Διατροφή Tη γνωμη σας για τη χρωστικη της Easyvem

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ξέρω και πολλά από κόκκινα, αλλά θα σου πω αυτό που νομίζω.
Από ότι κατάλαβα βάφει, αλλά όχι όπως μια κόκκινη χρωστική. Το κόκκινο που θα εμφανιστεί στα πουλιά θα είναι λιγότερο κόκκινο έως έντονο πορτοκαλί. Αυτό το διαπίστωσα διαβάζοντας στα συστατικά της ότι περιέχει 2gr καταξανθίνη ανά κιλό. Νομίζω πως είναι λίγη.
Μην βασίζεσαι με σιγουριά πάνω μου. Περίμενε να σου απαντήσουν και πιο έμπειροι στα θέματα των κόκκινων.:D
 
και εγω το νομιζω αυτο αν αναλογιστει κανεις πως οι χρωστικες λενε περιπου 1 γραμμαριο στα 100 γραμμαρια αυγοτροφης
Άρα λογικά θα ισχύει αυτό που σου είπα και παραπάνω. Δεν είναι για βάψιμο εκθεσιακού επιπέδου, αλλά ίσα-ίσα για να δεις εσύ ένα κάπως κόκκινο χρώμα στο πτέρωμα τους και να τα θαυμάζεις!
 
Φιλε μου και εγω αυτη πηρα φετος και χρησιμοποιω.. Θα βαλω και χρωστικη ομως την καν ταξ της βερσε λαγκα.. Σε πιο λιγη ποσοτητα...
 
Βασιλη το συγκεκριμενο προιον είναι κοκκινη αυγοτροφη. Οχι χρωστικη.
αν διαβασεις προσεκτικα τα συσυατικα αναγραφετε πως εχει 2 γραμμαρια καταξανθινη μεσα!
 
Είναι μια κοκκινη αυγοτροφη που εχει 2 γρ χρωστικης.Απο μονη της δεν μπορει να ανταπεξελθει σε ένα καλο βαψιμο. Συνηθως οι εκτροφεις στο κιλο αυγοτροφης βαζουν περιπου 7-8 γρ ξεχωριστου σκευασματος χρωστικης.
 
Απο μονη της δεν μπορει να ανταπεξελθει σε ένα καλο βαψιμο.
Αυτό πως προέκυψε;
Συνηθως οι εκτροφεις στο κιλο αυγοτροφης βαζουν περιπου 7-8 γρ ξεχωριστου σκευασματος χρωστικης.
Δηλαδή έχουν διπλές ποσότητες για τα πουλιά;
Αν δε βάφει καλά και θέλουν συμπληρώματα για την βαφή των πουλιών οι εκτροφείς, τότε γιατί δεν την αλλάζουν;
Για μένα, αυτοί οι "εκτροφείς" θα βάλουν extra χρωστική έτσι ή αλλιώς.
Και τα extra έχουν πολύ μεγάλο κόστος κυρίως για τα πουλιά και ασφαλώς όχι μόνο στην τσέπη μας.
 
Ολες οι αυγοτροφές που απευθύνονται κατα βάσην σε λιποχρωμικά πουλάκια έχουν μικρές δόσεις χρωστικών.
Αν κάποιος επιθυμεί εκθεσιακού επιπέδου "βάψιμο" πρέπει να κάνει χρήση χρωστικών στα υψηλότερα επιτρεπτά επίπεδα των κατασκευαστών. Συνήθως τα 10 gr ανα κιλό αυγοτροφής είναι η ανώτερη επιτρεπόμενη δόση.
 
Πρεπει να λαμβάνουμε υποψη και την επιβάρυνση στο συκώτι των πουλιων από μεγάλες δόσεις χρωστικών.
 
Πρεπει να λαμβάνουμε υποψη και την επιβάρυνση στο συκώτι των πουλιων από μεγάλες δόσεις χρωστικών.
Μεγάλες δόσεις είναι όλες εκείνες που ξεπερνούν τα απο τον κατασκευαστή οριζόμενα ΟΡΙΑ . Ο καθένας μπορεί εύκολα να καταλάβει οτι οποιοδήποτε χημικό σκεύασμα δεν είναι αθώο. Φυσικά είναι άλλο πράγμα να ταίζεις το καναρινι με φυσικής προέλευσης καροτενοειδή και άλλο με χρωστική. Αλλά,όπως βλέπετε, οι ερωτήσεις ακόμα και αυτών που δεν συμμετέχουν σε εκθέσεις δεν αφορούν απλά ένα κοκκινωπό πουλάκι αλλά το ενδιαφέρον για την απόκτηση ενός ΚΟΚΚΙΝΟΥ πουλιού. Τουλάχιστον,όσοι θέλουν να δώσουν χρωστικές, να ξέρουν το ΤΙ κάνει το κάθε τί και ποιά είναι τα ανεκτά όρια.
 
