Διατροφή Perle Morbide (Ornitalia)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Paianas

PB Known Member
Εγγραφή
11 Νοε 2008
Μηνύματα
4.501
Πόλη
Παιανία
Με αφορμή μια δημοσίευση του Βασίλη (ΑΒΑΤΟΝ), την αποδοχή που είχε από τα πουλιά και την διαπίστωση του Βασίλη ότι είδε σημαντική διαφορά σε σχέση με το παρελθόν, παρουσιάζω αυτούσια την περιγραφή του προϊόντος από την εταιρία.


Perle morbide®
Αντικαθιστούν οριστικά τους σπόρους βλάστησης εξαλείφοντας τους γνωστούς κινδύνους που οφείλονται στη διαδικασία της βλάστησης (π.χ. μύκητες).
Σύνθεση:
δημητριακά, φυτικές πρωτεΐνες, φυτικά έλαια, μεταλλικά άλατα, βιταμίνες (Α, Β1, Β2, Β3, Β5, Β6, Β9, Β12, C, E, H, Κ3, Υ), αμινοξέα (λυσίνη, μεθειονίνη), αρώματα, χρωστικές.
Οδηγίες για τη χρήση και τη διαχείριση:
προσθέσετε 100 γραμμάρια Perle Morbide ® και 200g νερού. Αφήστε τα να μουλιάσουν για μερικές ώρες πριν από τη χορήγηση, προσθέσετε ξηρή αυγοτροφή, ανακατέψτε έτσι ώστε η Perle Morbide να εμφανίζεται κοκκώδης και αφράτη, και στη συνέχεια χορηγείστε το μείγμα.

Perle-Morbide.webp

Και μια εικόνα διατροφής καρδερίνας(πάλι από τη σελίδα της ornitalia), για όσους φροντίζουν τα πουλιά τους επαγγελματικά και εξειδικευμένα.
*Η παρούσα παρουσίαση προϊόντος, παρότι αποτελεί στην ουσία διαφήμιση, ελπίζω να μη συνδεθεί με συμφέροντα η με οφέλη που μπορεί να αποκομίζει η συντονιστική/διαχειριστική ομάδα από τη συγκεκριμένη η άλλη εταιρία και γίνεται μόνο για ενημέρωση των μελών σχετικά με νέα προϊόντα της αγοράς.

Αν κοιτάξετε την εικόνα, από αριστερά έχουμε στο πρώτο πιάτο:
Μείγμα Greg CARDELLINO MAJOR
αυγοτροφή αναμεμιγμένη με Perle Morbide και έντομα TOP INSECT
Mείγμα START 0-15
Μείγμα Greg CARDELLINO MAJOR
Το πρώτο και το τελευταίο πιάτο είναι ίδιο για να μειωθεί η πιθανότητα του στοιχείου του ανταγωνισμού μεταξύ των δύο πτηνών. To δεύτερo πιάτο (αυγοτροφή αναμεμιγμένη) περιέχει:
Αυγοτροφή βάσης τύπου Ovoè κίτρινη (ξηρή)
1 αυγό βραστό σκληρό για κάθε 100 γραμμάρια αυγοτροφής
Fertibol
Winmix Bird
Magabactin 3 ημέρες την εβδομάδα
Cometaves 2 ημέρες την εβδομάδα
Amino Start
Spirulina
Εκτός από αυτό δεν πρέπει να λείπουν τα μεταλλικά άλατα (ανθρακικό ασβέστιο), Grit, φύκια και μεταλλικά στοιχεία κατά βούληση, σε αυτόματο τροφοδότη, σπόροι Chia (πρώτης ποιότητας για ανθρώπινη χρήση).
Και ευχόμενοι καλή όρεξη για τα πτηνά μας, απαντάμε επίσης σε όσους έχουν ζητήσει πληροφορίες σχετικά με τη διατροφή της καρδερίνας.

10372755_630346700394622_7641582081593506201_n.jpg
 
Nαι.. Είναι πέλλετς με τη σύσταση που αναφέρει η Ornitalia ... Το χρησιμοποίησε ο Βασίλης και είδε ότι τα πουλιά αναπτύχθηκαν καλύτερα και πιθανότατα ανεξαρτητοποιήθηκαν νωρίτερα από άλλες φορές...Βέβαια, για να είναι τεκμηριωμένη και εγνωσμένη η χρησιμότητά του, θα πρέπει οι ίδιες παρατηρήσεις να γίνουν σε βάθος χρόνου και από διαφορετικούς εκτροφείς..
 
όσο το βλέπω, τόσο με ενθουσιάζει το προιόν !

Ακόμα απορώ γιατί κάποια πετ σοπ εδώ στο Ηράκλειο (μετά από σχετική ερώτηση μου εδώ και πολύ καιρό...) το χλευάζουν ! Πφφφφφ μια μλκια και μισή λένε είναι για την "κονόμα" και τίποτα παραπάνω!

όπως ακριβώς το έγραψα το ανέφεραν και μάλιστα ο ένας είναι μέσα στην... ornitalia ! Κάτι δεν μου πάει καλά...
 
πφφφφφ μια μλκια και μισή λένε είναι για την "κονόμα" και τίποτα παραπάνω!

Αυτούς τους τύπους που τα ξέρουν όλα και έχουν άποψη για όλα... Τους έχω κάνει πέρα εδώ και πολύ καιρό.

Αν τον ρωτήσεις πως λένε το προιόν... Δεν ξέρει να το διαβάσει και ας έχει άποψη.

