Αναπαραγωγή Θα μπορούσε να είναι ωοτοκία;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Καλησπερα παιδια...
Πριν απο ενα μηνα...η Ελινα (παροτλετ 1 χρονων) ειχε αρχισει να φερεται παραξενα. Για μενα τουλάχιστον. Γιατι θηλυκο πουλακι πρωτη φορα εχω στη ζωη μου και δεν γνωριζω απο ωοτοκιες...
Καθοταν στις γωνιες του κλουβιου, δεν ηθελε να την βγαζω εξω...ηταν πολυ νευρικη... Και την ταιζε πιο πολυ ο Ντανιελ(παροτλετ 1χρονων) επειδη η ιδια δεν σηκωνοταν συχνα για να φαει...
Ειχα ανησυχησει αλλα δεν μπορουσα να τα παω στο γιατρο...
Πηρα ξυλινη φωλια κλπ αλλα δεν μπηκαν ποτε μεσα...
Ολη αυτη συμπεριφορα κρατησε περιπου 3 εβδομαδες...
Αλλα αυγο τιποτα...
Εκεινο το διάστημα ηταν και η αμαρα της πρησμενη...
Πριν περιπου δεκα ημερες τα ειχα παει στο γιατρο αλλα δεν βρηκε κατι...
Εχει εδω και λιγες μερες που αρχισε παλι τα ίδια... Ολο καθεται σε μια γωνια και δεν κανει τιποτε αλλο...
Σημερα η κοιλια της φουσκωσε...
Θα μπορουσε να ειναι ωοτοκια;τι λετε εσεις;
Ευχαριστω πολυ...
 
Εύα νομίζω ότι ναι θα μπορούσε να έχει αυγό στην κοιλίτσα της εφόσον είναι φουσκωμένη. Δώσε της λίγο υγρό ασβέστιο στο νεράκι της αύριο πρωί πρωί και αν θέλεις να κρατήσεις το αυγό, αν γεννηθεί δλδ, βάλε της μια πετσετούλα ή ένα πανάκι κάτω εκεί στο σημείο που κάθεται για να μην σπάσει.
 
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

Για ποσες ημερες να βαλω ασβεστιο;
 
Παιδια καλησπερα...
Απο χθες η Ελινα... Καθεται σε μια γωνια και δεν σηκωνεται καθολου... Ουτε για νερο ουτε για να φαει...
Μονο ο Ντανιελ την ταιζει που και που...
Κι επειδη δεν σηκωνεται... Τις εβαλα κοντα της ενα μπολακι με νερο και τροφη αλλα ουτε τα πλησιαζει...
Η κοιλιτσα ειναι το ιδιο φουσκωμενη...
Σημερα ειναι δευτερη μερα που εχω ασβεστιο στο νερο...
Επειδη ειναι ετσι η κατασταση... Την βγαζω κανονικα εξω απο το κλουβι προσεκτικα...
Μονο και μονο για να φαει και να πιει. Γιατι εκτος κλουβιου τρωει...
Μεσα στο κλουβι οχι.
Γιαυτο και τη βγαζω απο εχθες 3 φορες τη μερα...
Το ξερω ειναι λαθος αυτο, αλλα πρεπει να φαει...
Σημερα την εβρασα και αυγο αλλα δεν το αγγιξε καθολου... Εφαγε ομως αρκετο σουπιοκκοκαλο...
Το θεμα ειναι ομως... Οτι εγω αυριο δουλευω...
Και θα μπορέσω μονο μια φορα να τα βγαλω εξω.
Γιαυτο και ανησυχω. Γιατι τις υπολοιπες ωρες που θα λειπω δεν θα πιει νερο ουτε και θα φαει...
Τι να κανω ρε παιδια; Γιατι το κανει αυτο; Γιατι μεσα στο κλουβι δεν τρωει;
Ειναι πολυ παραξενο...
 
γιατι τις υπολοιπες ωρες που θα λειπω δεν θα πιει νερο ουτε και θα φαει...
καθεται σε μια γωνια και δεν σηκωνεται καθολου... Ουτε για νερο ουτε για να φαει
Αυτό με κάνει να πιστεύω πως έχουμε ένα άρρωστο πουλί που χρειάζεται πολύ περισσότερο τη βοήθεια κάποιου ειδικού... Παρά τη δική μας!
Τι να κανω ρε παιδια;
Για μένα θα πρέπει να μπει σε ατομικό ξεχωριστό κλουβάκι... με μια χαρτοπετσέτα σε μια γωνιά, με νερό και τροφή κοντά της και με το συντομότερο δυνατό τρόπο να το δει κάποιος γιατρός...
Μπορείς;
 
Αυτό με κάνει να πιστεύω πως έχουμε ένα άρρωστο πουλί που χρειάζεται πολύ περισσότερο τη βοήθεια κάποιου ειδικού... Παρά τη δική μας!

