Γενικά Οι δύο νέοι μου φίλοι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Charlie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το να ζευγαρώσουν δεν είναι το πρόβλημα. Το να αναπαραχθούν είναι. Δηλαδή το να τα αφήσεις να επωάσουν αυγά με απογόνους τόσο στενής αιμομιξίας. Και τα δικά μου ζευγαρώνουν απο πέρσι. Η καλοπέραση δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. :D

Δεν θα τους δώσεις φωλιά κι αν γεννήσουν στο πάτωμα θα αντικαταστήσεις τα αυγά με πλαστικά για να επωάσει για λίγο αν επιμένει.
 
Ευτυχώς έχω χρόνο να το σκεφτώ. Θα το ξανασυζητήσουμε και τότε αν χρειαστεί καθότι δεν ξέρουμε το φύλο του normal grey. Αλήθεια γιατί πρέπει να πάρουμε πούπουλο από το πουλί και δεν κάνει για το DNA κάποιο που μόλις έπεσε πχ;
 
Ευτυχώς έχω χρόνο να το σκεφτώ. Θα το ξανασυζητήσουμε και τότε αν χρειαστεί καθότι δεν ξέρουμε το φύλο του normal grey. Αλήθεια γιατί πρέπει να πάρουμε πούπουλο από το πουλί και δεν κάνει για το DNA κάποιο που μόλις έπεσε πχ;

Επειδή αυτά που πέφτουν είναι νεκρά φτερά, τα ζωντανά περέχουν ελάχιστο αίμα το οποίο δίνει εύκολα DNA.
 
Τα έχω από την Δευτέρα. Βλέπω πως ότι καινούριο βάζω μέσα στο κλουβί από φαγώσιμο το pearl πάει και δοκιμάζει σχεδόν αμέσως ενώ έπεται το pied pearl.
Πχ χτες έβαλα κεχρί που δεν είχαν ξαναδεί ποτέ και πήγε αμέσως και δοκίμασε. Βέβαια το κρέμασα δίπλα από την ταιστρα και έτσι θεώρησα ότι ήταν τυχαίο. Σήμερα όμως που έβαλα το σουπιοκοκκαλο σε άσχετο σημείο, πήγε μετά από ούτε 5 λεπτά και το τσίμπησε 3-4 φορές.

Μήπως τελικά να κρατήσω αυτά τα δύο που μάλλον είναι και θηλυκά να μην έχω και πρόβλημα με ζευγαρώματα;

Στα συν ότι το normal grey σήμερα είχε κάτσει μπροστά από την μια ταιστρα, που είναι στην μεριά που κάθονται την περισσότερη ώρα, και δεν άφηνε τα άλλα δύο να φάνε. Επίσης νομίζω είναι το πιο φοβητσιαρικο.
 
Κράτα αυτά που σου αρέσουν περισσότερο σαν χαρακτήρες, όμορφα είναι όλα. Εγώ πάντα είχα κι έχω αδυναμία στα θηλυκά. H λογική σου πάντως φαίνεται σωστή.
 
Ναι δεν είναι θέμα ομορφιάς αλλά φύλου και χαρακτήρα. Νομίζω ότι αν έχω δύο πουλιά που δοκιμάζουν πιο εύκολα τροφές θα είναι καλύτερα και για εκείνα. Θα μπορώ να τους παρέχω ότι τους χρειάζεται.

Αύριο θα πάω να σιγουρέψω ότι δεν έχει πέρλες η μάνα και αν είναι θηλυκα θα κρατήσω αυτά τα δύο.
 
Καλησπέρα,

Εδώ και περίπου 5 μέρες έχουμε αρχίσει την προσπάθεια για να έρθουμε πιο κοντά. Με όπλο μου το κεχρί προσπαθώ να τους δώσω έξω από τα κάγκελα. Έχω ακόμα και τα τρία μιας που δεν έχω καταφέρει λόγω χρόνου να πάω το τρίτο πουλάκι στον φίλο.

