Γενικά Sexing DNA για παπαγαλο

Dimos_Greek

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
388
Καλησπερα σε ολη την παρεα! Οπως ειδη γνωριζετε εχω ενα κοκατιλ Pied και θα ηθελα να μαθω το φυλο του. Επειδη ομως απ' οτι ξερω για αυτην την μεταλλαξη ειναι αδυνατον οπτικα να ανγνωρισουμε το φυλο του θελω να το κανω Sexing ετσι ωστε να ειμαστε σιγουροι για το φυλο! Δημιουργησα αυτο το θεμα γιατι εχω μερικες ερωτησεις! Καταρχας ειδα σε μερικα sites που συστινουν το και μαλλον εκει θα το κανω. Θα ηθελα να κανω τις εξεις ερωτησεις. Δειτε εδω,ωστε να κατανοησετε τις ερωτησεις μου: DNA-Geschlechtsbestimmung |
1)Στο site στο 1 κουτακι μιλαει για τον τυπο των πουλιων. Εννοει την ρατσα του πουλιου;
2)Τι ειναι τα ελατηρια. (το αναφαιρει στο site με την μεταφραση google)
3)Στο site στο 3 κουτακι που μιλαει για τα φτερα που πρεπει να κοψουμε.Λεει οτι για τα μεγαλα πουλια (γκρι παπαγαλους,cacatua) χρειαζονται 2-3 φτερα μαστου ενω για τα μικροτερα πουλια (πιτσουνακια, σποινοι) χρειαζονται 2 μεσσαιου μεγεθους φτερα. Το κοκατιλ σε ποια κατηγορια ανικει;

Συγνωμη αν σας κουρασα!
 
Βγαζεις 2 φτερα απο φτερουγα (δεν χρειαζεται να τραβηξεις τα πρωτα τα πιο μακρια) αφου προκειται για κοκατιλ και τα βαζεις σε καθαρο σακουλακι. Τα τραβας με αποτομη κοφτη αποφασιστικη κινηση και δεν θα καταλαβει τιποτα, αν το κανεις αργα θα το πονεσεις και θα αντιδρασει.
 
...Τα τραβας με αποτομη κοφτη αποφασιστικη κινηση και δεν θα καταλαβει τιποτα, αν το κανεις αργα θα το πονεσεις και θα αντιδρασει.
... Επίσης και με την ίδια φορά που έχουν από τη φύση τους.
 
Βγαζεις 2 φτερα απο φτερουγα (δεν χρειαζεται να τραβηξεις τα πρωτα τα πιο μακρια) αφου προκειται για κοκατιλ και τα βαζεις σε καθαρο σακουλακι. Τα τραβας με αποτομη κοφτη αποφασιστικη κινηση και δεν θα καταλαβει τιποτα, αν το κανεις αργα θα το πονεσεις και θα αντιδρασει.
Mα στο στο site λεει απο τον μαστο στα μεγαλα ενω πο τα μικροτερα χρειαζονται δυο φτερα μεσσαιου μεγεθους! Το κοκατιλ ανηκει στα μικρα;
 
Οκ εχαριστω μαρια! 🙂Σορρυ Φοιβο μπερδευτικα απο την μεταφραση google! 😛

Οποτε κοβω δυο φτερα απο τις φτερουγες; Μαισαιου μεγεθους;
 
Επισης εδω που λεει:: Λίστα Download τιμή εγω σε ποια κατηγορια ανοικω;Θελω μονο για το φυλο να το κανω DNA.

1-3 Proben je € 14,99
4-10 Proben je € 13,99
11-20 Proben je € 12,99
21-40 Proben je € 11,99
41-100 Proben je € 10,99
 
Στην πρωτη. Αφου σου εδωσαν πιο πανω το λινκ στα αγγλικα που οσο να πεις ακρη θα βγαζεις, γιατι τυριαννιεσαι ακομη με τα γερμανικα;
 
το αποτέλεσμα θα σου πουν με mail σε 5 εργάσιμες μέρες. Ενώ σε 2 περίπου εβδομάδες θα λάβεις και γραπτή επιβαιβέωση.
Μια φορα έχω στείλει φτερά από 3 παπαγάλους. Έκαναν πολύ καλή δουλειά.

ps9c8c8fe2.webp zps7f8f7eec.webp
 
Οποτε κοβω δυο φτερα απο τις φτερουγες; Μαισαιου μεγεθους;

Δεν κόβεις! Τραβάς! Πρέπει να είναι φρεσκα και καθαρά. Δεν πάνε ούτε φτερά που έχουν χάσει λόγο πτεροπροιας. Πρέπει εσύ να τα τραβήξεις. Εγώ στο cockatiel τράβαγα 2 φτερά από Secondary.
 
