Γενικά Ringneck χωρίς δαχτυλίδι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι Μαρία μου φαίνεται πολύ σκούρο για ινδικό.
Το σκούρο είναι το παιδικό του, το θέμα είναι ότι από κάτω φαίνεται ροδακινί και όχι κόκκινο.
Θα δείξει.
Αν μας πει η Στεφανία και την τιμή ίσως σιγουρευτούμε. Βέβαια ενδέχεται να μην ήξεραν κι εκείνοι οι του μαγαζιού περί τίνος πρόκειται.
 
Οπότε θα μπορούσαμε να σας ενοχλήσουμε ξανά.

Τα υπολοιπα παιδια τα λενε καλύτερα απο μενα, και ξερουν καλύτερα απο μενα.
Σε αυτη τη φραση ομως θα σου απαντήσω κι εγώ, ακομα και ως νεος στο φορουμ. Το μονο σίγουρο ειναι πως δε θα ειστε ενοχληση αλλα χαρά. Και απόλαυση να βοηθάνε όλοι (κι εγω μαζι) με τις πολλες ή πενιχρες, ανάλογα, γνώσεις τους για το καλύτερο του φτερωτού σας φίλου.
 
@maria p εκανα την πρώτη προσπάθεια και του έκοψα λίγο καρπουζάκι. Έφαγε στην αρχή από την μεριά που ήταν και στην συνέχεια πήγα απ την άλλη και του είπα " έλα έλα". Μια, δυο ήρθε. Όταν έφαγε είπα μπράβο και πάλι απ την αρχή. Να του αφήσω λίγο ακόμα σε άλλο "πιατάκι"; @Φοίβος εάν ο σύζυγος καταλήξει στο να τον δώσουμε ενδιαφέρεσαι;
 
Επειδή είμαστε πραγματικά αρχάριοι ποια πιστεύετε ότι θα ήταν μια ρουτίνα φροντίδας που θα μπορούσαμε να προσφέρουμε στο πουλί ώστε να είναι ικανοποιημένο. Ο σύζυγος αν χώθηκε με όλη το κύμα πληροφοριών και σκέφτεται μήπως τον επιστρέψει. Τα βλέπουμε εμείς πολύ απαιτητικά όλα αυτά ή δεν είναι τόσο;
(Υ. Γ Μολις αρχισε να τιτιβιζει λιγο )
Θυμήθηκα τα δικα μου οταν ειχα πρωτοπαρει τον πιτσιρή μου. Αγχος, αγωνια, ιδρώτας, τι κανω τώρα; Το κανω σωστα;
Μην αγχωνεστε. Δεν ειστε μονοι σας. Το πουλακι ΞΕΡΕΙ. Και θα σας βοηθήσει κι αυτο με τον τροπο του :)
 
Τα υπολοιπα παιδια τα λενε καλύτερα απο μενα, και ξερουν καλύτερα απο μενα.
Σε αυτη τη φραση ομως θα σου απαντήσω κι εγώ, ακομα και ως νεος στο φορουμ. Το μονο σίγουρο ειναι πως δε θα ειστε ενοχληση αλλα χαρά. Και απόλαυση να βοηθάνε όλοι (κι εγω μαζι) με τις πολλες ή πενιχρες, ανάλογα, γνώσεις τους για το καλύτερο του φτερωτού σας φίλου.

Είναι βάλσαμο η βοήθεια σας! Να είστε καλά !
 
εκανα την πρώτη προσπάθεια και του έκοψα λίγο καρπουζάκι. Έφαγε στην αρχή από την μεριά που ήταν και στην συνέχεια πήγα απ την άλλη και του είπα " έλα έλα". Μια, δυο ήρθε. Όταν έφαγε είπα μπράβο και πάλι απ την αρχή. Να του αφήσω λίγο ακόμα σε άλλο "πιατάκι";
Αυτά είναι πολύ ωραία σημάδια σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα. Μπορείς να το αφήνεις για λίγο αλλά σύντομα θα το αφαιρείς λόγω γρήγορης αλλοίωσης των φρούτων αυτή την εποχή.
 
Να σου ζησει!

Νομιζω ομως πως οσο ενθουσιασμενοι κ να ειστε πρεπει να κοιμηθει.. ειναι μικρο.

