Γενικά Maylo

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γειά σου κουκλίτσα Maylo :D
Γεμάτη καρφάκια ασπρα (αυτά είναι όλα νέα φτεράκια που περιμένουνε άνοιγμα, στον Ερνέστο του τα ανοίγουμε εμείς 😛 )
Πως τα ανοίγετε; Αφού είναι σκληρά ακόμα, όχι; :D
Πάντως οι κυρίες είναι πιο αυτόνομες. Μπορεί και μόνη της 😀!
 
Πως τα ανοίγετε; Αφού είναι σκληρά ακόμα, όχι; :D
Πάντως οι κυρίες είναι πιο αυτόνομες. Μπορεί και μόνη της 😀!
Εννοείται μπορει μόνη της (εκτός απ' αυτα που ειναι στην κορυφή του κεφαλιού ίσως και σε καποια σημεία που δε φτανει). Απλα τα πιανω με το δακτυλο και τα "τριβω" ώρα και τσουπ! Ξεπετιέται φτεράκι απο μεσα. Καποια που ειναι πολυ σκληρά ακομα μας δινει να καταλαβουμε οτι δε θελει και τραβιέται. Μερικα ομως ειναι σκετη... Μαγεια. Εκει που εχεις το καρφακι, τριβεις αναμεσα στα δάκτυλα (ή και με το νύχι λίγο) και ιδου! Πτερόν!
 
Εννοείται μπορει μόνη της (εκτός απ' αυτα που ειναι στην κορυφή του κεφαλιού ίσως και σε καποια σημεία που δε φτανει). Απλα τα πιανω με το δακτυλο και τα "τριβω" ώρα και τσουπ! Ξεπετιέται φτεράκι απο μεσα. Καποια που ειναι πολυ σκληρά ακομα μας δινει να καταλαβουμε οτι δε θελει και τραβιέται. Μερικα ομως ειναι σκετη... Μαγεια. Εκει που εχεις το καρφακι, τριβεις αναμεσα στα δάκτυλα (ή και με το νύχι λίγο) και ιδου! Πτερόν!
Δεν μου είχε περάσει καν απο το μυαλό :O
Λαχταριστό φαίνεται!
 
Δεν μου είχε περάσει καν απο το μυαλό :O
Λαχταριστό φαίνεται!
Σκέψου οτι εμεις αφού ανοίξαμε όλα όσα βλεπαμε, το διασκεδάζαμε τόσο που ψάχναμε στα πουπουλα του για κάποια που δε φαινότανε, πιο μεσα. Μιλάμε μας κοίταζε και αναρωτιότανε "με τι μπεμπηδες εχω μπλεξει θεέ μου"
 
πω πω τι όμορφο κορίτσι είναι αυτό! φτου φτου
να την χαίρεσαι και εύχομαι γρήγορα να βρείτε έναν αναλόγων προσόντων γαμπρό :)

Ευχαριστούμε πολύ πολύ.
Η αλήθεια είναι ότι θέλω και το αρσενικό να έχει ιδιαίτερα χρώματα, εκτός αν βρώ κάποιο που είναι έρωτας με την πρώτη ματιά 😛
Σιγά σιγά δεν βιάζομαι.
Τώρα ξεκινάει και η περίοδος που θα αρχίσουν να έρχονται νέα μωράκια, μιας και σκέφτομααι μήπως το πάρω ήμερο το δεύτερο, αλλά ακόμα το σκέφτομαι :)
 
Καλησπέρα Ηλέκτρα! Είναι πανέμορφο, αξιολάτρευτο και εκπληκτικό το παπαγαλάκι σου! Το χρώμα του είναι σαν να ήρθε από τον παράδεισο!

Να χαίρεσαι την ευχάριστη συντροφιά του και να σου ζήσει πολλά χρόνια! Και σου εύχομαι να αποκτήσεις με το καλό και το δεύτερο φτερωτό φιλαράκι! 👎
 
Το χρώμα του είναι σαν να ήρθε από τον παράδεισο!
Ευχαριστώ πολύ για τα γλυκά σου λόγια!
Πραγματικά έχει τέλεια χρώματα.
Πάνω στο κεφάλι έχει και κάτι σαν βούλα που είναι το μπλε με το κίτρινο και γίνεται κάπως πράσινη.
Όταν την είχα πρωτοδεί ήμουν έτσι κι έτσι όσον αφορούσε το χρώμα της και μετά κατάλαβα τι υπέροχα χρώματα έχει!
 
Πραγματικά αξιοθαύμαστη η κοπέλα σου Ηλέκτρα. Να την χαίρεσαι!
Μου δημιουργήθηκε απορία με το χρώμα του χαλινού της, στη φωτό που έβαλες φαίνονται τμήματα γαλάζιο, λευκό (γκριζο 😉 και να αποτολμήσω ελάχιστο καφέ; Βγαίνει από τη φάση του οίστρου της; Πώς είναι ο χαλινός της όταν δεν είναι σε αναπαραγωγική διάθεση;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πραγματικά αξιοθαύμαστη η κοπέλα σου Ηλέκτρα. Να την χαίρεσαι!
Μου δημιουργήθηκε απορία με το χρώμα του χαλινού της, στη φωτό που έβαλες φαίνονται τμήματα γαλάζιο, λευκό (γκριζο 😉 και να αποτολμήσω ελάχιστο καφέ; Βγαίνει από τη φάση του οίστρου της; Πώς είναι ο χαλινός της όταν δεν είναι σε αναπαραγωγική διάθεση;
Ευχαριστώ πολύ Γιάννη μου για τα λόγια σου και τις απορίες σου.
Θα την βγάλω και σήμερα με την φωτογραφική για να φαίνεται καλύτερα ο χαλινός.
Με έχει μπερδέψει αυτό το πουλί.
Χτές ο χαλινός της μου φαινόταν αρκετά πιο σκούρο μπλε απο την φωτό που έβαλα εδώ.
Εκτός αν έφταιγε το φως που είχε, μιας και είχε βραδιάσει και δεν είχαμε φυσικό φως.
Ο χαλινός της είναι μόνο αυτό που βλέπεις, δεν έχει μπεί πότε σε φάση αναπαραγωγής για να γίνει καφέ ας πουμε.
Ίσως σιγά σιγά και λόγο εποχής γίνει καφέ (αλλά άντρα δεν θα έχει 😀).
Βασικά οχι "ίσως" αλλα "σίγουρα" θα γίνει καφέ, όμως πρέπει να ωριμάσει περισσότερο το κορίτσι.
Κοίτα και αυτά τα 2 πινακάκια που σε βοηθάνε να δείς την φάση του χαλινού.
A-budgies-sex-difference-with-color-differences-on-their-ceres.webp
main-qimg-1d65a5c37f03e8a505fa174fc21a02ca-c.webp Εδώ η σειρά είναι Ανήλικα - Σε φάση αναπαραγωγής- Σε χαλαρή φάση (ενήλικα)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top