Συζήτηση Προϊόντος Pico Extra Premium Canarini

@MARY58 επεστρεψε ? δεν εφυγε ποτε απο καποια μαγαζια ? ειχε ξεμεινει σε αποθηκες ? :-) ..θα στειλω μολις μπορεσω να επιστρεψω σπιτι το lot number της συσκευασιας.Δεν το εχω σε φωτο δυστυχως
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Για τους τύπους και μόνο, θέλω να αναφέρω ότι η συγκεκριμένη τροφή δεν πωλήθηκε από το PetBirds.

Με την ευκαιρία όμως και επί της ουσίας για να μείνει κάτι χρήσιμο, ας έχουμε υπόψιν ότι μεμονωμένες αστοχίες μπορούν να συμβούν γενικά οπουδήποτε. Όταν αυτές είναι μεμονωμένες, ας μην βιαζόμαστε να χαρακτηρίσουμε το προϊόν.

Αν τύχει σε μας μία τέτοια περίπτωση, καλό θα είναι ως πρώτη ενέργεια να επικοινωνούμε με το κατάστημα από το οποίο προμηθευτήκαμε το προϊόν για να αναφέρουμε το περιστατικό. Αν είναι ή όχι μεμονωμένη περίπτωση θα το καταλάβετε στο 1ο λεπτό της επικοινωνίας. Τόσο θα χρειαστεί για να διαπιστώσετε ότι το θέμα θα λυθεί άμεσα, χωρίς πολλές πολλές διαδικασίες και μάλιστα εποικοδομητικά ώστε να μην ξανασυμβεί ποτέ, όχι μόνο σε σας αλλά και στο ίδιο το κατάστημα το οποίο εξετέθην χωρίς δική του ευθύνη.

Σε όσες περιπτώσεις δεν συμβαίνει αυτό, έχω τη γνώμη ότι ΤΟΤΕ το επόμενο βήμα όλων ημών των καταναλωτών θα πρέπει να είναι η δημοσιοποίηση του θέματος. Διαφορετικά, εκτός από μας που αδικηθήκαμε άδικα ως καταναλωτές, η ενέργειά μας μπορεί να αδικήσει επίσης άδικα και άλλους που μπορεί να μην είχαν την πρόθεση να μας προκαλέσουν την αναστάτωση που υποστήκαμε.
 
ας έχουμε υπόψιν ότι μεμονωμένες αστοχίες μπορούν να συμβούν γενικά οπουδήποτε.
καλό θα είναι ως πρώτη ενέργεια να επικοινωνούμε με το κατάστημα από το οποίο προμηθευτήκαμε το προϊόν για να αναφέρουμε το περιστατικό
Συμφωνω απολυτα. Η εφοδιαστικη αλυσιδα ειναι πολυ συνθετη.το καταστημα ειναι τελευταιος σταθμος πριν φθασει σε εμας. Η εταιρεια ειναι ο πρωτος σταθμος και ελεγχει πως φευγει ενα προιον απο τις εγκαταστασεις της. Τα ενδιαμεσα μερη ειναι black box για εμας. Χρονοι ,συνθηκες ,συμπεριφορες μεταφορεων ενδιαμεσα ειναι αγνωστοι παραγοντες
 
@Stavros επιβεβαιώνω πως την αγόρασα ο ίδιος από άλλο πολύ γνωστό κατάστημα. Το οποίο προφανώς πιστεύω πως δεν ευθύνεται και πραγματικά μόλις τους ενημέρωσα ανταποκρίθηκαν άμεσα κ μάλιστα ήρθαν κ μου την αντικατέστησαν σε λίγες ώρες από την κληση μου. Το θέμα ειναι πως και με την νέα είμαι επιφυλακτικός καθώς φοβάμαι μήπως ειναι κάποια παρτίδα «ελαττωματική».
[automerge]1698945644[/automerge]
@MARY58 βασικά ήμουν τυχερός που το είδα εγκαίρως.
 
Με την ευκαιρία όμως και επί της ουσίας για να μείνει κάτι χρήσιμο, ας έχουμε υπόψιν ότι μεμονωμένες αστοχίες μπορούν να συμβούν γενικά οπουδήποτε. Όταν αυτές είναι μεμονωμένες, ας μην βιαζόμαστε να χαρακτηρίσουμε το προϊόν.
Ο λόγος που το ανέφερα στο forum είναι καθαρά για να είμαστε πιο υποψιασμένοι και να μην επαναπαυόμαστε στο γεγονός πως πήρα μια επώνυμη συσκευασμενη μάρκα και όλα καλά. Τελικά όλα μπορούν να συμβούν.
Επίσης μπορείτε να δείτε πως οτι έγραψα, το εγραψα για ενημέρωση στην επικοινωνία και δεν ασκησα κάποια κριτική για το προϊόν εν θερμώ, καθως στην συγκεκριμένη περίπτωση μόνο αρνητικά σχολια θα μπορούσα να γράψω.
 