@Myra Μου είναι δεύτερη μέρα και δεν γνωρίζουμε καθόλου. Με την ευκαιρία πόσες ώρες πρέπει να κοιμάται και επίσης, χρειάζεται να το σκεπάζουμε με σεντονάκι το κλουβάκι να μην βλέπει;

@maria p Τι θα μπορούσαμε επίσης να κάνουμε με το κομμάτι ότι τρώμε - δαγκώνουμε όλα τα πλαστικά εξαρτήματα;
 
@maria p μου τι άλλο θα μπορούσα να του δίνω για εναλλαγή;
Έχουμε άρθρα και καταλόγους αλλά "φοβάμαι" να στα δώσω :)
Λοιπόν οι γενικές αρχές διατροφής περιγράφονται στο άρθρο η διατροφή των παπαγάλων μας.
Υπάρχει η λίστα με τα ασφαλή και απαγορευμένα τρόφιμα, η οποία υποστηρίζεται με ανάλυση των περισσότερων τροφίμων από δύο άλμπουμς, ένα για τα ασφαλή και ένα για τα τοξικά.
Επειδή στα δύο αυτά άλμπουμς περιλαμβάνουν και φυτά, δέντρα κατάλληλης ξυλείας κτλ, έχει γίνει ένας διαχωρισμός για διευκόλυνση μας σε
Χόρτα - αρωματικά βότανα
Λαχανικά
Φρούτα
Σπόροι και δημητριακά
Αυτά τα ψάχνεις με την ησυχία σου.

Κατ' αρχήν τις πρώτες μέρες θα του δίνεις μόνο σπόρους και νερό και θα παρακολουθήσεις λίγο την εμφάνιση των κουτσουλιών του.
Τώρα ένα πλαίσιο διατροφής.
  • Οι συσκευασμένοι σπόροι
  • Αυγό βραστό για 15 λεπτά ή αυγοτροφή έτοιμη αγοραστή συσκευασμένη ή δικής σου κατασκευής τώρα που είναι μικρό μέρα παρά μέρα.
  • Σουπιοκόκκαλο πάντα στο κλουβί όπως είπαμε πιο πριν.
  • Κεχρί σενεγάλης - millet , είναι μαλακός σπόρος, πολύ αγαπητός σε όλα τα πουλιά και ιδανικός ως δέλεαρ εκπαίδευσης.
  • Χόρτα - Λαχανικά - Φρούτα με την σειρά προτεραιότητας που σου τα βάζω, μέρα παρά μέρα και πάντα στην αρχή τουλάχιστον ένα - ένα την φορά για να τεστάρεις αποδοχή και τυχόν δυσανεξίες.
  • Ξηρούς καρπούς, σπόρους, δημητριακά, ρύζι κτλ από καιρού εις καιρόν ως διατροφική ποικιλία και κυρίως όταν το βγάζετε έξω για να δοκιμάζει.
Στους ξηρούς καρπούς να εντάξεις τον ανάλατο πασατέμπο-κολοκυθόσπορο, είναι ένας ωφέλιμος καρπός που βοηθάει στην αποπαρασίτωση του εντέρου τους.
Επίσης καλό είναι να έχεις βιολογικό μηλόξυδο., το οποίο προς το παρόν θα χρησιμοποιείς μόνο για το μπάνιο του, καθώς παρεμποδίζει τον μεταβολισμό του ασβεστίου και τώρα που είναι μικρό καλό να αποφεύγεται στο πόσιμο νερό.

πόσες ώρες πρέπει να κοιμάται και επίσης, χρειάζεται να το σκεπάζουμε με σεντονάκι το κλουβάκι να μην βλέπει;
Τα πουλιά πρέπει να κοιμούνται με τις φυσικές διακυμάνσεις του φωτισμού των εποχών, από την δύση έως την ανατολή.
Αν διανυκτερεύει σε χώρο με φώτα, ίσως χρειαστεί να σκεπάζεται, αυτό εξαρτάται, δεν είναι προαπαιτούμενο.
Τι θα μπορούσαμε επίσης να κάνουμε με το κομμάτι ότι τρώμε - δαγκώνουμε όλα τα πλαστικά εξαρτήματα;
Αυτό θα το κάνει και θα καταστρέφει αρκετά, σ' αυτό θα σε βοηθήσουν τα παιχνίδια.
Ένα καλό παιχνίδι απασχόλησης είναι τα κουκουνάρια.
Θέλουν πρώτα καλό πλύσιμο με τρεχούμενο νερό και βουρτσάκι δοντιών ή άλλο και μετά προτιμότερο λίγο ζεμάτισμα σε βραστό νερό, ιδίως αν προέρχονται από δέντρα με βαμβακίαση.
Τα κρεμάς με σχοινάκι ή του το δίνεις όταν είναι έξω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
τώρα που είναι μικρό καλό να αποφεύγεται στο πόσιμο νερό.

