Διατροφή "The Bakery" βάση αυγοτροφής

Tony Forpus

PB Supporter
Εγγραφή
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
12.056
Πόλη
Athens West side
Επειδή άνοιξε μεγάλη κουβέντα προσφάτως και λόγω του οτι έλαβα αρκετά μνμ από μέλη που με ρωτούσαν πως θα έφτιαχνα ένα δικό μου παρασκεύασμα, με κατάλληλα και ασφαλή υλικά, για τα πουλιά προέκυψε το παρακάτω bakery product που μπορεί να δοθεί ως έχει ή να προστεθεί οποιοδήποτε άλλο υλικό επιθυμεί αυτός που θα το χορηγήσει στα πτηνά του.

Η λογική που κινήθηκα είναι:
  • Να είναι ασφαλές για κατανάλωση
  • Να είναι εύκολο στην χρήση/χορήγηση
  • Να μην χρειάζεται κατάψυξη
  • Να αποτελείται από υλικά που υπάρχουν σε κάθε σπίτι και να έχουν υποστεί την μικρότερη δυνατή επεξεργασία.
  • Να αποτελείται από ελάχιστα υλικά ως βάση
Τα υλικά είναι τα εξής:
  1. 200γρ σιμιγδάλι σίτου
  2. 500γρ ασπράδι αυγού
  3. 250γρ αυγα (5-6 ανάλογα με το μέγεθος)
  4. 50γρ ελαιόλαδο
Η διαδικασία παρασκευής

Σε ένα σκεύος ρίχνουμε τα 3 πρώτα υλικά και ανακατεύουμε με το χέρι και δημιουργούμε έναν χυλό.
Σε ταψάκι στρώνουμε λαδόχαρτο,ρίχνουμε τον χυλό με το επιθυμητό πάχος να είναι ένα δάχτυλο.
Βάζουμε και από πάνω λαδόχαρτο ώστε να μην έχουμε δημιουργία κόρας κατά το ψήσιμο.
Στους 180-200 για καμιά ωρίτσα ανάλογα και το φούρνο.
Αποσύρουμε,του δίνουμε χρόνο να κρυώσει και το σπάμε σε κομμάτια.
Το βάζουμε στο multi και του δίνουμε την κοκκομετρια που θέλουμε.
Προσθέτουμε το λάδι και ομογενοποιουμε.

Το λάδι μπαίνει στο τέλος για να δώσει πατέ υφή και για να κρατήσει όλα του τα θρεπτικά στοιχειά χωρίς να υποστεί την υψηλη θερμοκρασία χωρίς λόγο.

Από το μείγμα των 1000γρ θα προκύψει τελικό προϊόν 620 γρ το οποίο με σύντομους υπολογισμούς αποτελείται απο 18% πρωτεΐνη και 13% λιπαρά

Μεταξύ άλλων αποδίδει
  • Β1 0.725mg
  • B2 3.61mg
  • B3 7.38mg
  • B5 4.61mg
  • B6 0.5mg
  • B9 254mg
  • B12 3.17 mg
  • Eα 9.74mg
  • Eβ 0.41mg
  • Eγ 0.55mg
  • K 30.85mcg
  • D 217.5 IU

  • Ασβέστιο 193mg
  • Σίδηρος 5.86mg
  • Μαγνήσιο 172.4mg
  • Φωσφόρος 774mg
  • Κάλιο 1479mg
  • Νάτριο 1118mg
  • Ψευδάργυρος 3.3mg
  • Χαλκός 0.2mg
  • Σελήνιο 97.2mg
  • Μαγγάνιο 0.124mg
  • Φολικά 144mcg
  • Xoλίνη 735mg
  • Φυτοστερόλη 110.000mg
Επειδή υπάρχει μια μόδα κάποιοι να δοκιμάζουν τις τροφές που δίνουν στα πουλιά τους να σημειώσω εδώ ότι είναι ασφαλές και για ανθρωπινή κατανάλωση.

Ομορφαίνει δεν παχαίνει :)

rsz_img_20190427_113938_751.webprsz_img_20190427_114024_385.webp

Διατηρείται σε αεροστεγές δοχείο στην συντήρηση του ψυγείου.
 
Σε ευχαριστούμε πολύ Αντώνη! Πολύ χρήσιμο και λεπτομερές! Μπράβο! Μπορεί να καταναλωθεί από όλα τα πουλιά;Εσύ το δίνεις και στα καναρίνια και στις καρδερίνες;
 
Δεν τιθεται θεμα αποδοχης απο τα πουλακια Γιαννη, ακομα και τα πιο διστακτικα ειναι θεμα χρονου να το ενταξουν στο σιτηρεσιο τους.
Οπως εχω πει εγω ταιζω την πατε της Cede, παρ'ολα αυτα το μειγμα μπηκε σημερα σε καναρινια και ιθαγενη και μαλιστα σε πουλακια που ειναι σε διαδικασια ταισματος νεοσσων.
Η αποδοχη και το ταισμα σε νεοσσους δεν διεφερε.

