Φροντίδα Ringneck δεν δείχνει ακόμα τη διάθεση να κάτσει στο χέρι μου

melagio80

PB Member
Εγγραφή
20 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σε ολους!
Εχω ενα μικρο θεματακι με τον Γιουτζι-ringneck-.
Ενω βγαινει καθημερινα απο το κλουβι του και μπαινει για να φαει η οταν θελει να κοιμηθει και τρωει κανονικα απο το χερι μου, δεν δειχνει ακομα την διαθεση να κατσει στο χερι μου η να τον χαϊδεψω! ☹
Τι μπορω να κάνω;
 
Ναι, ενταξει να κανω υπομονη αλλα απο μονος του δε νομιζω πως θα κανει κινηση... Κατι πρεπει να κανω εγω!
 
Σε πατηθρα δοκιμασες μηπως ανεβαινει οταν ειναι εξω απο το κλουβι;
Πλησιασε την αργα μπροστα για να μην τον τρομαξεις. Μερικα πουλια μπορει βεβαια να το φοβουνται. Αν τον δεις και απομακρυνεται μην το δοκιμασεις καλυτερα γιατι το πιθανοτερο ειναι να πεταξει. Ο Φοιβος ανεβαινει σε χερια αλλα με τις πατηθρες τρομαζει πολυ!

Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα να ανεβει στο χερι σου ενα πουλι που δεν ξερει νομιζω. Εμενα με δυσκολεψε αρκετα σε σχεση με τα αλλα που του εμαθα οπως το να χαιρεταει με το ποδι.
Ο Φοιβος πιστευω πως φοβοταν οτι θα χασει την ισσοροπια του διοτι το χερι μου δεν ηταν τοσο σταθερο οσο οι ξυλινες πατηθρες που ηξερε οτι εκει μπορει να σταθει. Με πολυ υπομονη και προσπαθεια ανεβαζε μονο το ενα ποδι για λιγο καιρο και με το αλλο κρατιοταν απο το κλουβι του για να του δωσω τη λιχουδια και καποια στιγμη ανεβασε και τα δυο. Μονο για λιγα δευτερολεπτα στην αρχη και μετα μερα με τη μερα στεκοταν λιγο περισσοτερο. :)
 
Δεν εχω δοκιμασει Ανεστη με πατηθρα, θα το επιχειρησω ομως αυριο!
Οταν βγαινει εξω δεν φευγει ευκολα απο το κλουβι του, μονο 2 φορες εφυγε γιατι ενοχληθηκε.
Μας εχει συνηθησει και τρωει απο εμενα αλλα και απο τη μητερα μου, απο κανεναν αλλον!
Αλλα αν παω το χερι μου πολυ κοντα του τον βλεπω οτι ειναι ετοιμος να την... Κανει...
 
Εκτός από υπομονή πρέπει να δείξεις και σεβασμό στο "θέλω" του πουλιού. Το καθε πουλί εχει την δική του προσωπικότητα και φαίνεται πως το δικό σου είναι ενα ανεξάρτητο πουλί και δεν θέλει πολλά χαιδολογήματα.:) Μην κανεις κάτι που το αγχώσει και το φοβήσει. Οταν θα νιώσει έτοιμο θα σε πλησιάσει

Να σου αναφέρω ενα παραδειγμα: Επί 4 χρόνια ενα κοινο παπαγαλάκι μου δεν μέ άφηνε καθόλου να το πλησιάζω. Οταν έβαζα το χερι στο κλουβί, έκανε σαν τρελλό. Δεν είχε κανει ποτέ μπανιο σε μπανιέρα, παρα μονο με καταβρεχτήρι. Δεν έτρωγε φρούτα και λαχανικά παρα μονο σπόρους. Κελαηδούσε καναρινίστικα, ενω ποτέ δεν κελαηδούσε σαν παπαγαλος. Οταν αποφάσισα να του παρω παρεούλα άλλαξε μεμιάς. Αρχισε να τρωει απο το χέρι μου, εγινε πολύ παιχνιδιάρικο, καθεται να το χαιδέψω στο κεφαλάκι, κανει βουτιές στην μπανιέρα, τρώει ποικιλία φρούτων και λαχανικών και γενικά ηρέμησε παααρα πολύ. Ισως ωρίμασε, ίσως η παρέα το βοήθησε το ημερέψει και να αλλάξει συνήθειες.

Ίσως και το δικό σου χρειάζεται μια συντροφιά για να ημερέψει, αλλα από την άλλη ίσως και να αφοσιωθεί στο ταιρι του και να μην σου δίνει σημασία. Το σημαντικότερο είναι να είναι εκείνο ευτυχισμένο. Ξερω οτι είναι μεγάλη η λαχτάρα σου να χαιδέυεις ενα τοσο γλυκό πλασματάκι, αλλά οφείλεις να σεβαστείς τις ιδιαιετερότητές του χαρακτήρα του.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
Δεν μπορω να του παρω ενα αλλο για παρεα γιατι:
1. Δεν εχω τοσο χωρο για να τα εχω μαζι.
2. Και ο Ιβαν οταν του εφερα τη Μαρου με παρατησε και αφοσιωθηκε στη "γυναικα"του.
3. Το σεπτεμβρη θα παρω ενα μωρο αλλου ειδους.
Αλλα θελω να πιστευω πως θα εμπιστευτει τελειως τα χερια μου!
 