βασικά ήμουν τυχερός που το είδα εγκαίρως.
δλδ το είδες το σκουλήκι πριν ανοίξεις τη συσκευασία;
Παιδιά με έχει πιάσει η ώρα μου.....κι εγώ πήρα τέτοια τροφή 5κιλη, δλδ σε χάρτινο σάκο, από τον οποίο φυσικά δεν θα μπορούσα να δω το σκουλήκι να φέρνει βόλτες....και όχι τίποτ' άλλο δεν ξέρουμε και αν το συγκεκριμένο θα μπορούσε να έχει κάτι το μεταδοτικό....και συνεχίζω....αντιλαμβάνομαι λοιπόν ξεκάθαρα ότι η τροφή δεν αποστειρώνεται κατά τη συσκευασία της, αν και η αλήθεια είναι ότι αποστείρωση και χάρτινη σακούλα δεν πάνε μαζί....ουφ, δεν την παλεύω.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
@ianos
Μικροβιολογικη αναλυση:

E-coli : < 10 UFC/g

Staphilococcus aureus : < 10 UFC/g

Molds (Μύκητες) : < 1000 UFC/g
Ειναι η πρωτη φορα που πηρες pico και αγχωνεσαι πριν καν την ανοιξεις? Δεν θα ρισκαρε καμια εταιρεια και δη ιταλικη να αναφερει πιστοποιησεις απο το μυαλο της θεωρω.

Να Επικοινωνησω?
@kom εχεις το lot number?
Δεν ξερω αν υπαρχει συστημα καταγραφης και ελεγχου αυτων των τροφιμων οπως βλεπουμε απο τον εφετ να αποσυρει απο την αγορα "παρτιδες" διαφορων προιοντων για εμας οταν εντοπιστουν διαφορα θεματα.
Να στειλω και στον εφετ?
 
@ianos Ναι το είδα πριν την ανοίξω αν δεις το βιντεάκι είναι κλειστή συσκευασία θες τύχη θεσ παρατηρητικότητα δεν ξέρω. Πάντως μην σε επηρεάζει αυτό ισως να ήταν μεμονωμένο αλλά γενικά παρακολούθησε το λίγο. Δεν στο κρύβω πως σήμερα άνοιξα διστακτικά την νέα συσκευασία και είμαι επιφυλακτικός για το αν θα κρύβει κάποια έκπληξη μέσα που δεν την έχω δει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Ειναι η πρωτη φορα που πηρες pico και αγχωνεσαι πριν καν την ανοιξεις?
Μάλλον κάτι χάθηκε στην ανάγνωση🙂. Και την έχω ανοίξει και την έχω ταΐσει στα πουλιά.
(η δική μου "ανάγνωση" από την άλλη χάθηκε στη φαντασία μου, που προκειμένου να έχω ήσυχο το μυαλό μου και να πετώ στο συννεφάκι μου, έβγαλα εντελώς αυθαίρετα το συμπέρασμα ότι τα αποστειρώνουν με uv και δεν τρέχει τίποτα🤪)
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Να Επικοινωνησω?
@kom εχεις το lot number?
Δεν ξερω αν υπαρχει συστημα καταγραφης και ελεγχου αυτων των τροφιμων οπως βλεπουμε απο τον εφετ να αποσυρει απο την αγορα "παρτιδες" διαφορων προιοντων για εμας οταν εντοπιστουν διαφορα θεματα.
Να στειλω και στον εφετ?
Έχω, 8 0000 58 01756>
Κοινοποίησε και την Ιταλική πρεσβεία να έχουμε διπλωματικό επεισόδιο 😂
 
  • Ha ha
Αντιδράσεις: MARY58
σε χάρτινο σάκο
Κατά την άποψή μου η συσκευασία σε χάρτινο σακί (όμοια με αυτές που χρησιμοποιούν για το αλεύρι) είναι η πλέον ενδεδειγμένη ή τουλάχιστον προτιμότερη από τη νάιλον.

Κατά τα άλλα, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο περιστατικό ήταν μεμονωμένο και ίσως η αναφορά του να αποτελεί ελάχιστο ποσοστό σε σχέση με άλλα περιστατικά που συναντάμε κατά καιρούς στο forum, όσοι τουλάχιστον το παρακολουθούμε τακτικά.
 
