Φροντίδα Ringneck δεν δείχνει ακόμα τη διάθεση να κάτσει στο χέρι μου

Λετε;
Μακαρι να ειναι ετσι...
Σημερα δεν τον εβγαλα καθολου εξω αλλα αυριο θα δοκιμασουμε παλι.
Δεν θελω να τον πιεζω γιατι βλεπω πως στρεσαρεται αλλα τσαντιζεται κι ολας!
Μου κραταει σταση... Του δινω πχ φρυγανια που του αρεσει και μια που την παιρνει, μια που την πεταξε!
 
Eχω μια ιδεα...

Παρε ενα γαντι που δεν χρειαζεσαι πια. Κοψε απο το γαντι τη θεση για το μικρο δαχτυλακι. Ετσι μονο αυτο θα φαινεται αλλα λιγο. Μια εβδομαδα να τον σηκωνεις με αυτο το γαντι μονο. Μετα απο μια εβδομαδα κοψε λιγο απο το αλλο δαχτυλο του γαντιου διπλα απο το μικρο δαχτυλακι. Φροντισε τα δαχτυλα να φανερωνονται σταδιακα και απο λιγο και οχι αποτομα και τρομαξει. Την επομενη εβδομαδα κοψε απο το παραδιπλα δαχτυλο λιγο και παει λεγοντας. Μην βιαστεις καλυτερα να το κανεις αργα και σταθερα. Αν παιρνει φαγητο απο το χερι σου τοτε με το αλλο χερι να του δινεις απο καμια λιχουδια. Μολις φανερωθουν τα δαχτυλα σου κρατα το ετσι για μια εβδομαδα - 10 ημερες ωστε να σταθεροποιηθει η αντιδραση του ( να τα κρατας μαζεμενα ωστε να μην τον προκαλεις να φοβηθει). Επειτα αρχισε να κοβεις απο τα δαχτυλα και προς τα πανω λιγο λιγο το υφασμα, αργα και σταδιακα. Εαν καταφερεις να μην τρομαξει νομιζω πως συντομα θα συνηθισει στην ιδεα του χεριου. Εαν πεταξει καποια φορα και φυγει μην πτοηθεις. Κρυβεις τα γυμνα δαχτυλα και τον ξανασηκωνεις και παλι απο την αρχη αργα και ηρεμα. Τι να πω, δεν το εχω κανει αλλα ευχομαι να πιασει. :)


καλημέρα Ανέστη... Ολο ιδεες εισαι... Θα ξεκινησω απο σημερα κιολας να κοψω το ενα δαχτυλο μου! Ελπιζω να τα καταφερουμε! σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια! 😛
 
Ιωαννα ορισμενες φορες πετανε το φαγητο που τους δινεις ειτε γιατι δεν πεινανε κ αλλες για να παιξουν. Στο πετανε κατω, κ συ το φτανεις, τους το ξαναδινεις κ παει λεγοντας.
 
Mακαρι να ηταν ετσι αλλα δε νομιζω... Πραγματικα φαινοταν τσαντισμενος!
 
Iωαννα εγω νομιζω οτι το πηρε απλα για να το παρει και να παρεις εσυ το χερι σου απο τοσο κοντα του. Αφου λοιπον το πηρε χωρις να το θελει το ξεφορτωθηκε αμεσα. (με αλλα λογια πετυχε το κολπο του). Εαν ειναι κατι που του αρεσε πραγματικα πολυ μολις εφευγες θα κατεβαινε να το παρει. Το παν σε αυτη τη φαση πιστευω πως ειναι να τον κανεις εσυ να ενδιαφερθει και να ερθει αυτος να παρει κατι που θελει απο εσενα. Εαν του βαζεις κατι μπροστα στο προσωπο του, πιθανον να συνεχισει να γινεται αυτη η δουλεια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
Iωαννα εγω νομιζω οτι το πηρε απλα για να το παρει και να παρεις εσυ το χερι σου απο τοσο κοντα του. Αφου λοιπον το πηρε χωρις να το θελει το ξεφορτωθηκε αμεσα. (με αλλα λογια πετυχε το κολπο του). Εαν ειναι κατι που του αρεσε πραγματικα πολυ μολις εφευγες θα κατεβαινε να το παρει. Το παν σε αυτη τη φαση πιστευω πως ειναι να τον κανεις εσυ να ενδιαφερθει και να ερθει αυτος να παρει κατι που θελει απο εσενα. Εαν του βαζεις κατι μπροστα στο προσωπο του, πιθανον να συνεχισει να γινεται αυτη η δουλεια.
Aνεστη μονος του ηρθε και το πηρε, δεν του το εδωσα με το ζορι!
Ηρθε κοντα και το πηρε.
 
Back
Top