Αναπαραγωγή O πρώτος μου νεοσσός

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης theodr
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καταπληκτική αναμνηστική φωτογραφία, καλότυχα, γερά και δυνατά όλα τους!
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Αχ βρε Κώστα τι φώτο είναι αυτές; Για wallpaper! Αλλά και τα μοντέλα δεν υπάρχουν! Να τα χαίρεσαι!

*Να πω για άλλη μια φορά πως ό,τι καλύτερο για τα ποδαράκια τους είναι οι ξύλινες πατήθρες μασίφ. Θα στις συνιστούσα ανεπιφύλακτα! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
καλησπέρα παιδιά..σήμερα απέκτησα και εγώ τους πρώτους μου νεοσούς! Ευχάριστω πολύ το petbirds. Έχω ένα ζευγάρι που πέρσυ μου έδωσε μόνο άσπορα αυγά..φέτος στην πρώτη γέννα τους, είδα δυό μικρά σήμερα και άν είδα καλά στην ωοσκόπηση περιμένω άλλο ένα! Μεγάλη η χαρά φυσικά! ασφαλώς δεν ξέρω τι να κάνω και φυσικά χρειάζομαι την βοήθεια σας πάλι..η ζευγαρώστρα είναι έξω, η κανάρα κάθεται στη φωλιά.. Τι να κάνω; δεν την ενοχλώ, έβαλα αυγό και μήλο..χρειαζεται να παρεμβω κάπως αλλιώς; Ευχαριστω
 
καλησπέρα παιδιά..σήμερα απέκτησα και εγώ τους πρώτους μου νεοσούς! Ευχάριστω πολύ το petbirds. Έχω ένα ζευγάρι που πέρσυ μου έδωσε μόνο άσπορα αυγά..φέτος στην πρώτη γέννα τους, είδα δυό μικρά σήμερα και άν είδα καλά στην ωοσκόπηση περιμένω άλλο ένα! Μεγάλη η χαρά φυσικά! ασφαλώς δεν ξέρω τι να κάνω και φυσικά χρειάζομαι την βοήθεια σας πάλι..η ζευγαρώστρα είναι έξω, η κανάρα κάθεται στη φωλιά.. Τι να κάνω; δεν την ενοχλώ, έβαλα αυγό και μήλο..χρειαζεται να παρεμβω κάπως αλλιώς; Ευχαριστω
Καλή τροφοδοσία να έχουν... Τίποτε περισσότερο...
Με το καλό και στο κλαδί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Το μόνο μου άγχος είναι που θα ξέρω αν η κανάρα τα ταίζει; Επίσης το μόνο που άλλαξα φέτος ήταν ότι κούρεψα τα πουλάκια.. Απλά προσθέτω κάτι από την μικρή μου πείρα για κάποιον άλλο φίλο..
 
δεν την ενοχλώ, έβαλα αυγό και μήλο..
Και πολύ καλά κάνεις και δεν την ενοχλείς! Απλά ίσως το μήλο το έβαλες πολύ νωρίς... Εγώ προτείνω να δώσεις μήλο αφού ο μικρότερος νεοσσός κλείσει τις 7 μέρες ζωής. Και χόρτα, λαχανικά και άλλα φρούτα από τη 10η μέρα του μικρότερου νεοσσού και μετά μπορείς να δίνεις άφοβα καλά πλυμένα και στεγνωμένα.

Το μόνο μου άγχος είναι που θα ξέρω αν η κανάρα τα ταίζει;
Το πρώτο εικοσιτετράωρο αφού βγει ο νεοσσός δεν τον ταίζει η μαμά του γιατί είναι φαγωμένος από το αυγό που βγήκε! 😉 Τη δεύτερη μέρα, όταν σηκωθεί η κανάρα θα πας κοντά και θα παρατηρήσεις τα μικρά. Αν ο λαιμός τους είναι κίτρινος και σαν πρησμένος είναι ταισμένα και αυτή η κίτρινη μάζα είναι φαγητό! 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: xaxo4
χρήσιμη συμβουλή Αλίκη.. Το πρωί είδα τους δυο μικρούς, ζούνε.. Περιμένω έναν ακόμα ίσως σήμερα. Είδα την μαμά τους να ανασηκώνεται μέσα στην φωλιά και φαινότανε πως τα τάιζε.. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.. Είναι τα πρώτα μωρά του ζευγαριού και δεν ξέρω πως θα αντιδράσουν.. Ο μπαμπάς πάει κοντα ελέγχει αλλά δεν ξέρω αν ταίζει και αυτός, διακριτικά τα παρατηρώ.. Ξέρω πως τώρα όλα βρίσκονται στην δική τους φροντίδα. Έγω απλά έβαλα φρέσκοβρασμένο καλά αυγό και νερο..
 
Συνήθως Γιώργο τις πρώτες ημερες, ο μπαμπάς ταΐζει τη μαμά κι εκείνη τους νεοσσούς, χωρίς να ιςχυει πάντα όλη αυτή η ακολουθία. Έπειτα σταδιακά ταΐζουν και οι δυο και αν η καναρα φτιάξει επόμενη φωλιά αναλαμβάνει κυρίως ο αρσενικός το τάισμα των σχετικά μεγάλων μωρών της προηγούμενης γεννάς.
Μετα απο το πρώτο 24 ωρο η μαμα ταΐζει, αλλά στις πρώτες μέρες, λίγο κάθε φορά και συχνά, η τροφή φαίνεται στον προλοβο και συνήθως δεν είναι πολύ.
 