@Stavros , πραγματικά δεν ξέρω τι να σκεφτώ....δεν είμαι και καθόλου ειδικός επί του θέματος....θεωρώ ότι πλεονεκτήματα πλαστικών περιεκτών είναι το ότι το περιβαλλόμενο υλικό δεν αναπνέει, επομένως τίποτα δεν μπορεί να εισέλθει εντός μέχρι να ανοιχτεί. Από την άλλη πλευρά οι χάρτινες συσκευασίες αφήνουν το προϊόν να είναι σε επαφή με αέρα και ίσως έτσι οι σπόροι να συντηρούνται πιο σωστά. Από μια τρίτη σκοπιά το πλαστικό ενδεχομένως με τον χρόνο, αναλόγως της σύστασης και των συνθηκών αποθήκευσης, να αλλοιώνεται και να αφήνει ίχνη μονομερών (τα πλαστικά είναι τεχνητά πολυμερή, που αποτελούνται από μονομερή) και φυσικά αφήνει πιο έντονα το δυσμενές του αποτύπωμα στο περιβάλλον, μια και τα περισσότερα αργούν να διασπαστούν και αποτελούν έως και βιοσυσσωρευόμενους ρύπους. Μάλλον λοιπόν το σωστό είναι το χάρτινο περίβλημα....
 
Εγώ διαβάζω, ότι 99,9 καθαρότητα σπόρων, και μέσα υπάρχει σκουλήκι. Για να λέμε και την αλήθεια, δεν είναι και κάποια φθηνή τροφή!!
 
τι σημαινει το 99.9% σε πληθος παραγωγης ?
να το κανουμε project λιγο στις πωλησεις?
10000 συσκευασιες του 1Κg 10 συσκευασιες μπορει να εχουν ξενο σωμα
100000 100 μπορει να εχουν ξενο σωμα
ειναι πολυ υψηλο ποσοστο καθαροτητας που δηλωνει η εταιρεια και προφανως τους προκυπτει στατιστικα απο ελεγχους και δειγματοληψιες στα παραγωμενα προιοντα τους

σε συνεχεια της κουβεντας περι lot numbers και ανακλησεων μερικα παραδειγματα εφετ. Ανακαλουν την παρτιδα και συνηθως σε συνδυασμο με την ημερομηνια ληξης.


kotopoulo-ktps-me-piperia

Δεν αποσυρονται ολα τα προιοντα της εταιρειας ουτε ακυρωνεται καμια εταιρεια. Θυμαστε υποθετω την υποθεση του AB με το βατραχι ζωντανο μεσα στην συσκευασια σαλατας

Ενα ακομα χαζο παραδειγμα
Εχουμε οι περισσοτεροι την σκεψη να ελεγχουμε τις φακες σε μια πιατελα μην τυχον βρουμε καποιο ξενο σωμα συνηθως πετραδακια κλπ πριν τις μαγειρεψουμε. Οσο ακριβες και να ειναι οι φακες. Αν παρελπιδα τυχει σε καποια συσκευασια σε βαθος χρονου να βρεθει κατι ..σημαινει κατι ? φακες μπορουμε να παρουμε και απο τον μπακαλη που τις συσκευαζει μονος του η μας τις δινει χυμα απο βαρελι που το εχει και ψιλοανοιχτο πολλες φορες. ποιο τροπο εμπιστευομαστε περισσοτερο?


οι ελεγκτικοι μηχανισμοι ειναι διαθεσιμοι για να τους ενεργοποιησουμε οπως και η γνωστοποιηση στις εταιρειες οχι για φοβερα αλλα για να εχει γνωση.
Αυτη ειναι η συσκευασια που τρεχει τωρα μετα την manitoba που βρηκα σκουλικι στην πεντοκιλη. Ειναι μια χαρα. Αν δω κατι εχει πανω τον αριθμο παρτιδας θα το στειλω στην εταιρεια.μπορει να ανηκω στο 0,001 των παραγομενων προιοντων. Το σχεδον μηδενικο ποσοστο πιθανοτητας δεν λεει οτι ειναι αδυνατο να συμβει

Δεν θα προσθεσω κατι αλλο στην κουβεντα.Ενα μεμονωμενο συμβαν ηταν πιστευω. Η επιλογη αγορας ειναι του φροντιστη και της τσεπης του. Πολλες φορες το φθηνο "κοστιζει" ακριβα ομως
[automerge]1699013745[/automerge]
1699013719375.webp
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
#Review: Καθαρό προϊόν με αποδοχή από το καναρίνι μου.
 
Το τελευταίο διάστημα είχαμε γίνει αποδέκτες ορισμένων παραπόνων στο PetBirds Shop, σχετικά με τη συσκευασία του Pico Extra Canarini του ενός κιλού. Απευθυνθήκαμε στην αντιπροσωπεία για να μεταφέρουμε το feedback που λαμβάναμε από τους πελάτες μας και μέσα σε σύντομο σχετικά χρονικό διάστημα η τροφή κυκλοφορεί πλέον με νέα, όμορφη και ποιοτική συσκευασία, αντίστοιχη του περιεχομένου της.
 

Συνημμένα

  • pico-extra-canarini-1k.webp
    pico-extra-canarini-1k.webp
    28,7 KB · Προβολές: 4
Back
Top