Οι λεγόμενοι... Μπαστουνόβλαχοι. (και έχουμε και πολλούς από δαύτους)
 
Αυτούς τους τύπους που τα ξέρουν όλα και έχουν άποψη για όλα... Τους έχω κάνει πέρα εδώ και πολύ καιρό.

Αν τον ρωτήσεις πως λένε το προιόν... Δεν ξέρει να το διαβάσει και ας έχει άποψη.

Οι λεγόμενοι... Μπαστουνόβλαχοι. (και έχουμε και πολλούς από δαύτους)
+1000

Αυτοί βέβαια συντηρούνται από εκείνους που "ψάχνονται" για "μυστικά" , "τρύπες" κι "ευκαιρίες" και γίνονται εύκολα θύματα στα χέρια τους.
 
φαντάσου ότι όταν το κουβεντιάζαμε τότε και μου έλεγαν όλα αυτά τα αρνητικά... καλά καλά δεν είχε κυκλοφορήσει το προϊόν, και όμως αυτοί είχαν... άποψη!

γεμίσαμε από ξερόλες! Εγώ το απόγευμα θα το ψάξω το προϊόν αυτό μόνο & μόνο γιατί έχουμε μια σοβαρή μαρτυρία από εκτροφέα εδώ !
 
Όλα αυτά νομίζω είναι συμπλήρωματα, πολύ δίνουν τέτοια και σκόνες και νομίζουν ότι τα πουλιά δεν χρειάζονται τίποτα άλλο παρά σπόρους.
Το Α και το Ω για μια σωστή εκτροφή είναι η καλή διατροφή από την οποία δεν πρέπει να λείπουν τα φυσικές πηγές όπως τα λαχανικά.

Καναρίνια φέτος που είναι συνηθισμένο να κλαρώνουν μετά τις 17 ημέρες με συμπλήρωματικη χρήση αμινοξέων βγήκαν στο κλαρί στις 14 συμπλήρωμενες.
Γνώμη μου καλύτερα να δίνουμε τον αρακά μας το καλαμπόκακι μας το σεσκουλο την γλυστριδα το καρότο το μπρόκολο σε συνδυασμό με μια καλή αυγότροφη και πρόσθετα χρήση μαγιάς μπύρας -σπιρουλινας-γύρης και ας αφήνουμε άλλους να προσπαθούν με τις σκόνες..
 
Καλησπέρα,

Πρόσφερα την Perle morbide σε gouldians, παπαγάλους ροζέλες, και κοινωνικούς σπίνους για 4-5 συνεχόμενες μέρες.
Όλα δοκίμασαν αλλά κανένα δεν την δέχτηκε εκτός από ένα αρσενικό gouldian. Από τα παραδείσια το περίμενα αλλά από τις ροζέλες όχι, δεδομένου ότι τρώνε τα πάντα σε μεγάλες ποσότητες.

Το αρσενικό gouldian (πουλί του 2014 σε εξαιρετική φυσική κατάσταση) έτρωγε ελάχιστη ποσότητα καθημερινά. Από την δεύτερη μέρα παρατήρησα να έχει έντονη πράσινη χρωστική στις κουτσουλιές του.
Δεν με εντυπωσιάζει η ύπαρξη χρωστικής στην συγκεκριμένη τροφή αλλά δεν περίμενα τέτοια άμεση παρενέργεια με τόση λίγη ποσότητα (5-6 σπυριά max καθημερινά). Αυτό το γεγονός δεν με ενθάρρυνε και την διέκοψα.

Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο σχετικά με την χρωματισμό των κουτσουλιών;
 
Γιάννη, υπάρχουν σημαντικοί εκτροφείς ιθαγενών που από τότε που το πρωτόβαλαν στη διατροφή των πουλιών, δεν το αλλάζουν.
 
Οποιος είναι κοντά στο κέντρο της Αθήνας να έρθει να του δώσω να δοκιμάσει.

Στείλτε μου pm.

Εκτός από πουλιά μοιράζουμε και τροφές... (αμ πως)
 
σκέφτηκα να πάρω την 9κιλη συσκευασία στο Ρετζιο, αλλά δεν...
πήρα την πιο μικρή να δοκιμάσω και εγώ.
 
σκέφτηκα να πάρω την 9κιλη συσκευασία στο Ρετζιο, αλλά δεν...
πήρα την πιο μικρή να δοκιμάσω και εγώ.

Είναι πολύ ρε Γιώργο η 9κιλη.

Με 4 κιλά εγώ έβγαλα όλη την αναπαραγωγική περίοδο και πλούσια.

Πόσο την πήρες;
 
ουτε που προσεξα, πηρα και κατι κουβαδες και διαφορα αλλα.
την 9κιλη την πηρε ενας φιλος, θα ρωτησω και θα σου πω αυριο.
 
Για πήγαινε στο συγκεκριμένο θέμα και πες μας τι πουλάκια έφερες από το Ρέτζιο.

Αντε παλικάρι μου...
 
Γιώργο, άνοιξε νέο θέμα και προσπάθησε μέσα από τη ματιά σου να μας ταξιδέψεις στο Reggio...
 
Πολύ ευχαρίστως Νικόλα, κάποια στιγμή που θα είμαι χαλαρός θα το κάνω.
Φέτος επισκεύθηκα την έκθεση για 2η φορά και πρώτα ο θεός να είμαι καλά, θα την επισκέπτομαι για αρκετά χρόνια ακόμη.
Παρέα με τον Μακαρο! 😀
 

Σχετικά θέματα

Back
Top