Γενικά Tι ρατσα ειναι; (καρδερινοκαναρο)

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης toykaki
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι Σταύρο, είναι. Γιατί αμφιβάλλεις όμως;
 
παιδια το πουλακι αυτο ειναι δικο μου το πηρα χθες αλλα επειδη εβλεπα στο ιντερνετ διαφορα καρδερινοκαναρα παρατηρησα οτι το δικο μου ειναι καπως διαφορετικο και φοβηθικα μηπως τελικα δεν ηταν καρδερινοκαναρο...
 
απο οσο ξερω δεν μπορει να ζευγαρωσει..; Ή λαθος ξερω;
 
Kώστα, σωστά σου κάνει εντύπωση σε σχέση με άλλα που βλέπεις.. Αλλά νομίζω ότι εύκολα μπορείς και μόνος σου να καταλάβεις την ''αιτία'' της ελαφράς διαφορετικότητας..
Να το βάλουμε quiz;, αλλά είναι πολύ εύκολο να απαντηθεί...
 
  • Like
Αντιδράσεις: m@kis
Άστο λίγο... Το ξέρουν πολλοί, απλά δεν έχει τύχει να μπουν στο νήμα..
Δείτε άλλα καρδερινοκάναρα στο youtube, σε τι διαφέρουν (και φαίνεται αμέσως);
 
  • Like
Αντιδράσεις: m@kis
mhpws o mpampas tou den htan kitrinos kai htan kai autos kapws kokkinopws den kserw pragmatika den exw idea.
 
O μπαμπάς του είναι καρδερίνα, με τα χρώματα που έχει η καρδερίνα...Απλά το συγκεκριμένο πουλί έχει ''φάει'' τόση χρωστική που εκτός από τη μάσκα, έχουν γίνει πορτοκαλί και τα φτερά πτήσης..
Ελπίζω να μην το πλήρωσες περισσότερο επειδή κοκκίνιζε..
Καλό θα ήταν να περιελάμβανες στη διατροφή του αποτοξινωτικά και ηπατοπροστατευτικά φυτά η ουσίες π.χ. ταραξάκο/πικραλίδα ΒΟΤΑΝΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ: αγριοράδικο το πολύτιμο - αλλιώς και ταράξακο , γαϊδουράγκαθο ΒΟΤΑΝΑ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ: γαϊδουράγκαθο ή Silybum marianum το ισχυρότερο ηπατοπροστατευτικό - το καλοκαιράκι είναι εύκολο να βρεις και το λουλούδι του- αλλιώς πάρε σπόρους από κάποιο εξιδεικευμένο πετ(δεν έχουν όλα), σπάσ'τους στο μπλέντερ και βάλτου σε ξεχωριστή ταϊστρα.. η χρησιμοποίησε σκευάσματα όπως epatosil η detoxicum είτε της ornitalia είτε της geavet.
Ανεξάρτητα από το πόσο έχει επιβαρυνθεί το συκώτι του από τις χρωστικές, τα παραπάνω βοηθάνε για να διατηρείς συνεχώς καλή την υγεία του πουλιού σου.. Αν και τα καρδερινοκάναρα είναι ''σκυλιά'' . Αντέχουν πολύ και αρρωσταίνουν δύσκολα.
 
εντομεταξυ το εχω εδω και δυο μερες και δεν κελαηδαει καθολου μονο τσιου κανει μηπως δεν θα κελαηδισει μηπως ειναι θυλικο δεν ξερω.
 
Δώστου λίγες μέρες να προσαρμοστεί στο καινούργιο περιβάλλον 😉
 
υπαρχει περιπτωση να ειναι αρσενικο και μην μπορει να κελαηδησει;
 
Κατι ακομα που ειπαν στον φιλο μου (μελος Plavos), αυτος που του το πουλησε το ειχε σε αγωνες φωνης, βγηκε 2ο του ειπε με 96 ψηφους... Ελπιζω να μην εχουν περασει καποια δυσκολια αυτα τα πουλια, απο οσο ειδα απο το δαχτυλιδι ειναι περσινο με μαυρο δαχτυλιδι...
 
Που γίνονται αυτοί οι αγώνες.. Ποιοί παίρνουν μέρος και ποιός κρίνει... Να μάθουμε κι εμείς..
ΑΧΧΧΧ... Τι άλλο θ'ακούσουμε ακόμα!
 
Για να είναι φωνητικά αξιόλογο ένα καρδερινοκάναρο, θα πρέπει να ''λέει'' μόνο καρδερίνα η καρδερίνα και άλλα άγρια.
Για να μείνει ''αξιόλογο'', θα πρέπει στην 1η πτερόροια που πιθανώς να χάσει η να χαλάσει φωνές, να εκπαιδευτεί μαθαίνοντας εξ αρχής η εμπλουτίζοντας το ρεπερτόριο του και με άλλες φωνές.
Τα περισσότερα καρδερινοκάναρα πάντως λένε περισσότερο καναρίνι.
 
οταν λετε οτι ειναι βαμμενο αυτο το συγκεκριμενο, πως δηλαδη τα αλλαζεις χρωμα... Το βαφουν; Γιατι αν ειναι μεσο τροφης λογικα εαν σταματησει να χορηγειται η τροφη θα αλλαξει και χρωμα το πουλι...
 
Back
Top