Για μένα θα πρέπει να μπει σε ατομικό ξεχωριστό κλουβάκι... με μια χαρτοπετσέτα σε μια γωνιά, με νερό και τροφή κοντά της και με το συντομότερο δυνατό τρόπο να το δει κάποιος γιατρός...
Μπορείς;
Αυτο αρχισα να το πιστευω κι εγω...
Δυστυχως ομως δεν μπορω να την παω αυριο...
Αλλα την Τετάρτη...
Θα τα παω και τα δυο...
Μονο που δεν μπορουν να μεινουν χωρια... Τσιριζουν και ψαχνουν ο ενας τον αλλον...
 
Αυτο αρχισα να το πιστευω κι εγω...
Δυστυχως ομως δεν μπορω να την παω αυριο...
Αλλα την Τετάρτη...
Θα τα παω και τα δυο...
Μονο που δεν μπορουν να μεινουν χωρια... Τσιριζουν και ψαχνουν ο ενας τον αλλον...
Πάντως misalouris η περιπτωση της μου κανει για δυστοκια... Οτι συμβαίνει το γραφει και το αρθρο μας...
+οτι κανει μεγαλες κουτσουλιες...
Οπως και να χει... Εγω αυριο θα σας παραθεσω φωτο και αμαρας που εχω και θα την παω στο γιατρο...
 
Νερό με ασβέστιο της έδωσες σταγόνα-σταγόνα να πιει; Ακόμη και στα ρουθούνια μπορείς να το στάξεις αν δεν ανοίγει το στόμα της. Εγώ θα το επαναλάμβανα αρκετές φορές μέσα στην ημέρα.
 
Νερό με ασβέστιο της έδωσες σταγόνα-σταγόνα να πιει; Ακόμη και στα ρουθούνια μπορείς να το στάξεις αν δεν ανοίγει το στόμα της. Εγώ θα το επαναλάμβανα αρκετές φορές μέσα στην ημέρα.
Καλημερα... Ξεκινησα να της δινω απο το βραδυ στα ρουθουνια... Ανα μιση ωρα...
Και θα το κανω μεχρι να βγαλει το αυγο...
Μολις την εβαλα ασβεστιο και επιασα απαλα την κοιλια της...
Ειναι οντως αυγο...

Σημερα ειναι αρκετα κινητικη και πηγαινει να φαει μονη της...
 
Εύα επειδή είναι πουλάκι ταϊσμένο στο χέρι και δεκτικό στην ανθρώπινη επαφή καλό είναι,όσο μπορείς, να αποφεύγεις να την πιάνεις γιατί άθελα σου, με μια αδέξια κίνηση, μπορεί να σπάσεις το αυγό, εφόσον υπάρχει, με πολύ δυσάρεστες συνέπειες.
 
Έπρεπε να της δωσω ασβεστιο... Και ακομα δινω... Οχι ομως συχνα...
Ακομα δεν το εβγαλε το αυγο... Ειναι ομως ετοιμο να βγει... φαίνεται πολυ...
Οταν την πιανω για το ασβεστιο... Την πιανω οσο πιο προσεκτικα μπορω. Για να μην σπασει ξερω. 🙂
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν γνωριζω τιποτα Γιωργο... Ειναι η πρωτη μας φορα...
Μπορει να μην κανει αλλο... Μπορει να κανει 3 η 4... Μπορει και παραπανω... Ειλικρινα δεν ξερω...
 
Δεν γνωριζω τιποτα Γιωργο... Ειναι η πρωτη μας φορα...
Μπορει να μην κανει αλλο... Μπορει να κανει 3 η 4... Μπορει και παραπανω... Ειλικρινα δεν ξερω...
Απλά ανησυχώ μήπως δεν είναι ωοτοκία γιατί είναι καιρό τώρα...
 
Τοτε που το συζητουσαμε δεν ειχε φουσκομενη κοιλια... Την εβδομαδα που μας περασε... φούσκωσε και οπως προειπα το Σάββατο κατεβηκε το αυγο κατω'
 
Πάλι, δεν είναι πολύς όλος αυτός ο καιρός από τότε που μιλήσαμε; Δεν είναι παράξενο που από τότε ξεκίνησε να συμπεριφέρεται παράξενα αλλά μετά από τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα έφτασε να κατεβάζει το αυγό;
 
Back
Top