Δεν κόβεις! Τραβάς! Πρέπει να είναι φρεσκα και καθαρά. Δεν πάνε ούτε φτερά που έχουν χάσει λόγο πτεροπροιας. Πρέπει εσύ να τα τραβήξεις. Εγώ στο cockatiel τράβαγα 2 φτερά από Secondary.
Ναι το ξερω οτι τραβαω μπερδευτικα! Ευχαριστω πολυ! Και κατι ακομα στην σελιδα κατω κατω λεει αυτο:
Ποιότητα και ασφάλεια
Το φύλο ενός πουλιού καθορίζεται στο εργαστήριο μας, με δύο ανεξάρτητα διεξάγονται αναλύσεις DNA. Μόνο αν τα αποτελέσματα είναι παρόμοια, το φύλο τεκμηριώνεται σε ένα πιστοποιητικό. Σε μερικά είδη, δυστυχώς, έχουμε μόνο μια διαγνωστική.
Δηλαδη μπορει να μην βρεθει το φυλο του και οταν εννοει ειδη εννοει ειδη πουλιων ή σε καποια πουλια ρωταω γιατι η μεταφραση google ειναι καπως...😕. Επισης πληρωνω εμβασμα και αν ναι ξερεται ποσο ειναι;
 
Ναι το ξερω οτι τραβαω μπερδευτικα! Ευχαριστω πολυ! Και κατι ακομα στην σελιδα κατω κατω λεει αυτο:
Ποιότητα και ασφάλεια
Δεν λεει οτι δεν βρισκεται το φυλο του αλλα λεει οτι σε μερικα ειδη εχουν 2 τυπους αναλυσεων που ισχυροποιουν το αποτελεσμα του αποτελεσματος αφου με 2 διαφορετικες αναλυσεις βγαινει ιδιο. Για καποια ειδη πουλιων δεν εχουν 2 διαφορετικες αναλυσεις να κανουν.

Αν κανεις μεταφορα απο τραπεζα ο ιδιος ναι θα πληρωσεις εμβασμα, το ποσο ειναι θα στο πει η τραπεζα. Ισως κι οσο κανει το ισιο το τεστ. Αν κανεις την πληρωμη (οι γονεις σου) απο το σπιτι μεσω του υπολογιστη θα πληρωσεις απο τιποτα εως λιγα.
 
Δηλαδη δν υπαρχει περιπτωσει να μην ταιριαζουν οι αναλυσεις;
 
Δηλαδη δν υπαρχει περιπτωσει να μην ταιριαζουν οι αναλυσεις;

Ας μην εμβαθυνουμε τοσο πολυ "κι αν εκεινο", "κι αν το αλλο", δεν δουλευω σε εργαστηριο που κανει τετοιες αναλυσεις για να ξερω τετοιες λεπτομερειες και τετοιες στατιστικες. 😉
 
Αν κανεις μεταφορα απο τραπεζα ο ιδιος ναι θα πληρωσεις εμβασμα, το ποσο ειναι θα στο πει η τραπεζα. Ισως κι οσο κανει το ισιο το τεστ. Αν κανεις την πληρωμη (οι γονεις σου) απο το σπιτι μεσω του υπολογιστη θα πληρωσεις απο τιποτα εως λιγα.
Δηλαδη πως κανεις πληρωμη απο το σπιτι μεσω του υπολογιστη; Με πιστωτικη;
 
Εκτος απο αυτο διαβασα σε ενα forum οτι ενας που κανει τα πουλακια του test dna, σε αυτο το εργαστηριο πληρωνει 15 ευρω για το καθε πουλι και 1-2 ευρω με το ταχυδρομιο. Επισης λεει οτι τα χρήματα τα καταθέτει στον τραπεζικό λογαριασμό τους και τα στέλνει με απλό ταχυδρομείο, και σε 5-6 εργάσιμες μέρες του στέλνουνε τα αποτελέσματα.Αν γνωριζεται πειτε μου λιγο σχετικα με το πως γινεται! Συγνωμη που σας κουρασα αλλα προσπαθω να βρω οσο πιο φθηνο και καλο εργαστηριο. Να φανταστητε τηλεφωνησα σε καποια petshop και σε κατι πτηνιατρους στην θεσσαλονικη και οι τιμες ειναι εξοφρενικες! Απο 120-170 ευρω για dna μονο για το φυλο!
 
Back
Top