τι να κάνουμε με το άσπορο αυγό όταν γεννηθούν οι νεοσσοί; Μήπως η κανάρα νομίζει πως ακόμα κλωσσάει και δεν βγαίνει τάκτικά να φάει και να ταίσει τα μικρά; Ευχαριστω
 
Αν δεν κάνω λάθος έχεις ήδη 2 πουλακια κι αναμένεις ένα ακόμα να εκκολαφθεί. Όποτε, μόλις γίνει αυτό, παίρνεις το άσπορο από τη φωλιά για να μην σπάσει και λερώσει ή αποτελέσει εστία μόλυνσης. Αν το μικρό, εχει μερες διαφορά απο τα αδέρφια του, αν θελεις προσθέτεις 1 ψεύτικο αβγό στη φωλιά για να μπορεί να στηρίζεται τις πρώτες ημερες.
 
ναι περιμένω ως αύριο άλλο ένα.. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.. Θα προμηθευτώ ψεύτικα αυγά, εξάλλου δεν έχω.. Θα χρειαστουν και στις επόμενες γέννες.
 
αλλά στις πρώτες μέρες, λίγο κάθε φορά και συχνά, η τροφή φαίνεται στον προλοβο και συνήθως δεν είναι πολύ.
Αυτό είναι πολύ σωστό και πολλές φορές νομίζουμε ότι τελικά δεν ταίζει! Ταίζει από λίγο και πολύ συχνά, οπότε μπορεί να μην πετύχουμε τους νεοσσούς ταισμένους και να αρχίσουμε τα σενάρια και "τι να κάνω; Μήπως να ταίσω εγώ;". Ηρεμία και ψυχραιμία! Η φύση ξέρει πολύ καλά τι κάνει! Και το ένστικτο των πουλιών μας είναι πού δυνατό! 😉

τι να κάνουμε με το άσπορο αυγό όταν γεννηθούν οι νεοσσοί; Μήπως η κανάρα νομίζει πως ακόμα κλωσσάει και δεν βγαίνει τάκτικά να φάει και να ταίσει τα μικρά; Ευχαριστω
Μην αγχώνεσαι! Και τα άσπορα χρειάζονται για να στηρίζονται οι νεοσσοί, όπως είπε και ο Γιάννης. Δεν νομίζω να σπάσει. Αν φοβάσαι μην σπάσει, τότε βάλε 1-2 ψεύτικα αυγά για τις πρώτες μέρες. Μετά βγάλτα για να χωρέσουν τα μπομπιράκια στη φωλιά! 😉
 
καλημέρα.. Πράγματι Αλίκη την βλέπω να ταίζει λίγο αλλά συχνα..χτες βγήκε και το τρίτι μικρό.έβγαλα σήμερα το άσπορο και θα πάρω ψεύτικο να βάλω για λίγες μέρες.. Είναι μαγικό πως από ένα αυγουλάκι τόσο δα δημιουργείται μια ζωη..
 
καλημέρα.. Πράγματι Αλίκη την βλέπω να ταίζει λίγο αλλά συχνα..χτες βγήκε και το τρίτι μικρό.έβγαλα σήμερα το άσπορο και θα πάρω ψεύτικο να βάλω για λίγες μέρες.. Είναι μαγικό πως από ένα αυγουλάκι τόσο δα δημιουργείται μια ζωη..
Και το άσπορο άστο.. Ποτέ δε ξέρεις! Μπορεί να είδες λάθος και να έχει μέσα και αυτό μωράκι! Να σου ζήσουν! Με το καλό να μεγαλώσουν! Τώρα ξέρεις.. κάθε μέρα βραστό αυγουλάκι! 😉
 
ευχαριστώ! Είναι οι πρώτοι μου νεοσσοί που είχα ποτέ! Όμορφο ταξίξι, από πέρσυ που απέκτησα το ζευγαράκι, έχω την εντύπωση πως θα γίνουν και καλοί γονεις..
 
ευχαριστώ! Είναι οι πρώτοι μου νεοσσοί που είχα ποτέ! Όμορφο ταξίξι, από πέρσυ που απέκτησα το ζευγαράκι, έχω την εντύπωση πως θα γίνουν και καλοί γονεις..
Ελπίζω οι προσδοκίες σου να βγουν αληθινές
 
μακάρι να μεγαλώσουν τα μικρά να δω που θα μοιάσουν.. Ειδικά ο καναρίνος είναι περίπτωση! τον απέκτησα για θηλυκό για να τον ζευγαρώσω με έναν άγριο φλώρο που τυχαία απέκτησα και τελικά τον ελευθέρωσα.. Αυτό το πουλάκι είναι χαμηλών τόνων συνήθως κάθεται βαριεστημένο! Να πω την αλήθεια δεν περίμενα ότι θα δώσει πουλάκια.. Με διάψευσε!
 
Back
Top