Φροντίδα Ringneck δεν δείχνει ακόμα τη διάθεση να κάτσει στο χέρι μου

Είναι κι αυτό μια ιδέα, δοκίμασέ το δεν έχεις να χάσεις τίποτα! Απλά εσύ να επιμένεις και να πηγαίνεις με τον ρυθμό του πουλιού!
 
Νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα.Αν το εβαζες πανω στο δαχτυλο ή πανω στην πατηθρα και σιγα σιγα το απομακρυνες;
 
Ναι, το σκεφτηκα οταν του ειχα δωσει ηδη αρκετο φρουτακι για σημερα, γι'αυτο θα το δοκιμασουμε αυριο.
Τον βλεπω ομως συνεργασιμο!
Πηγαινουμε αργα και σταθερα-Αγουδημος...
 
Για να δουμε!
Το θεμα ειναι να καταλαβει πως δεν εχει να φοβαται κατι απο εμενα και τα χερια μου!
 
Αυτο θα κανω Γιωργια μου και πιστευω πως θα πετυχει, ειδικα απο την στιγμη που εχει δοκιμαστει και το λες και εσυ!
 
Ιωαννα εγω αυτο που εκανα στην αρχη με τον Bibiko, το κοκατιλ μου και αρχισε να ανεβαινει στο δαχτυλο μου, αν και ημουν εντελως απειρη με κοκατιλ και το μαθε με σχετικη ευκολια, ηταν με το σταντ του. Οταν τον ειχα στο σταντ και ηθελα να τον βαλω στο κλουβι η να τον παρω να παιξουμε αναγκαζομουνα να τον πιανω ελαφρα με τις χουφτες μου το οποιο στο τελος συνηθισε αλλα εμενα παλι δεν μ'αρεσε αυτη η μεθοδος(σε ποιον αρεσει να τον "γραπωνουν";) Οποτε σιγα σιγα οταν ηταν στο σταντ του εβαζα το χερι μου (κ μετα το δαχτυλο) κατω απο τα ποδαρακια για να ανεβει. Δεν μπορουσε να παει πισω οποτε αναγκαστικα πηγαινε μπροστα. Φυσικα εκανε τον ηχο χχχχ του φιδιου(που ασχετο, αλλα προσφατα διαβασα οτι το κανει γιατι οι κυριοτεροι εχθροι του στη φυση ειναι φιδια) και με τσιμπαγε δυνατα στην αρχη αλλα εμενα αμετακινητη(οχι οταν τον εβλεπα να εκνευριζεται πολυ) κ μετα τελειως ξαφνικά εμαθε οτι το δαχτυλο ειναι καλο και ασφαλες να ανεβαινει. Τωρα πια με το που βλεπει το χερι μου να τον πλησιαζει, ανεβαινει πανω του κ σταματησε να το φοβαται οσο πριν (πλεον αναπαντεχα τρωει κ απο τα χερια μου μερικες φορες.)Αυτο θελει συχνες και μικρες σε διαρκεια επαναληψεις καθε μερα. Ξερω οτι στην αρχη τον ψιλοπιεσα κατι που δεν μ'αρεσει να κανω αλλα νομιζω οτι ωφελησε και τους 2 μας. Μαλιστα αυτο οδηγησε (κατα λαθος, δηλαδη δεν του το μαθα απλα ειδα προσπαθωντας να τον ισορροπησω οταν παραπατησε μια φορα οτι μπορει να το κανει) στο κολπακι που ονομασα σκαλιτσα. Τον βαζω στο ενα δαχτυλο και το αλλο απο πανω του κ αυτος ανεβαινει. Να τονισω οτι αυτο το κανω οταν εχει βγει μονος του απο το κλουβι (στα μπαλκονακια του) διοτι μεσα δεν τον πλησιαζω (εχει το απαραβιαστο μιας κ ειναι ιερος χωρος γι'αυτον). Ελπιζω να σε βοηθησα λιγο. Στην αρχη παντα ειναι δυσκολα, και γω νομιζα πολλες φορες οτι μεναμε στασιμοι αλλα τελικα απλα θελουν τον χρονο τους για να εμπεδωσουν καποια πραγματα και να "μεγαλουργησουν".
 
Ο Γιουτζι βγαινει μονος του, δεν τον βγαζω εγω εξω και μπαινει για να φαει η να πιει νερο.
Σημερα προσπαθησα να τον πλησιασω παλι αλλα γενικα ηταν νευρικος αρκετα και δεν ξερω το λογο.
Οταν τον πλησιαζω δεν με δαγκωνει-μονο με ακουμπαει-αλλα τον βλεπω πως ειναι ετοιμος να πεταξει και ετσι τον αφηνω.
Αρα το να βαλω το χερι μου για την ωρα μπροστα ειναι δυσκολο γιατι θα μου φυγει!
 