Μαρία μου, μιλάμε για αυτό που πίνει ή γι αυτό που θα του κάνουμε μελλοντικά μπάνιο; Το μελλοντικά για το μπάνιο και το φαί, να το προγραμματίσουμε σε πόσο καιρό μιας και είναι αρχή τώρα; Γνωρίζουμε πόσο περίπου θα μας κοστίσει μια επίσκεψη σε ένα πτηνίατρο ή κτηνίατρο, για να "βεβαιωθούμε" για την υγεία του πουλιού εφόσον είχαμε το "θέμα" με το δαχτυλίδι;

@maria p μου, μιλάμε για αυτό που πίνει ή γι αυτό που θα του κάνουμε μελλοντικά μπάνιο; Το μελλοντικά για το μπάνιο και το φαί, να το προγραμματίσουμε σε πόσο καιρό μιας και είναι αρχή τώρα; Γνωρίζουμε πόσο περίπου θα μας κοστίσει μια επίσκεψη σε ένα πτηνίατρο ή κτηνίατρο, για να "βεβαιωθούμε" για την υγεία του πουλιού εφόσον είχαμε το "θέμα" με το δαχτυλίδι;
 
Το μελλοντικά για το μπάνιο και το φαί, να το προγραμματίσουμε σε πόσο καιρό μιας και είναι αρχή τώρα;
Σε καμιά εβδομάδα περίπου. Αλλά βέβαια να σήμερα έφαγε καρπούζι, καλά έκανες.
Γνωρίζουμε πόσο περίπου θα μας κοστίσει μια επίσκεψη σε ένα πτηνίατρο ή κτηνίατρο, για να "βεβαιωθούμε" για την υγεία του πουλιού εφόσον είχαμε το "θέμα" με το δαχτυλίδι;
Το δαχτυλίδι και η υγεία δεν συνδυάζονται. Μια επίσκεψη θα σας κοστίσει από 30-50 ευρώ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@maria p μου τι άλλο θα μπορούσα να του δίνω για εναλλαγή;
Να 'μαστε. :)

View attachment 43643


Κούκλος! Αλλά ανακαλώ περι αφρικανικού. Σε αυτή τη φωτο φαίνεται πιο καθαρά το ράμφος του. :)

Να μην το δώσετε, μια χαρά είναι το πουλάκι και θα γίνετε σε λίγο καιρό αχώριστοι! 👍
 
Με χαρά σας παρουσιάζουμε βήμα βήμα, το ανακαινισμένο μας σπίτι. :D

1) Για αρχή καθαρίσαμε όλες τις επιφάνειες στο σπιτάκι μας πλήρως με το σφουγγαράκι μας, με νεράκι και μηλόξιδο. Στην συνέχεια αλλάξαμε τον πράσινο "τάπιτα" που είχαμε κάτω από την σχαρίτσα μας με χώμα ειδικό για πουλιά όπως βλέπετε παρακάτω.

13900967_892074440904090_1955533534_n.webp

2) Τοποθετήσαμε την νέα μας ποτίστρα, που είχαμε την τύχη να βρούμε. ώστε να έχει ειδικό κλιπ που να εφαρμόζει τόσο από έξω όσο και από μέσα. Ευρύχωρη και αυτή για το ράμφος του μικρούλη. Δίπλα θα δείτε και το νέο μας "πιατάκι" από ατσάλι ώστε να μην το τρώμε αλλά να τρώμε με ευχαρίστηση.

13900621_892074317570769_1253931756_n.webp 13936809_892074367570764_940859813_n.webp

3) Τοποθετήσαμε και το νέο μας "πιατάκι" με την αυγοτροφή μας, την οποία και δοκιμάσαμε με την μία, με το που μπήκαμε στο κλουβί μας και μας άρεσε.

13941013_892074294237438_990416830_n.webp

4) Τέλος σας παρουσιάζουμε τα πρώτα μας παιχνίδια καθώς και το τελικό αποτέλεσμα. :D

13936952_892074357570765_850312230_n.webp 13900650_892074287570772_1271263488_n.webp

Περιμένουμε την γνώμη σας :D
 
Όμορφο το νέο του σπιτάκι! Καλορίζικο! 🙂
Για τροφή και νερό προτιμήστε αυτού του είδους τις ανοξείδωτες
ταΐστρες (αυτό το κουπάκι στο κλουβί είναι από αλουμίνιο)
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Όμορφο το νέο του σπιτάκι! Καλορίζικο! 🙂
Για τροφή και νερό προτιμήστε αυτού του είδους τις ανοξείδωτες
ταΐστρες

Ευχαριστούμε πολύ πολύ @Sissy !
Η αλήθεια είναι πως ήμασταν ανάμεσα στα 2 αλλά δεν ξέραμε, οπότε σε δεύτερη φάση θα αλλάξουμε. Ευχαριστούμε πολύ πολύ !
 
Mπραβο, αρχισε να σουλουπωνεται το σπιτακι, να τα βρισκετε με το παπαγαλακι. Για ξεκίνημα είναι οτι πρεπει, τα υπολοιπα θα τα τα βρειτε μαζι με το φιλαρακι σας!
 
Back
Top