Γενικά Tα παραδείσια κελαηδάνε;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ekt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
σε ευχαριστω πολυ! Και ελεγα μηπως παρω ζευγαρι που να ναι ηδη προετοιμασμενο για αναπαραγωγη
μιλαω για πιγκουινακια:)
 
Να βαλεις φωτο.. Να μου πεις και τιμες. Μου αρεσαν.. :)
 
εννοειται!:D ναι και μενα μου αρεσαν πολυ απ τα βιντεακια που ειδα!
 
Εγω θα συμφωνησω με τη Μαρια ενα πιου -πιου κανουν αλλα εχουν πλακα ειναι υπερδραστηρια και χριαζονται μεγαλο κλουβι κατι σε οριζοντια μακροστενο για να πετανε.
 
Γενικά, τα πιγκουινάκια είναι πολύ εύκολα πουλιά και στη διαχείριση τους, αλλά και στην αναπαραγωγή. Αναπτύσσουν πολύ φιλική σχέση με τους ανθρώπους.
Η διατροφή τους γενικά αποτελείται κυρίως από παπαγαλίνη ή ακόμα καλύτερα από συσκευασμένη τροφή ειδικά για παραδείσια. Θα πρέπει να προσφέρεται στα πουλιά και το αναποφλοίωτο ρύζι και κεχρί είτε σε τσαμπί είτε ο σπόρος. Μπορούν επίσης να τους προσφέρονται φρούτα, (όπως μήλο, αχλάδι), καθώς και λαχανικά, (όπως φύλλα από μαρούλι, σπανάκι, μπρόκολο, ραδίκι, αντίδι και παντζάρι) δύο με τρεις φορές την εβδομάδα ή ακόμα και τέσσερις. Επίσης, καλό θα ήταν να τους προσφέρεται αυγό το πολύ τρεις φορές την εβδομάδα. Μονίμως στο κλουβί θα πρέπει να υπάρχει σουπιοκόκκαλο και άμμο grit. Το κλουβί που θα μένουν θα πρέπει να είναι όσο του δυνατόν μεγαλύτερο. Μια διπλή ζευγαρώστρα είναι ότι καλύτερο, μιας και θα μπορούν να κινούνται και να πετούν με άνεση. Μπορούν να ζήσουν μέχρι και 10 χρόνια.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
Πανω κατω οσα τα καναρινια.. Πιστευα πως ειναι οπως τα ζεμπρακια στην τιμη..
 
Back
Top