν μπορώ να κάνω κάτι... μόνο υπομονή!
 
Πλέον, είναι παρακινδυνευμένο, ειδικά αν τα έχεις συνηθίσει όλο το χειμώνα μέσα στο σπίτι. Άσε να φτιάξει τελείως ο καιρός.
Άλλωστε αν τα βγάλεις στο μπαλκόνι, θα πρέπει να τους βρεις μια μόνιμη μεριά, κατάλληλη μακριά από ρεύματα αέρα, και φυσικά να τους παρέχεις την ανάλογη προστασία από αρπακτικά ζώα και πουλιά, κατά τη γνώμη μου ακόμα και από κουνούπια.
 
ρε παιδια μα ερωτηση ακομη..

εχουν βαλει μεσα νημα στην φωλια αλλα οπως σας ειπα και πριν εχει και πολλα στο πατωμα

να τους βαλω κιαλλο στην θηκη; Ή να περιμενω να το μαζεψουν απο το πατωμα;τι να κάνω;
 
ρε παιδια μα ερωτηση ακομη..

εχουν βαλει μεσα νημα στην φωλια αλλα οπως σας ειπα και πριν εχει και πολλα στο πατωμα

να τους βαλω κιαλλο στην θηκη; Ή να περιμενω να το μαζεψουν απο το πατωμα;τι να κάνω;
η θήκη που τοποθετούμε το νήμα πρέπει να είναι τοποθετημένη όσο πιο κοντά γίνεται στη φωλιά και πάντα γεμάτη, φίλε Μάνο! Η κανάρα, από όσο νήμα πέσει κάτω πάντα επιλέγει το καθαρό και όσο θέλει..
όταν τη δεις και βιδωθεί στη φωλιά,τότε και μόνο τότε αφαιρείς τη θήκη με το νήμα!
 
Back
Top