Ασθένειες Parrotlet χωρίς διάθεση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης marialok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

marialok

PB New Member
Εγγραφή
3 Δεκ 2022
Μηνύματα
41
Πόλη
αθηνα
Καλησπέρα! Αυτές τις μέρες το parrotlet μου είναι λιγο υποτονικό κοιμάται και κάποιες φορές κατά την διάρκεια της ημέρας..έχει μακρύνει υπερβολικά το Ράμφος του και το μόνο που παρατηρώ είναι στο κλουβί να έχει βγάλει την μπογιά σε ένα σημείο..υποψιάζομαι μόλυνση..τι να κάνω; Αυτή τη στιγμή είμαι σε χωριό υπάρχει κοντινό πετ σοπ αλλά κτηνίατρο θα μπορέσω να την πάω σε τρεις μέρες που θα φύγω..μπορώ να κάνω κάτι προς το παρόν; Υπάρχει κάποιο φάρμακο σε περίπτωση μόλυνσης από την σκουριά ;
 
  • Sad
Αντιδράσεις: kika

 
@marialok κ εννοείται καλύπτεις το σημείο που έχει φθαρεί κ ξεφλουδίσει η μπογιά του κάγκελου. Μια πρώτη σκέψη είναι να βάλεις δύο ή τρία μανταλάκια φρούτων ανάλογα με την έκταση του σημείου. Βέβαια, εγώ σκέφτομαι ότι κάτι τέτοιο αρκεί για καναρίνι, για παροτλετ μπορεί να μην είναι αρκετό ή στιβαρό. Πάντως, μου κάνει εντύπωση που κλουβί παπαγάλου εμφανίζει τέτοια προβλήματα.
Περαστικά του. Αν θέλεις ενημέρωσε για την εξέλιξη του κ εύχομαι να μας πεις ευχάριστα νέα.
 
@MARY58 το κλουβί το έχω περίπου 6 χρόνια όσο είναι και η ηλικία του παπαγάλου και δεν μου είχε παρουσιάσει τέτοιο Πρόβλημα..κάλυψα το σημείο..μίλησα και τηλεφωνικος με την κτηνίατρο θα του δωσω σήμερα ενεργό άνθρακα να δω πως θα πάει..
 
μίλησα και τηλεφωνικος με την κτηνίατρο θα του δωσω σήμερα ενεργό άνθρακα να δω πως θα πάει..
Μια χαρά. Όσο πιο γρήγορα του δώσεις, τόσο πιο καλά. Εύχομαι τα καλύτερα για το μικρούλι σου.
6 χρόνια όσο είναι και η ηλικία του παπαγάλου και δεν μου είχε παρουσιάσει τέτοιο Πρόβλημα..κάλυψα το σημείο..
Θα πρέπει να το ελέγξεις λεπτομερώς το κλουβί, μην υπάρχει φθορά κ σε άλλο σημείο. Μήπως είναι καιρός να το αλλάξεις;
 
Την είδε ο κτηνίατρος..εκείνος έκρινε ότι έχει ακέραια στο ραμφος για αυτό δεν έχει και διάθεση..έφτιαξε το ραμφος και της έβαλε μια σταγόνα για τα παράσιτα στο δερματακι της..θα πάω πάλι σε μια εβδομάδα για την ίδια ενέργεια! Σας ευχαριστώ ολους
 
@marialok , ποιος πτηνίατρος το είδε; (επιτρέπεται να γράψεις το όνομά του)
Η σταγόνα που έβαλε...για ποιο φάρμακο πρόκειται;
.έφτιαξε το ραμφος
εννοείς ότι το έκοψε με κάτι ή το λίμαρε;
Πολύ καλά έκανες και το πήγες σε γιατρό και εύχομαι να αποκατασταθεί και η διάθεσή του και το πρόβλημα που έχει.
Παρεμπιπτόντως είχες παρατηρήσει ότι έτρωγε λιγότερο το τελευταίο διάστημα;
 
@ianos το έκοψε δεν το λίμαρε αλλά το έχει κάνει πολύ καλά στο φυσιολογικο μέγεθος..είμαι από επάρχεια δεν ξέρω αν θα τον ξέρετε..σταγόνα για τα παράσιτα μου είπε..Εε δεν έτρωγε όπως πριν αλλά μιυ λέει δεν το άφησα να εξελιχθεί γιατί σε βάρος ήταν καλά
 
είμαι από επάρχεια δεν ξέρω αν θα τον ξέρετε..
Ακόμα κι αν "δεν τον ξέρουμε" εφόσον αναλαμβάνει πτηνά, θα ήταν καλό να μας έλεγες τα στοιχεία του ώστε να μπει στη λίστα των κτηνιάτρων που ασχολούνται και με πτηνά.
 
@ianos https://community.petbirds.gr/threads/small-animal-clinic-kalamata.41734/

Καλησπερα. Ο ενας που υπαρχει στην καλαματα στο link με τους πτηνιατρους ειναι Κωστας Αντωνοπουλος και οχι Μιχαλης. Σε αλλη διευθυνση και δεν αναλαμβανει πτηνα απο οτι αναφερεται.
Υπάρχει στην λιστα σε αλλο σημειο μετα την πρωτη σελιδα?
 
@ianos https://community.petbirds.gr/threads/small-animal-clinic-kalamata.41734/

Καλησπερα. Ο ενας που υπαρχει στην καλαματα στο link με τους πτηνιατρους ειναι Κωστας Αντωνοπουλος και οχι Μιχαλης. Σε αλλη διευθυνση και δεν αναλαμβανει πτηνα απο οτι αναφερεται.
Υπάρχει στην λιστα σε αλλο σημειο μετα την πρωτη σελιδα?
Νίκο, έχεις απόλυτο δίκιο. Είδα επίθετο γιατρού και δεν είδα το μικρό του όνομα. Όσο για το ότι δεν ασχολείται με πτηνά, ναι, πράγματι αναγράφεται, αλλά δεν φαντάστηκα ποτέ ότι θα περιλαμβανόταν κάποιος στη συγκεκριμένη λίστα, ο οποίος δεν ασχολείται με πτηνά.
Ευχαριστώ για τη διόρθωση.
 
@MARY58
1693683313504.webp

Εχω την αισθηση εμπειρικα οτι οπου αναφερουν ιατρειο μικρων ζωων εννοουν σκυλους και γατες και
αν εχουν εξτρα τμημα εξωτικων ζωων εννουν αραχνες φιδια ιγκουανα κλπ
και αν αναφερουν ρητα πτηνα ή εξωτικα πτηνα τοτε εννοουν παπαγαλους καναρινια κλπ
Στην σελιδα του καταχωρημενου δεν ειδα καμια αναφορα σε πτηνα ουτε στις υπηρεσιες ουτε στα περιστατικα

Βεβαια αναφερεται ...δεν εξειδικευεται και οχι δεν ασχολειται..οποτε ισως ο συγκεκριμενος παρεχει καποιες πολυ πολυ βασικες καλυψεις :-)
 
Back
Top