Διατροφή Perle Morbide (Ornitalia)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
οπως τα λεει ο ΑΒΑΤΟΝ. Καλος συνδυασμος ειναι ο ακολουθος, βραζουμε κινοα για 8 λεπτα σε χαμηλη φωτια, αφηνουμε 15 λεπτα για να φουσκωσει, να ρουφηξει νερο, διαχωριζουμε την κινοα με το νερο που περισσεψε. την κινοα την βαζουμε σε ξηρη αυγοτροφη για αφρατεμα και εχουμε μια καλη αυγοτροφη για τα πουλια, το νερο που περισσεψε αφου κρυωσει λιγο το βαζουμε σε ενα ποτηρι και βαζουμε μικρη ποσοτητα ο περλες. μολις φουσκωσουν λιγο στραγγιζουμε και το προσθετουμε στην προηγουμενη ατγοτροφη. αν βγαινει λασπωμενη προσθετουμε λιηγο ακομα ξηρη και ειμαστε ετοιμοι
 
Τόσα πράγματα μπορούμε να βάλουμε στα πουλάκια δεν βρίσκω λόγο να δοκιμάζουμε κάθετι καινούργιο με τόση θέρμη και αμφιβόλου επίπτωσης στα πουλιά μακροπρόθεσμα.
 
Είναι ένα πολύ καλο προϊόν. Το τρώνε με μεγάλη όρεξη είτε είναι σκέτα μουλιασμένα, είτε μέσα στην αυγοτροφή μαζί με τα αλλα υλικά. Επίσης ταΐζουν και νεογέννητα πουλάκια με αυτά, και απ όσα φαίνεται τους αρέσει πολύ. Όπως και αλλα pellets ίδιας εταιρίας που χρησιμοποιώ, δεν έχω κανένα παράπονο.

Pellets από συσκευασία και από δεξιά μουλιασμένα 2 ώρες σε νερό.

1-Handfeeding-048_zpswasbsumr.webp

Μέσα σε μαλακή τροφή.

Handfeeding-1.webp Handfeeding-2.webp Handfeeding-3.webp Handfeeding-4.webp

Κατανάλωση.

Handfeeding-034_zpslvpr1pru.webp
 
Μετά από αρκετό καιρό μπορώ να πω ότι τα καναρίνια τθα τρώνε με όρεξη. το μόνο μειονέκτημα είναι ότι πετάνε αρκετές έξω από την ταιστρα. όμως έχουν τέλεια αποδοχή.
 
Και τα pellets αντικαθιστούν τους σπόρους λέγανε αλλά δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται. Τώρα το ότι το τρώνε με όρεξη δεν μου λέει κάτι γιατί και στα σπορικά με τα κοκκινοπράσινα μπισκοτάκια με όρεξη τα τρώνε αλλά καλό δεν κάνουν. Δεν σνομπάρω τις πέρλες απλά πιστεύω είναι λίγο νωρίς για να ξέρουμε κατά πόσο κάνει καλό ή όχι.
 
Μιλάνε για φοβερή τροφή... ειδικά στην αναπαραγωγή των πουλιών.
Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη.
Θα καταθέσω την άποψή μου αμέσως μετά τη δοκιμή...
 
Τα pellets θέλουνε μούσκεμα και αυτά ή τα δίνεις έτσι στα πουλιά;
 
Μιλάνε για φοβερή τροφή... ειδικά στην αναπαραγωγή των πουλιών.
Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη.
Θα καταθέσω την άποψή μου αμέσως μετά τη δοκιμή...

Έγινε η δοκιμή;Υπάρχει κάποια γνώμη;
 
τις βρήκα πολύ καλές. Οι κανάρες τάιζαν ασταμάτητα τα πουλιά με perle. τις έβαζα 3 -4 φορές την εβδομάδα.
 
Έγινε η δοκιμή;Υπάρχει κάποια γνώμη;
Όχι και στις δύο ερωτήσεις σου...
Θεωρώ πως καλύπτομαι από όσα δίνω... και δεν μπήκα στον κόπο να το δοκιμάσω...
 
Μιλάνε για φοβερή τροφή... ειδικά στην αναπαραγωγή των πουλιών.
Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμη.
Θα καταθέσω την άποψή μου αμέσως μετά τη δοκιμή...

Ευχαριστώ για την απάντησηκαι με τη σείρα μου απαντώ με προηγούμενη απάντησή σας...
 