Σήμερα λοιπόν το pearl ήρθε και έφαγε με το pied να το σκέφτεται και το grey να περνάει αναγνωριστικές βόλτες.

Η μητέρα δεν έχει πέρλες οπότε και έχω αποφασίσει να κρατήσω τα δύο θηλυκά(pearl & pied).

Κανένα φρούτο δεν τα έχει συγκινήσει ως τώρα. Θα δείξει. Θα αρχίσω από βδομάδα με βότανα.

ΥΓ Σας παρακολουθώ καθημερινά αλλά δεν έχω το χρόνο να γράψω. Ελπίζω από τον Μάιο που χαλαρώνω να τα λέμε πιο συχνά.
 
Θα ήθελα την βοήθεια σας.

Έχουμε περίπου 10 μέρες που ερχόμαστε όλο και πιο κοντά. Έχουμε φτάσει στο σημείο όπου τρώνε από το χέρι μου και τα τρία. Έχω βάλει στην μια πόρτα, στην εξωτερική μεριά, μια από αυτές τις εύκαμπτες σχοινενιες πατηθρες. Έχω σκοπό να την χρησιμοποιούν αργότερα για να μπαινοβγαίνουν.

Σήμερα λοιπόν καναμε ντεμπούτο στην πατηθρα αυτή. Σε αυτό το σημείο να πω πως τα έχω και τα τρία ακόμα. Το gray έκατσε στο χέρι μου και ετρωγε, το pied στην εν λόγω πατηθρα. Το pearl δεν χωρούσε και εγκατελειψε κάποια στιγμή την προσπάθεια αν βγει.

Η απορία μου είναι πως να συνεχίσω από εδώ και πέρα. Δεδομένου ότι στο χέρι μου δεν κάνουν step up παρά μόνο "εκβιαστικα" το gray για να φάει. Πώς να τα μάθω να ανεβαίνουν στο χέρι μου; Αν ήταν ένα θα ήξερα. Το έχω ξανακάνει. Τώρα που είναι τρία;

Σκέφτομαι ότι ίσως έξω από το κλουβί να είναι ευκολότερο. Ίσως δυσκολότερο. Δεν μπορώ να σκεφτώ πως να συνεχίσω.
 
Κοιτα το οτι ειναι τρια σιγουρα δυσκολευει τα πραγματα! Μη το βλεπεις οτι ειναι εκβιαστικα! Ειναι ενς τροπος για νασε πλησιασουν! Το φαγητο ειναι ενα δελεαρ για να ερθουν κοντα σου! Εγω αθα ελαγα να συνεχισεις ετσι! Μηπως να δωσεις και το ενα στο φιλο σου σιγα σιγα που ειχες πει για να εχεις τα δυο μονο και να ειναι λιγο πιο ευκολο;
 
Έεελα μωρέ! Τι 2 τι 3!
αυτά τα πράγματα δεν τα λένε, με τον zack27 να τριγυρίζει εδώ γύρω 😀

δεν μπορείς εκτός από την εύκαμπτη πατήθρα να βάλεις και κάποια άλλη λίγο πιο πέρα;
εγώ για να τους βγάλω από το κλουβί λέω "ανέβα" σε όποιον είναι πιο κοντά και μόλις ανέβει τον μεταφέρω πάνω στο κλουβί του καναρινιού που είναι δίπλα ή στην πλάτη της καρέκλας (το σταντ ο μεγάλος δεν το θέλει καθόλου). Μετά κάνω το ίδιο και με τον άλλον.

