Γενικά Tα παραδείσια κελαηδάνε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ekt

PB Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.795
Πόλη
Αθήνα
σκεφτομαι να αγορασω ενα ζευγαρι παραδεισιων, αλλα δεν ξερω τιποτα γι'αυτα τα πουλια
πρωτα απ ολα ηθελα να ρωτησω αν τα αρσενικα κελαηδανε, γιατι καπου διαβασα οτι κανουν μονο τσιου😛
 
δεν ξερω καθολου τις ρατσες αλλα λεω για αυτα που εχουν χρωμα γκριζοασπρο και κοκκινο ραμφος
ή αυτα λεγονται πιγκουινακια; 😕 τα χω μπερδεψει
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Αυτά είναι σπίνοι ζέμπρα ή αλλιώς ζεμπράκια!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
.
Αυτά είναι σπίνοι Ιάβας ή αλλιώς, τα γνωστά σε όλους Πιγκουινάκια. Κι αυτά έχουν ωραία φωνή!
 
υπαρχει προβλημα αν τα εχω στο ιδιο δωματιο με τα καναρινια; δηλαδη μπορει να σταματησουν να κελαηδανε επειδη θα ακουει το ενα το αλλο;
 
Όχι.. Εμένα όλα μου τα πουλιά είναι μαζεμένα και κελαηδούν..
 
Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Κι εγώ είχα πέρσι παραδείσιο και κελαηδούσε μαζί με τα καναρίνια μου και ήταν ωραία! Βέβαια, σε χωριστά κλουβιά θα τα έχεις( θα το ήξερες κι εσύ αυτό!) Ότι άλλο θες ρώτα!
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Αυτά είναι κοινωνικοί σπίνοι(Bengalese finches). Έχουν ελαφρώς την ένταση και την χροιά του καναρινιού.
 
Γενικά υπάρχουν πολλά είδη παραδείσιων που μπορείς να επιλέξεις. Διαφέρουν σε διατροφή, εμφάνιση, κελάηδισμα και φροντίδα.
 
λεω να παρω πιγκουινακια, ειχε μια φιλη μου και θυμαμαι πηγαινα και τα χαζευα! Ειναι ευκολα σαν ρατσα; δηλαδη λιγο πολυ οσο αφορα κλουβια καθαρισμα κι αυτα το ιδιο πραγμα με τα καναρινια;
 
Ναι αλλα μηπως ειναι πιο ακριβα; Τα ζεμπρακια ειναι 4-5 ευρω. Αυτα ποσα κοστιζουν; Παντως ειναι πολυ ομορφα.
 
45 ή 5; 😱
και νομιζω πως τα πιγκουινακια κανουν 10 15 ευrω
εγω βρηκα ζευγαρ με 25:D
 
Τα ζεμπράκια και οι κοινωνικοί σπίνοι κοστίζουν μέχρι 10 ευρώ. Τα πιγκουινάκια κάνουν από 18 μέχρι 20 και 25 ευρώ. Πάντως να πάρεις! Είναι πολύ όμορφα πουλιά!
 
θα παω αυριο μαλλον να παρω! Λες να παρω ζευγαρι ή δεν θα προλαβω να τα ζευγαρωσω φετος;:/
 
και κατι ακομα, τα ζεμπρακια και τα πιγκουινακια εκπαιδευονται; Ειδα βιντεο με πιγκουινακια που καθοταν πανω στα χερια των αφεντικων τους και εκαναν κατι περιεργους ηχους και γενικα φαινοταν πολυ εξοικειομενα με τον ανθρωπο, ισχυει το ιδιο και για τα ζεμπρακια;
 
Και τα ζεμπράκια εκπαιδεύονται εύκολα, με την κατάλληλη υπομονή. Εγώ πιστεύω πως όλα τα πουλιά εκπαιδεύονται αν κάποιος κάνει υπομονή και ήρεμες κινήσεις. Τώρα εσύ αν θες ένα πουλάκι να το μάθεις να ανεβαίνει πάνω σου, πάρε καλύτερα ένα αρσενικό που κελαηδάνε και όμορφα. Αν θες αναπαραγωγή, πάρε ένα ζευγαράκι για να κάνουν παρέα το ένα στο άλλο. Θα χαϊδεύει και θα καλεί το ένα το άλλο! Αν τελικά πάρεις ζευγάρι, θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή, μέχρι την επόμενη άνοιξη, γιατί, αν το σκεφτείς λογικά:
1ον: Θα πρέπει να τηρήσεις για έναν μήνα Καραντίνα, όπου θα έχεις τα πουλιά σε χωριστά κλουβιά για να βεβαιωθείς ότι και τα δύο πουλιά είναι υγιή, χωρίς την παραμικρή ασθένεια που ίσως να μετέδιδε το ένα στο άλλο. Μετά την καραντίνα, τα βάζεις στο ίδιο κλουβί.
2ον: Τα πουλιά θα είναι νεοφερμένα. Θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον μία εβδομάδα για να αρχίσεις σιγά σιγά να τους προσφέρεις άλλες τροφές(είδη σπόρων, πρασινάδες).
3ον: Για να σου αποδώσουν υγιείς και γερούς απογόνους, θα πρέπει για τουλάχιστον ένα δίμηνο να τους κάνεις διατροφική προετοιμασία. Οπότε θα περάσει ο καιρός και θα αρχίσει η πτερόρροια τους το καλοκαίρι. Μην την παραμελείς την διατροφική προετοιμασία! Είναι πολύ ζωτικής σημασίας για τα πουλιά και τους μελλοντικούς απογόνους τους!
Γενικά τα παραδείσια είναι πολύ εύκολα στην φροντίδα και στην αναπαραγωγή τους. Πες μου για ποιο είδος ενδιαφέρεσαι και θα σου πω ότι χρειάζεται!
 
Back
Top