Γενικά Plumhead Vs Ringneck

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Mpikis

PB Member
Εγγραφή
26 Οκτ 2008
Μηνύματα
900
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα παιδία! Μπορεί κανένας να μου πεί ποιά η διαφορά μεταξύ αυτών των δύο παπαγάλων... Η ουσιαστικα δεν υπάρχει κάποια διαφορά; Σκέφτομαι να αγορασω έναν απο τους δυο Στα κοντα, στα πολύ κοντα...Ringneck θέλω, αλλά είδα και εναν ταισμένο στο χέρι..Plumhead και δεν μπορώ να αποφασήσω!
 
και τα δυο ειναι κουκλια, αλλα νομιζω θα δυσκολευτεις λιγο για plum head , θα ελεγα να παρεις ρικνεκ .
 
γεια σασ ξερει κανεισ τιμεσ για plum head δαμασκινοκεφαλοσ papagalos?βρηκα εναν 185 euro θυλικο ενοσ ετουσ περιπου. Οποιοσ εχει πληροφοριεσ για αυτου του ειδουσ τουσ παπαγαλουσ ασ με διαφωτισει παρακαλω σκεφτομαι να αγορασω συντομα. Περιμενω νεα σασ
 
πρωτα απο ολα και ο plumhead ειναι ρικνεκ. απλα ο κλασσικος πια indian ρικνεκ εχει μεινει σε εμας σαν ρικνεκ. Για μενα δυο ειναι οι διαφορες που πρεπει να εστιασεις, ο πλαμ ειναι 10 ποντους πιο μικρος απο τον ρικνεκ (και οπως ξερεις καλα στα... Πουλια το μεγεθος μετραει) και η αλλη διαφορα ειναι οτι ειναι πιο κοινωνικο πουλι με αλλα ειδη παπαγαλων ακομα και πολυ μικρα (εκτος την περιοδο αναπαραγωγης βεβαια που ολοι οι παπαγαλοι πιθανον να αφηνιασουν). εμφανισιακα για μενα ειναι πιο ωραιος ο πλαμ και λιγοτερο διαδεδομενος απο τον ρικνεκ οποτε θα ψηφισω plumhead!
 
ναι, ειναι πιο φανταχτερος, πιο ομορφος νομιζω.
 

Συνημμένα

  • plum.webp
    plum.webp
    19,9 KB · Προβολές: 128
Μου είχε ένας εκτροφέας οτι για να σχηματησει αυτο το χρωμα στο κεφάλι του πρέπει να περάσει 1,5 χρονος...χρονος όσος και για να δημιουργηθει ο δαχτύλιος στον αρσενικο ρικνεκ... Το χρώμα αυτο το έχει μονο ο αρσενικος plumhead! Ο θυληκός έχει ενα γκρι και δεν εχει τόσο φανταχτερά χρώματα όσο ο αρσενικος... Θα το πάρεις μικρο; Σε περιπτωση που σου βγει θυληκο τι θα κάνεις; Παιζει πολύ μεγάλο ρόλο για σενα η εξωτερικη εμφάνιση;
Αν παιζει στα ρικνεκ δεν ειναι τοσο σημαντικη η διαφορα των δυο φυλων.. Ο ενας εντονο δαχτυλιο.. Αρσενικος και ο θυληκος κάποιες φορες αχνο δαχτυλιο ή και καθόλου...
 
αν επαιζε ρολο η ομορφια τοτε ολοι θα ειχατε απο εναν συγγενη του franky!
 

Συνημμένα

  • franky's brother.webp
    franky's brother.webp
    24,6 KB · Προβολές: 116
Αφου κοιτάμε την οικογένεια ρινγνεκ ίσος θα σας αρέσει και ο Derbyan Parakeet?
Αν δεν κάνω λάθος γύρο στα 300 ευρώ κοστίζουν. Βέβαια δεν είναι απο τα πιο εύκολα πουλιά...
 
Τον derbyan των έχω δει εδω κι 1-2 μήνες σε ενα κεντρικό πετ τησ Αθήνας. Πολυ ήρεμος (ή ίσος ήτανε ναρκωμένος). Με 300 ευρώ. Απο εκτροφείο μάλλον και πιο φτηνά.

1,2 - Moustached parakeet (red brested)
3,4,5 - Derbyan Moustached parakeet
 

Συνημμένα

  • Sherpa107.webp
    Sherpa107.webp
    24,5 KB · Προβολές: 81
  • moustach3.webp
    moustach3.webp
    46,2 KB · Προβολές: 157
  • fullimage_moustached_parakeet_253x253.webp
    fullimage_moustached_parakeet_253x253.webp
    6,3 KB · Προβολές: 75
  • WeiWei_Derbyan_2.webp
    WeiWei_Derbyan_2.webp
    29,8 KB · Προβολές: 88
  • 3666611402_ed6616ac8a_m.webp
    3666611402_ed6616ac8a_m.webp
    5,7 KB · Προβολές: 76
Back
Top