Διατροφή Perle Morbide (Ornitalia)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έβαλα και γω πέρλες που μου έδωσε ο Βασίλης και τις τρώνε πολύ μαζί με την αυγό τροφή
 
λοιπον θα πω και εγω την αποψη μου.. Αφου με ξερετε δεν αντιστεκομαι.

λοιπον πρωτα απ'ολα να τονισουμε 2 πολυ σημαντικα πραγματα.
1)η ornitalia εχει φοβερα προιοντα,ισως τα καλυτερα
2)η μιση αθηνα δε συμπαθει τον προμηθευτη της ψωνιζοντας με βαρια καρδια και η αλλη μιση δε ψωνιζει απο αυτον
(τον ανθρωπο δε τον ξερω προσωπικως, δεν μ εχει κανει κατι, κ δεν εχω ψωνισει ποτε απο το μαγαζι του)
(οταν αναφερομαι στη μιση αθηνα, ειναι απο μεριας πουλαδων)
(και λογω του συλλογου μου και του κυκλου μου, αναφερομαι σε μαρτυριες πολλων εκτροφεων)

μου εδωσε για δοκιμη ο βασιλης κ εμεινα εκπληκτος απο την αποδοχη τους απο τα πουλια.
σε αναπαραγωγη δεν εχω δοκιμασει ακομα.
το εψαξα λιγο παραπερα,ρωτωντας εμπειρους ανθρωπους αλλα και πετσοπαδες. Μου αναφερθηκαν πραγματα για το συγκεκριμνο προιον
που δε ξερω αν επαληθευονται, κ για αυτο το λογο δε θα τα γραψω.

η αληθεια ειναι οτι οι περλες ειναι ενα επιπεδο κατω απο βλαστωμενους σπορους.
εχω πληροφορηθει οτι κοντα στο Φεβρουαριο θα εχουμε αντιστοιχο προιον απο Βελγιο και απο αλλο εισαγωγεα βεβαια.
φυσικα και μιλησα με τον εισαγωγεα και μ ειπε οτι αυτο ειναι στα σκαρια ακομα.
δε το βγαζω απο το κεφαλι μου.

αυτα απο εμενα
 
Επί το έργον...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και εδώ, διάφορες αναμείξεις με βάση τις πέρλες.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
καλησπερα παιδια.. Αμα ετοιμασω τις περλες απο το βραδυ και τις βαλω ψυγειο και τις δωσω το πρωι θα εχω θεμα;. Γιατι το πρωι δεν προλαβενω να της κανω πρεπει να σηκωθω απο τις 3ης τα χαραματα..
 
καλησπερα παιδια.. Αμα ετοιμασω τις περλες απο το βραδυ και τις βαλω ψυγειο και τις δωσω το πρωι θα εχω θεμα;. Γιατι το πρωι δεν προλαβενω να της κανω πρεπει να σηκωθω απο τις 3ης τα χαραματα..

Όχι, κανένα πρόβλημα. Τις βάζεις στο νερό και αμέσως στο ψυγείο.
 
ξερει καποιος ποσες ωρες συνηστατε να τις εχω στα πουλια να μην εχω θεμα τυχον απο το να χαλασουν, η απο μυκυτες, η απο βακτιρια; Γιατι εγω θελω να τα βαλω στα πουλια το πρωι και να βγαλω οταν σχολασω απο την δουλεια.. Αμα υπαρχουν κιολας,
 
ξερει καποιος ποσες ωρες συνηστατε να τις εχω στα πουλια να μην εχω θεμα τυχον απο το να χαλασουν, η απο μυκυτες, η απο βακτιρια;
Χονδρικά, όση ώρα χρειάζεται το μαγειρεμένο φαγητό έξω από το ψυγείο για να χαλάσει. Όσο περισσότερη ζέστη υπάρχει, τόσο πιο γρήγορα αλλοιώνεται.
 
Καλημέρα παιδιά... Εχει κάποιος αφότου εχει κάνει το μειγμα το πρωί και του περισσέψει να το βάλει στο ψυγείο και να το δώσει το απόγευμα; Εννοώ να τα εχει βάλει όλα μέσα αυγοτροφη, σκουλήκια κ. Τ.λ
 
Στη θερμοκρασια του ψυγειου δυσκολα αναπτυσσονται μικροοραγανισμοι. Μιλαμε σαφως για ενα φυσιολογικο καθαρο ψυγειο και για φρεσκα τροφιμα.
 
παιδιά αγόρασα πρόσφατα τις πέρλες. Διάλυσα στο νερό γύρη, το έβαλα στις πέρλες και μετά από 4 ώρες τις έδωσα στα gloster μου και στα yiorkshire μου. Τα πουλιά το έφαγαν. Αυτό που με προβλημάτισε είναι ότι οι πέρλες λασπωσαν.
 
Ναι. Ογκομετρικα την ίδια ποσότητα ακριβώς. εμένα μου λασπωσε. την επόμενη φορά θα βάλω μόνο νερό χωρίς γύρη για να δω αν έχει διαφορά.
 
πιστεύω θα δυσκολευτω ακόμα περισσότερο όταν την αναμιξω με την αυγοτροφη την οποία επίσης αναμιγμειω με νερό.
 
εξαιρετικο προιον, το οποιο εχει δοκιμ αστει πολυ καιρο τωρα στην Αγγλια με απολυτη επιτυχια. Θεωρειται πληρη τροφη και μαλιστα εχουν δοκιμασει να αναθρεψουν με αυτο το προιον πουλια χωρις καθολου σπορους και οι περλες περασαν το τεστ. Τις μικρες περλες τις οποιες δουλευω και εγω τις δινουμε και χωρις αναμιξη νερου. Αν δεν εχει αποδοχη το προιον απο τα πουλια σας σιγουρα εχετε κανει λαθος στην αναμειξη με το νερο η εχετε βαλει αλλα συστατικα. Μαζι με την αυγοτροφη ειναι σουπερ! Θελει ομως τεραστια προσοχη στην ημερησια δοση γιατι ειναι παχυντικες.
 
πιστεύω θα δυσκολευτω ακόμα περισσότερο όταν την αναμιξω με την αυγοτροφη την οποία επίσης αναμιγμειω με νερό.

Eδώ είναι το λάθος.

Την ξηρή (και μόνο) αυγοτροφή την ανακατεύεις με τις πέρλες (όταν είναι ετοιμες) έτσι όπως είναι χωρίς να προσθεσεις άλλο νερό.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top