. Δεδομένου ότι στο χέρι μου δεν κάνουν step up παρά μόνο "εκβιαστικα" το gray για να φάει
μην το λες αυτό, δεν είναι εκβιαστικά. Με κάποιο τρόπο πρέπει να ξεκινήσουν να μαθαίνουν και το φαΐ είναι ένας τρόπος
 
Γεια σου Χρήστο! Να χαίρεσαι τα κοκατιλ σου!
Δεν ξέρω αν σου το είπαν και πιο πάνω, αλλά θέλω να σου πω οτι μια ποτίστρα αρκεί!
Είχα και εγώ τέτοια ζευγαρωστρα και είχα μια ποτίστρα!
Αν τη γεμίζεις τελείως και φυσικά κάθε πρωί, πιστεύω πως δεν υπάρχει πρόβλημα!
Και επίσης εκεί που έχεις τις ποτιστρες νομίζω πως δεν μπορούν να πιουν εύκολα νεράκι! Να τις βάζεις πιο μέσα!ώστε να είναι κοντά στην πατηθρα και να μην δυσκολεύονται...
Όπως πχ εκεί που έβαλα τη ροζ βούλα! 😛
IMG_20180207_204754.webp
Καλή συνέχεια! 🙂
 
Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Σήμερα έγινε από το γκρι μια αναγνωριστική πτήση στο δωμάτιο αλλά νομίζω ότι δεν καταλήξαμε καλά μιας και χρειάστηκε να το βάλω μέσα στο κλουβί πιάνοντας το. Πήγε πίσω από την ντουλάπα περπατώντας και μετά δεν ήξερε πως να βγει. Εννοείται ότι δεν υπάρχει πια κενό. Θα δω αύριο πόσο θα με φοβάται.

Το εκβιαστικά το είπα σχήμα λόγου, εξού και τα " ". Ξέρω πως δεν υπάρχει άλλος τρόπος.

douke-soula δεν έχω τρόπο για άλλη πατήθρα απλά σκέφτομαι να βάλω άλλη μία και στην άλλη πόρτα ή να βάλω την δεύτερη να ανεβαίνει προς το πάνω μέρος του κλουβιού.

Φοίβος να σου πω έχω αρχίσει και το σκέφτομαι. Ίσως να τα κρατήσω όλα γιατί δεν βλέπω και πολύ ενδιαφέρον από τον φίλο.

eva vrs οι ποτίστρες έχουν αλλάξει θέση. Η μία είναι εκεί που έχεις βάλει την βούλα και η άλλη απέναντι πάλι σε καλό σημείο. Βάζω πάντα δυο γιατί παλιότερα όταν ξαναείχα παπαγάλους, γύρισα μια μέρα και την είχα βρει πεσμένη και άδεια. Η δεν την είχα στερεώσει καλά ή με κάποιο τρόπο την έριξαν. Ποτέ δεν κατάλαβα. Οπότε από τότε πάντα δύο.
 
Πραγματικά, αν εχεις την οποιαδήποτε επιφύλαξη, το καλύτερο ειναι να μην το δώσεις στο συγκεκριμένο άτομο. Δεν θα εισαι σιγουρος ποτε για το πως περνά, και το πιθανότερο ειναι να μην ζει όπως θα ήθελες.
 
Λοιποον σήμερα βγήκαμε για περίπου 2 ώρες και κάναμε βόλτες. Μόνο το pied δεν βγηκε. Αρκέστηκε στο να φωνάζει επειδή τα έψαχνε.

Παρατηρώ δύο μέρες τώρα που βγαίνουν ότι αφού ανέβουν στην οροφή του κλουβιου, μετά πετάνε στο πάτωμα και κοιτάνε έξω από το παράθυρο που είναι δίπλα στο κλουβί. Σκέφτηκα λοιπόν ότι πρέπει να βάλω κάτι εκεί για να μπορούν να κάθονται.

Αυτό που μου άρεσε σήμερα είναι ότι βρήκαν μόνα τους τον τρόπο να επιστρέψουν στο κλουβί. Βέβαια θα βοηθήσω αγοράζοντας άλλη μια πατηθρα από σχοινί που θα συνεχίζει από την ήδη υπάρχουσα προς την οροφή του κλουβιου.

Άντε να δω τώρα πως θα τα κάνω να έρχονται στο χέρι.
 
Back
Top