Ιωάννα μου θα πρέπει να πηγαίνεις με τα νερά του... Και μας ο Ρόκο είναι όλη την ώρα πάνω μας, αλλά με τα χάδια δεν τα πάει και πολύ καλά. Στις αρχές καθόταν με τις ώρες, επειδή όμως το εκμεταλλευτήκαμε για να τον πιάνουμε και να τον βάζουμε στο κλουβί (λάθος μας αλλά δεν έμπαινε με τίποτα), τώρα δέχεται τα χάδια μόνο όταν έχει διάθεση. 🙄 Με υπομονή και επιμονή θα τα καταφέρεις, αλλά άστον να αποφασίσει αυτός πότε θα νοιώσει έτοιμος!
 
Ειναι ατιθασουληδες...
Το καλο ειναι οτι δεν ειναι αγριος οσο στην αρχη αλλα εχω καταλαβει οτι ακομα με φοβαται λιγο.
 
Ο Πάρης πηγαίνει σε ξένο μόνο όταν κρατά ξυλάκι και κάθεται και κάνει τούμπες και κρέμεται με το ένα πόδι και του αρέσει. Για δοκίμασε όπως είπε ο Ανέστης.
 
Αυριο κι ολας θα δοκιμασω με το ξυλο αλλα δεν το βλεπω..
 
Ιωαννα μου καλησπερα... Και μενα ακριβως τα ιδια κανει η Μανι.. Με την μονη διαφορά οτι ερχεται στα χερια μας μονο οταν φοραω γαντια και με το που τα βγαζω και βλεπει τα γυμνα χερια μας... ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ! Ουτε εγω ξερω τι να κανω, αλλα υπομονη θα κανω σιγουρα! Και σκεψου εμενα μεγαλυτερη απο το δικο σου. Λες να μην με πλησιασει καθολου;
 
Σε πατηθρα δοκιμασες μηπως ανεβαινει οταν ειναι εξω απο το κλουβι;
Πλησιασε την αργα μπροστα για να μην τον τρομαξεις. Μερικα πουλια μπορει βεβαια να το φοβουνται. Αν τον δεις και απομακρυνεται μην το δοκιμασεις καλυτερα γιατι το πιθανοτερο ειναι να πεταξει. Ο Φοιβος ανεβαινει σε χερια αλλα με τις πατηθρες τρομαζει πολυ!

Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα να ανεβει στο χερι σου ενα πουλι που δεν ξερει νομιζω. Εμενα με δυσκολεψε αρκετα σε σχεση με τα αλλα που του εμαθα οπως το να χαιρεταει με το ποδι.
Ο Φοιβος πιστευω πως φοβοταν οτι θα χασει την ισσοροπια του διοτι το χερι μου δεν ηταν τοσο σταθερο οσο οι ξυλινες πατηθρες που ηξερε οτι εκει μπορει να σταθει. Με πολυ υπομονη και προσπαθεια ανεβαζε μονο το ενα ποδι για λιγο καιρο και με το αλλο κρατιοταν απο το κλουβι του για να του δωσω τη λιχουδια και καποια στιγμη ανεβασε και τα δυο. Μονο για λιγα δευτερολεπτα στην αρχη και μετα μερα με τη μερα στεκοταν λιγο περισσοτερο. :)
Σημερα λοιπον δοκιμασα την πατηθρα...
Ναι μεν δεν εφυγε αλλα δεν ανεβηκε πανω! Δοκιμασα και με τα χερια. Δεν με δαγκωνει, απλα κανει το χαρακτηριστηκο χχχχχ και με ακουμπαει με το ραμφος και τη γλωσσιτσα του σαν να με διωχνει.
Αλλα τουλαχιστον δεν εφυγε!
 
Τον ακουμπησες στο στηθος με την πατηθρα οριζοντια μπροστα του; Σε αφηνει να την πλησιασεις τοσο; Αν σε αφησει να τον ακουμπησεις με την πατηθρα οπως σου περιεγραψα τοτε σπρωξε τον ελαφρα στην κοιλια και ισως ανεβει. Αν δε θελει μην το ζορισεις. 😉
 
Αυτο εκανα Ανεστη και δεν ανεβηκε!
Ακομα και το χερι που του εβαλα μπροστα το πλησιασα αρκετα κοντα του αλλα καποια στιγμη ειδα οτι εκανε πισω και οτι ηταν ετοιμος να φυγει και ετσι σταματησα.
 
Βαλε κανενα μανταρινακι επανω στο δαχτυλο σου μηπως τον δελεασεις! Χιχι!Λες;:)
 
Καλα, σε αυτο το θεμα δεν εχουμε προβλημα. Παντα ερχεται οταν εχω καποια λιχουδια στο χερι και το παιρνει.
Αλλα σκεφτηκα το αλλο.Αυριο το φρουτακι να το ακουμπησω μεσα στην παλαμη μου και θα απομακρινω το χερι μου απο το κλουβι ετσι ωστε να ανεβει να το παρει-αν ανεβει.
 
Back
Top