Έγινε η δοκιμή;Υπάρχει κάποια γνώμη;
φίλος μου με καναρίνια τιμπράντο πέρσι τάιζε τους νεοσσούς με τις εν λόγω πέρλες και φέτος σκέτο αυγό. Σε ερώτησή μου αν βλέπει κάποια διαφορά στην ανάπτυξη των νεοσσών, η απάντηση ήταν, απολύτως καμία.
 
Κι αυτό τι σημαίνει;
Τι θα πρέπει να καταλάβω από αυτή την παράθεση;


Οτι μου έχουν πει οτι ειναι φοβερή τροφηκαι όταν τη δοκιμάσω θα σας πω και εγώ με τη σειρά μου τη γνώμη μου πάνω σ αυτη.

Απλως έγινε μεγάλο μπέρδεμα με τα quotes όπως καταλάβατε!
 
Φίλιππε το κάνεις πιο συγκεκριμένο; Τι περίμενες να συμβεί;

Δεν ξερω τι περιμενα να σου πω την αληθεια,ισως πιο γρηγορη αναπτυξη φανταζομαι, ετσι οπως το εθεσες σιγουρα δεν θα πρεπε να περιμενω κατι οντως, αλλα πλεον θεωρω οτι με μια καλη αυγοτροφη με προσθηκες απο βοτανα και ζωικες πρωτεινες εισαι υπερκαλυμενος. Το perle morbide ισως ειναι οκ σε συνδιασμο στην αυγοτροφη αλλα αν βαζεις ενα σωρο καλουδια μου φαινεται οτι περισευει.

Πέρα απο το χρώμα των κουτσουλιών η ποσότητα αυτών σου αυξάνεται;Επίσης παράλληλα, σε μικρά κλουβιά,έχω την αίσθηση πως πιάνει πάρα πολύ γρήγορα μούχλα

Ναι νομιζω οτι ειχα λιγο μεγαλυτερο ογκο κουτσουλιων και σε καποιες περιπτωσεις καπως υδαρες αν και δεν θα βιαστω να πω οτι ο ενοχος ειναι το περλε γιατι εδινα και αρκετες πρασιναδες εκεινη τη περιοδο.
 
Δεν ξερω τι περιμενα να σου πω την αληθεια
Και εγω δεν ξέρω και ούτε θα ξέρω. Προσωπικά, κατέληξα εκεί, αντικαθιστώντας το κους κους ή το ρασκ κατα την παρασκευή ξηρής αυγοτροφής. Οι αναλογίες φυσικά άλλαξαν, βάζω δλδ λιγότερη αυγοτροφή για να αποκτήσω την επιθυμητή υφή συγκριτικά με πριν.
Τρώνε μετά μανίας,όλα.Ίσως να κάνω λάθος στην ποσότητα που βάζω στα πουλιά που έχω μόνα τους.
 
Καλα οτι εχει αποδοχη δεν το συζηταμε, φουλ. Εγω καπου στα μεσα του Αυγουστου αρχισα να φτιαχνω δικη μου αυγοτροφη απο το 0 και νιωθω οτι επειδη μπορω να βαλω ο,τι θελω μεσα ειναι τοσο πληρης που το περλε περισσευει, μεχρι και τα σκουληκια του χρονου θα σκεφτω να τα δωσω.

Και οσο αφορα την αποδχη απο τα πουλια-το παιδι και το σκυλι οπως το μαθεις λεει η παροιμια, οποτε αφου μαθανε να τρωνε την αυγοτροφη που τους φτιαχνωκαι θα την ταισουν το χρονου αλλα και θα μαθουν στα παιδια τους να την τρωνε.

Ειδικα οικονομικα ειμαι πολυ πιο χαμηλα και ειμαι και σιγουρος και ποιοτικα καλυτερα σε σχεση πριν που συνδιαζα ετοιμη αυγοτρφη-σκουληκι-περλα-βοτανα, τωρα πλεον εχω την αυγοτροφη μου στα ποσοστα πρωτεινης που θελω στην οποια μπαινουν και τα βοτανα και ειμαι ετοιμος.
 
τωρα πλεον εχω την αυγοτροφη μου στα ποσοστα πρωτεινης που θελω στην οποια μπαινουν και τα βοτανα και ειμαι ετοιμος
Φίλιππε, ποια είναι τα ποσοστά πρωτεΐνης στην αυγοτροφή σου;
 

Σχετικά θέματα

Back
Top