Αναπαραγωγή To xάλι μιας μπανιέρας, που έγινε φωλιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Paianas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
το πουλί αυτό βγήκε από τον jk ... Είναι δυνατόν να είναι νορμάλ;
Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες και αν θα απαντήσει...
Eυτυχώς που πρόλαβα και τα πήρα... Νευρίασε και έκανε τη νέα μαντάρα..
Πουλί μόνο κλαρωμένο Δημήτρη και αν... Πιστεύω στο μάτι...
αλλά στο ίδιο χιομοριστικό ύφος να σου πω ... Πως μερικούς τρόπους ξεματιάγματος τους χρειάζεσαι...
 
Έχω ανθρώπους δίπλα μου που ξέρουν να ξεματιάζουν (και από απόσταση).
Ποιο το θηλυκό που έκανε την μπανιέρα φωλιά;
Ναι, αυτός ο άνθρωπος έχει μεταδόσει στα πουλιά του παραξενιές :D και αντισυμβατική συμπεριφορά 😛
 
Tην έβαλα κάτω χθες...ήρεμα κι ωραία, της μίλησα πολιτισμένα και νηφάλια, αλλά στο τέλος της είπα με στόμφο ότι αν δε στρώσει θα την επιστρέψω στον jk ..
Σήμερα κάπως έστρωσε,
 
Tην έβαλα κάτω χθες...ήρεμα κι ωραία, της μίλησα πολιτισμένα και νηφάλια, αλλά στο τέλος της είπα με στόμφο ότι αν δε στρώσει θα την επιστρέψω στον jk ..
Σήμερα κάπως έστρωσε,
Σα να βλέπω πως έπιασε η απειλή...
 
Πάλι ατσούμπαλη είναι, αλλά είπα να της δώσω μια δεύτερη ευκαιρία..
 
Μηπως θα ηταν σωστο να μην υπηρχε η μπανιερα εξ΄αρχης (αδεια υποθετω),τοση ωρα η' ολη την μερα στο κλουβι;
 
Πάντα υπάρχει η μπανιέρα χειμώνα καλοκαίρι. Απλά μόλις τσαλαβούτισαν και την άδειασαν, αυτή την είδε σα φωλιά κι ας ήταν υγρή. Έχει τύχει κάτι αντίστοιχο και στο στρογγυλό μεταλλικό σκεύος που τους βάζω αυγοτροφή.. Κάποιες θηλυκές ότι να'ναι.
 
Νίκο, εσύ τους βάζεις γεμάτη μπανιέρα κάθε ημέρα, έστω και όταν κλωσσάνε ή έχουν μωρά; Ρωτάω διότι για κάποιο λόγο είχα συμπεράνει ότι στις φάσεις αυτές τους βάζουμε μπανιέρα μόνο την ημέρα της εκκόλαψης του πρώτου αυγού κι αναρωτιόμουν γιατί όχι και του δεύτερου κλπ.
 
αυτο που ρωτησα(αν ειναι σωστο να υπαρχει τοση ωρα η' ολη μερα η μπανιερα)και η απαντηση ''παντα υπαρχει μπανιερα χειμωνα καλοκαιρι'', δεν συναντιωνται. Τα σκευη των τροφων δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε και υπαρχουν παντα στο κλουβι.
 
Εγώ και που την βάζω δεν πλησιάζει. Κάνει μπάνιο από την ποτίστρα κάθε μέρα.
 
αυτο που ρωτησα(αν ειναι σωστο να υπαρχει τοση ωρα η' ολη μερα η μπανιερα)και η απαντηση ''παντα υπαρχει μπανιερα χειμωνα καλοκαιρι'', δεν συναντιωνται. Τα σκευη των τροφων δεν μπορουμε να τα αποφυγουμε και υπαρχουν παντα στο κλουβι.
Φυσικά το να μένει η μπανιέρα ακόμη και άδεια στον χώρο των πτηνών και δεν είναι το ορθότερο εκτροφικό θέαμα...
Κανονικά πρέπει να μένει 5-10 λεπτά και μετά να απομακρύνεται για καθαριότητα και απολύμανση.
Εγώ και που την βάζω δεν πλησιάζει. Κάνει μπάνιο από την ποτίστρα κάθε μέρα.
Αν έχεις κάποιο πουλί που κάνει μπάνιο... Να τα βάλεις αντικριστά να δει... και θα δεις πως θα μπει αμέσως...
 
Eγώ πάντως τις έχω μόνιμα μέσα..ίσως γι αυτό μουρλάθηκε η ζαβή και πίστεψε ότι μπορεί να την κάνει φωλιά της.
*Γιάννη δουλεύεις; :D. Γιατί αν δουλεύεις, τα φτιάχνεις όσο πιο γρήγορα γίνεται και φεύγεις για το μεροκάματο.. Σιγά μην περιμένω να φύγω αφού δω πότε τελείωσαν το μπάνιο..
 
Εδώ θα μεταφέρουμε το σωστό και θα αποδεχόμαστε το λάθος...
Τα λάθη μου όπως κι εσύ τα δικά σου τα γνωρίζουμε... χωρίς δικαιολογίες τα αποδεχόμαστε για να μην αποτελούν παράδειγμα μίμησης αλλά αποφυγής..
 
Σωστά ! Αλλά είναι πολλοί που κοιτάνε τα πουλιά το πρωϊ πριν φύγουν και μετά το βράδυ η την επόμενη μέρα.
Να βγάλεις το αυγό για να μη χαλάσει.. Το μήλο... Το χορταρικό.. Τη μπανιέρα... Θα πρέπει να είσαι συνέχεια σπίτι.
Να είμαστε και λογικοί, μην είμαστε και πλεονέκτες... 😀
 
Φυσικα κυριε Γιαννη για αυτους τους γνωστους λογους που αναφερεις δεν πρεπει να μενει η μπανιερα πολλη ωρα μεσα.Απλα στην περιπτωση αυτη δεν εντοπιστηκε το προφανες λαθος της μονιμης μπανιερας που αναδειχθηκε απο το χτισιμο της μπανιερας -φωλια.
 
Back
Top