Γενικά Sexing DNA για παπαγαλο

Αν μιλάς γι αυτο εδω Το pied κοκατιλακι μου γιατι να του κανεις τεστ DNΑ; Για μένα δεν υπαρχει αμφιβολία οτι ειναι αρσενικό.

Έπειτα τα κοκατιλ ειναι ενα είδος στο οποίο μετά απο τους 6 μήνες (αν οχι και πιο νωρίς) ειναι πολυ εύκολο να μαθεις το φύλο τους. Επομενως ποιος ο λόγος να βάλεις το πουλί σ´ αυτη τη διαδικασία να του τραβάς φτερά να το στρεσσαρεις κλπ;
 
Μα στην μεταλλαξη Pied δεν μπορεις να ξεχωρισεις το φυλο του. Παντως το δικο μου εινα πολυ ζωιρο, δεν θελει πολλα χαδια θελει πολυ παιχνιδι και κανει διαφορετικους ηχους! Επισης μαθαινει πανευκολα πολλα κολπα, οπως να χαιρεταει! Δηλαδη ειναι αρσενικο;Θα σας δειξω βιντεο πολλα!
 
Καλησπερα παιδια! Ειπα να ξανα συμμετασχω ενεργα αφτην την φορα στο forum!Λοιπον ακομα με ανυσηχει αυτο το θεμα να του κανω τεστ ή οχι; Οσο για το τεστ πως κανεις πληρωμη απο το σπιτι μεσω του υπολογιστη; Με πιστωτικη;Θελω να συγουρευτω για το φυλο του!
 
Έχεις βρει στο εργαστήριο που θα κάνεις το τεστ Δήμο; Μαζί τους θα συνεννοηθείς για την πληρωμή. Το πιθανότερο θα χρειάζεται πιστωτική πάντως.
 
To test θα γινει στο εξωτερικο μαλλον στο taurosdiagnostic διοτι εω στην ελλαδα κοστιζει απο 120-190+.
 
Στείλε ένα email Δήμο για να συνεννοηθείς. Γιατί διστάζεις; Ρώτα πως θα στείλεις τα φτερά, πως θα στείλεις τα λεφτά και πως και σε πόσον καιρό θα παραλάβεις τα αποτελέσματα.
 
Καλησπερα παιδια τελικα τον εκνα τεστ dna και τελικα ειχατε δικιο εινα αρσενικο!
 
πες μας τελικα και την διαδικασια, τι εκανες ποσο πληρωσες κλπ
 
Λοιπον, οι διαδικασια ειναι η εξης:τραβηξα 4 πουπουλα κατω απο την καρινα του πουλιου και χωρις να πιασω την μυτη τω πουπουλων,τα κολησα με ζιλοτεϊπ στο εντυπο, που με εστηλε ο κυριος tzavetzio μεσω internet και εγω μετα το εκτυπωσα. Πληρωσσα μονο 4,5 ευρω+1 το ταχυδρομιο.Απο αυτο το site Molecular sexing of birds - Sexado de aves
 
Βγαζεις 2 φτερα απο φτερουγα (δεν χρειαζεται να τραβηξεις τα πρωτα τα πιο μακρια) αφου προκειται για κοκατιλ και τα βαζεις σε καθαρο σακουλακι. Τα τραβας με αποτομη κοφτη αποφασιστικη κινηση και δεν θα καταλαβει τιποτα, αν το κανεις αργα θα το πονεσεις και θα αντιδρασει.

Μιας που σε βρίσκω πολύ άνετο και το κατέχεις μήπως να έρθεις να τραβήξεις και απο τον δικό μου; :) Δεν είναι η αντίδραση το πρόβλημα, αλλά το ότι φοβάμαι μήπως π'αγαπάει δεν μ'αγαπάει, μ'αγαπάει δεν μ'αγαπάει 😉
Πέραν της πλάκας θα στείλω και εγώ απο Δευτέρα, ετοίμασα την αίτηση, τώρα το μ'αγαπάει μένει μόνο 😉
 
Απο κάτω απο το στήθος δεν μπορώ να βγάλω πούπουλο, όσες φορές προσπάθησα να τραβήξω δεν κατάφερα. Τι θα γίνει τώρα αρχίζω να εκνευρίζομαι...υπάρχει κανα τιπ, να το πάρουμε ανώδυνα. Από την ράχη και τα φτερά, βγαίνουν κανονικά χωρίς πρόβλημα, αλλά δεν κάνουν για την δικιά μου την περίπτωση.
 
Βε Γιαννη δεν μπορω να πιστεψω οτι απο το δικο σου δεν βγαινουν τα φτερα του στηθους.:D Ισα ισα ειναι λεπτοτερα απο τα φτερα της ραχης και βγαινουν πανευκολα. Απομονωσε ενα τη φορα μεσα στα δαχτυλα σου και με μια κοφτη κινηση προς τα κατω δεν θα καταλαβει τιποτα το πουλι. 😉
 
Τραβατα γρηγορα και δυνατα μην βοφασε δεν θα καταλαβει τιποτα!
 
Back
Top