Ασθένειες Είναι ανησυχητικό που στέκεται στο ένα πόδι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pandal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pandal

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2018
Μηνύματα
38
Καλησπέρα. Το καναρίνι μου στέκεται στο ένα πόδι. Παρατηρώ πως δεν είναι ερεθισμένο το πόδι του ούτε φουσκώνει τα φτερά όταν στέκεται έτσι σαν να είναι άρρωστο. Είναι ανησυχητικό; Τι να κάνω;
 
Εννοείς στέκεται στο ένα πόδι όλη μέρα;
Στέκεται συνεχώς στο ίδιο πόδι;
Ή το κάνει εναλλάξ?
Όταν στέκεται στο ένα πόδι μήπως είναι φουσκωμένο ταυτόχρονα και κοιμάται;
 
Στέκεται αρκετή ώρα στο ένα πόδι δεν είναι πολύ φουσκωμένο. Μήπως παίζει κανένα ρόλο το ότι η κανάρα του κάθεται στη φωλιά και κλωσαει τα αβγά τους ήσυχη;
 
Αν δεν είναι αδιάθετο.. και αν απλά και χωρίς κάποια αιτία στέκεται στο ένα πόδι τότε αυτό δεν είναι ανησυχητικό. Μπορούν και κοιμούνται όλο το βράδυ στο ένα πόδι χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Αν τώρα όμως υποβόσκει κάποια αδιαθεσία - ασθένεια τότε πρέπει να το παρακολουθείς και με την πρώτη ένδειξη να πας σε κάποιο ειδικό να το δει γιατί το να κάθεται στα καλά "καθούμενα" νωχελικά στο ένα πόδι δεν μπορείς να το χαρακτηρίσεις ως συνηθισμένο και οφείλεις να προσέχεις.
 
Υπάρχει η δυνατότητα, με τη μικρότερη δυνατή όχληση στο θηλυκό, να τον πιάσεις και να δεις το πόδι καλά, συμπεριλαμβανομένου και του πέλματος; Αν μάλιστα δεις κατι, βγάλε φωτογραφία και ανεβάσει το να το δούμε κι εμείς και αν γνωρίζουμε να σε συμβουλεύσουμε κατάλληλα.
Επίσης, τωρα που η καναρα κλωσσά, με ποια συχνότητα παρέχεις αυγό, κι αυγοτροφη;
 
Δεν έχει κάτι στο πέλμα. Έχει όμως ένα μικρό σπυρακι στο πόδι, όχι στο πέλμα. Δεν δίνω αυγοτροφη κατά την διάρκεια του κλωσιματος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν μου είναι εύκολο γιατί το μαζεύει το πόδι του. Ενώ δεν έχει τίποτα από κάτω δεν το πατάει το πόδι του σαν να το πονάει κάτι. Δεν ξέρω τι να κάνω .
 
Δεν ξέρω τι να κάνω
Θα πρέπει να το πιάσεις (αν θες οδηγίες για σωστό πιάσιμο απλά ρωτάς) και να φωτογραφίσεις όσο καλύτερα μπορείς το πόδι του ώστε να μελετήσουμε πιο καλά το πρόβλημα.
Η φωτογραφία πολλές φορές μας βοηθάει να δούμε όλα όσα με γυμνό μάτι δεν φαίνονται... Εγώ τουλάχιστο έτσι κάνω.
 
Μα πρεπει να το πιάσεις οπωσδήποτε, ειδικά αν εχει σπυράκι στο πόδι. Προκειται για το καναρινι που απέκτησε πρόσφατα απογόνους; Ή ειναι στον ιδιο χώρο που ειναι και τ κλουβι με τα μικρά;
 
Back
Top