Οπως εχω ξαναγραψει η αποδοχη δεν ειναι ουτε μετρο συγκρισης αλλα ουτε και κρισης για την ποιοτητα και την θρεπτικη αξια μιας αυγοτροφης,τα πουλια θα την φανε οπως και να εχει.
[automerge]1556360474[/automerge]
Το κοστος ξεχασα να σημειωσω, ειναι στα 4.67euro για 620γρ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι Ζωη σκετο το εδωσα εγω.
Μπορει να εμπλουτιστει αναλογα με το ειδος του πτηνου με
  • Μπαχαρικα
  • Λαχανικα
  • Κατεψυγμενα λαχανικα (αρακας κτλ)
  • Μελι αραιωμενο σε νερο
  • Βοτανα
  • Πολυβιταμινουχα σκευασματα
  • Προβιοτικα σκευασματα
  • Με ζωικη πρωτεινη (pinkies,buffalo,mealworms, γαριδακι, προνυμφες κτλ)
  • Περλες
 
Σε ευχαριστώ πολύ.
Εκτός από τον φαταουλα έχω και μια πιτσιρίκα που περνάει πτερορροια. Της πήρα αυγοτροφη αλλά δεν την πλησιάζει. Το απόγευμα θα την φτιάξουμε κι εμείς και θα σου πω εντυπώσεις.
 
Φωτογραφίες με αποδοχή από τις καρδερίνες σου υπάρχουν;

Οχι, ουτε απο τα καναρινια υπαρχουν αλλα ουτε και απο τις καρδερινες.
Και δεν θα υπαρξουν κιολας καθως δεν υπαρχει κανενα απολυτως νοημα να βαλω μια φωτο με γεματες ταιστρες και μετα μια αλλη με αδειες.
Δεν αποδεικνυεται κατι απο τις φωτογραφιες και οπως ανεφερα πιο πανω η ολη σπεκουλα με την αποδοχη ειναι καθαρα placebo effect.
Tα πουλια ειτε την χυμα "βιταμινη" τους βαλεις ειτε την καλυτερη αυγοτροφη θα την φανε.

Το γεγονος οτι τα δικα μου πουλια την αποδεχονται εχει να κανει πολυ απλα με το γεγονος οτι εχουν συνηθίσει την Cede και στην προκειμενη περιπτωση εχουν ενα μειγμα παρομοιο της συγκεκριμενης εμπορικης εττικετας σε μεγαλο βαθμο.
 
Ρωτάω επειδή το μείγμα σου φαίνεται πολύ ωραίο και θα ήθελα να το δοκιμάσω, απλά τα ιθαγενή είναι γνωστό ότι δεν είναι τόσο εύκολη περίπτωση όσο τα καναρίνια.

Πάντως δεν είναι ντροπή να δούμε όλοι μας παρόμοιες φωτογραφίες από την εκτροφή σου
IMG_0006 - Αντιγραφή.webpIMG_0009 - Αντιγραφή.webp
 
Ναι να το δοκιμασεις Νωντα, ειναι οντως πολυ καλο το μειγμα και ασφαλες για καταναλωση απο τα πτηνα.
Φανταζομαι ξερεις ομως οτι εν μεσω αναπαραγωγικης περιοδου ειναι απαγορευτικο να αλλαζει ο εκτροφεας μειγμα αυγοτροφης στα πτηνα για τους γνωστους λογους.

Ειδικα για εσενα θα φτιαξω φωτογραφικο αλμπουμ με αφιερωση, αν βιαζεσαι ομως να σου στειλω την διευθυνση μου σε πμ να περασεις να τα δεις.

*Το ανω ραμφος απο το αρσενικο σου θελει κοψιμο
 
Αντώνη και γαστρονομίες βλέπω για την βέλτιστη διατροφή των πτηνών σου! Εύγε! Γειά στα χέρια σου! Εξαίσια η αυγοτροφή σου! Και σε ευχαριστούμε θερμά που μας έγραψες την συνταγή! Θα φανεί πολύ χρήσιμη σε όσους επιθυμούν να την παρασκευάσουν! 🙂 😎👌👏
 
Επιστρέφω στο θέμα για να καταθέσω τις δικές μας εντυπώσεις.
Έκανα ακριβώς το μισό από το προτεινόμενο μίγμα. Για το ασπράδι χρειαστηκα 9 αυγά μεγάλα (με τους κρόκους έκανα μαγιονέζα και καρμπονάρα. Δουλειές μας άνοιξες Αντώνη!).
Η μικρή μου έφαγε διστακτικά. Μεγάλη επιτυχία αν σκεφτεί κανείς ότι την έτοιμη δεν την ακουμπάει. Ετριψα μέσα και καροτακι. Το επόμενο σαββατοκύριακο που θα ξαναφτιάξουμε είμαι σίγουρη ότι θα φάει πολύ περισσότερο.
Το υπόλοιπο μίγμα το έδωσα σε έναν γείτονα που έχει ένα ζευγάρι κοκατιλ με μικρά στη φωλια. Αυτά μπορώ να πω ότι την τίμησαν δεόντως! Την δέχτηκαν αμεσως, τάισαν και τα μικρά και τους άφησα όση περίσσεψε για τις επόμενες μέρες.
Σε γενικές γραμμές (και ειδικα εάν έβρισκα ασπράδια στο σούπερ μάρκετ ή απλά πετούσα τους κρόκους) μπορώ να πω ότι είναι πολύ εύκολη και γρήγορη η διαδικασία παρασκευής της.
 
Χαιρομαι Ζωη και χαιρομαι διπλά γιατι τα παπαγαλοειδη ειναι ακομα πιο διστακτικα σε νεα πραγματακια στο πιατο τους!

Μας ανοιγεις κι εσυ δουλειες ομως τωρα με την μαγιονεα και την καρμποναρα, περιμενουμε τις συνταγες στο lounge :)
 
Back
Top