Τουλάχιστον ας συμπληρώνεταί η διατροφή με τροφές που βοηθουν το συκώτι.
 
Τουλάχιστον ας συμπληρώνεταί η διατροφή με τροφές που βοηθουν το συκώτι.
Γι' αυτό όλες οι εταιρείες έχουν φτιάξει ταυτόχρονα και ηπατοπροστατευτικά σκευάσματα. 😉
 
Ας ξεκαθαρισω ορισμενα πραγματα. Το βαψιμο σε πουλια κοκκινου παραγοντα μπορει να γινει με πολλους τροπους με φυσικα μεσα(καροτο παντζαρι κτλ) η με χημικα(χρωστικεςεμποριου) η ακομα και με την λεγομενη κοκκινη βιταμινη των pet shop. Το συγκεκριμενο προιον ειναι μια κοκκινη αυγοτροφη που εχει μεσα και 2 γρ χρωστικης. Εγω ειπα οτι για να υπαρχει ενα πολυ καλο οπτικα κοκκινο βαζουμε στο ενα κιλο αυγοτροφης συνολο 7-8 γρ χρωστικης. Τα σκευασματα του εμποριου λενε ως επι το πλειστον 1 γρ στα 100 γρ αυγοτροφης αν και πολλοι πιστευω στο βωμο των μεταλλιων το ξεπερνουν.
 
Κώστα ήσουν κατανοητός και σωστός απο το πρώτο μήνυμά σου. Απλά ο τίτλος του θέματος είναι λάθος σε σχέση με την παραπομπή που ακολουθεί στο αρχικό μήνυμα.
 
Τα σκευασματα του εμποριου λενε ως επι το πλειστον 1 γρ στα 100 γρ αυγοτροφης αν και πολλοι πιστευω στο βωμο των μεταλλιων το ξεπερνουν.
Πρέπει να μιλάμε για συγκεκριμένα σκευάσματα βαφής π.χ. bogena γιατί αυτή η ποσότητα προτείνεται από την παρασκευάστρια εταιρεία...
Το συγκεκριμενο προιον ειναι μια κοκκινη αυγοτροφη που εχει μεσα και 2 γρ χρωστικης
Ναι αλλά αν είναι...
2gr καταξανθίνη ανά κιλ
αλλάζει πάρα πολύ τα πράγματα...
Αν μάλιστα είναι καθαρή... επίσης πρέπει να ληφθεί σοβαρότατα υπόψη μας...
μπορει να γινει με πολλους τροπους με φυσικα μεσα(καροτο παντζαρι κτλ)
Το έχω διαβάσει σαν πρόταση και από άλλους
Έχεις βάψει ποτέ με τέτοια φυσικά μέσα πουλιά;
Αν ναι μπορεί να μας πεις το αποτέλεσμα;
Τα σκευασματα του εμποριου λενε ως επι το πλειστον 1 γρ στα 100 γρ αυγοτροφης αν και πολλοι πιστευω στο βωμο των μεταλλιων το ξεπερνουν.
Πόσο δίκιο έχεις!
Προσπαθούν να βάψουν τα πουλιά και τα κάνουν κατακόκκινα μέσα έξω...
 
Γιαννη όχι δεν εχω βαψει με φυσικα μεσα. Περνω μια χρωστικη χυμα και βαζω 6-7 γρ στην ουδετερη αυγοτροφη της easyyem που δουλευω. Εχω κοκκινα λιποχρωμικα μωσαικα.Βασικα το κεφαλαιο "βαφη καναρινιών " σηκωνει μεγαλη συζητηση και δεν ξερω κατά ποσο οι εμπειροι εκτροφεις θελουν να μεταφερουν τις γνωσεις τους σε καποιους που θελουν να μαθουν...
 
και δεν ξερω κατά ποσο οι εμπειροι εκτροφεις θελουν να μεταφερουν τις γνωσεις τους σε καποιους που θελουν να μαθουν...
Εγώ στο επίπεδο που μπορώ θα βοηθήσω.
Βαφή με την έννοια που σήμερα εννοούμε δεν υπάρχει με τα φυσικά "μέσα"...
Και ένα επίκαιρο παράδειγμα... Η βαφή των αυγών με φυσικά μέσα για το Πάσχα είναι απείρως πιο υγιεινή... αλλά κόκκινα αυγά δεν έχουμε σε καμία περίπτωση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: koskos
Back
Top