Ιωάννα και μένα τα ιδια κάνει η μικρή μου! ωστοσο πλησιάζει παιρνει το μηλαράκι της και εξαφανίζεται, αλλα καμια προσπαθεια απο μερουσ της για τα γυμνα χερια... εχω ξεκινησει να βαζω στο ενα χερι το γαντι και το αλλο γυμνο (και μπουνια οπως μου ειπες) αλλα ΦΟΒΑΤΑΙ! Λες να κανω και γω αυτο με την πατήθρα; θα κάτσει; λογικά να μην φοράω γαντια οταν θα της το κανω, ε; Ελπιζω να καταλαβει οτι δεν θελουμε να τουσ κανουμε κακο!
 
Δοκιμασε με την πατηθρα χωρις γαντι και αν δεν εχεις αποτελεσματα δοκιμασε την με γαντι!
Εμενα παντως ακομα και σημερα δειχνει μια επιθετικοτητα αλλα οχι σε σημειο να με δαγκωσει..
 
Ετσι (φαγητο πανω στην ανοιχτη παλαμη) καταφερα κι εγω τον Αρθουρο
Ειναι καλη μεθοδος κ ηδη ειστε σε πολυ καλο δρομο πιστευω!
Δεν επιασε Γιωργια! Του εβαζα την παλαμη μου πιο μακρια και αυτο που εκανε ηταν να μου δαγκωνει το δαχτυλο-οχι με μισος ουτε δυνατα!
 
Αρα σε πλησιασε... Εγω αυτο θα το θεωρουσα καλο...
Δεν πιανει και απο την πρωτη βεβαια...
 
Δοκιμασε με την πατηθρα χωρις γαντι και αν δεν εχεις αποτελεσματα δοκιμασε την με γαντι!
Εμενα παντως ακομα και σημερα δειχνει μια επιθετικοτητα αλλα οχι σε σημειο να με δαγκωσει..


μονο με το γαντι... ΔΥΣΤΥΧΩΣ! Μόλις βλέπει το χερι μου(μαλλον τα δαχτυλα μου) εξαφανιζεται! Δεν ξερω γιατι τοσο πολυ! τι να κάνω;☹
 
μονο με το γαντι... ΔΥΣΤΥΧΩΣ! Μόλις βλέπει το χερι μου(μαλλον τα δαχτυλα μου) εξαφανιζεται! Δεν ξερω γιατι τοσο πολυ! τι να κάνω;☹

Eχω μια ιδεα...

Παρε ενα γαντι που δεν χρειαζεσαι πια. Κοψε απο το γαντι τη θεση για το μικρο δαχτυλακι. Ετσι μονο αυτο θα φαινεται αλλα λιγο. Μια εβδομαδα να τον σηκωνεις με αυτο το γαντι μονο. Μετα απο μια εβδομαδα κοψε λιγο απο το αλλο δαχτυλο του γαντιου διπλα απο το μικρο δαχτυλακι. Φροντισε τα δαχτυλα να φανερωνονται σταδιακα και απο λιγο και οχι αποτομα και τρομαξει. Την επομενη εβδομαδα κοψε απο το παραδιπλα δαχτυλο λιγο και παει λεγοντας. Μην βιαστεις καλυτερα να το κανεις αργα και σταθερα. Αν παιρνει φαγητο απο το χερι σου τοτε με το αλλο χερι να του δινεις απο καμια λιχουδια. Μολις φανερωθουν τα δαχτυλα σου κρατα το ετσι για μια εβδομαδα - 10 ημερες ωστε να σταθεροποιηθει η αντιδραση του ( να τα κρατας μαζεμενα ωστε να μην τον προκαλεις να φοβηθει). Επειτα αρχισε να κοβεις απο τα δαχτυλα και προς τα πανω λιγο λιγο το υφασμα, αργα και σταδιακα. Εαν καταφερεις να μην τρομαξει νομιζω πως συντομα θα συνηθισει στην ιδεα του χεριου. Εαν πεταξει καποια φορα και φυγει μην πτοηθεις. Κρυβεις τα γυμνα δαχτυλα και τον ξανασηκωνεις και παλι απο την αρχη αργα και ηρεμα. Τι να πω, δεν το εχω κανει αλλα ευχομαι να πιασει. :)
 
Εμενα παντως συνεχιζει να εχει την ιδια σταση...
Εχτες μονο πεταξε καποια στιγμη και πηγα να τον παρω και για λιιιγα δευτερολεπτα εκατσε στο χερι μου.
Μετα πεταξε για το κλουβι του-τουλαχιστον αφου κανει την βολτα του γυριζει εκει!
 
...
Εχτες μονο πεταξε καποια στιγμη και πηγα να τον παρω και για λιιιγα δευτερολεπτα εκατσε στο χερι μου.
...


Και το ενα δευτερολεπτο ειναι μια αρχη. Την αλλη φορα μπορει να ειναι 2" μετα 3" και παει λεγοντας. Σιγα σιγα θα το συνειδητοποιει... :)
 
Εμενα παντως συνεχιζει να εχει την ιδια σταση...
Εχτες μονο πεταξε καποια στιγμη και πηγα να τον παρω και για λιιιγα δευτερολεπτα εκατσε στο χερι μου.
Μετα πεταξε για το κλουβι του-τουλαχιστον αφου κανει την βολτα του γυριζει εκει!

Καλο βημα!
 
Back
Top