Γενικά Χάρης (κοινό καναρίνι)

George Kouth

PB Member
Εγγραφή
8 Μαϊ 2016
Μηνύματα
1.370
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Αφού πέρασε και την καραντίνα του, ήρθε η ώρα να σας τον παρουσιάσω. Ο Χάρης είναι ένα αρσενικό κοινό καναρίνι που πήραμε από petshop πριν περίπου ένα μήνα. Δεν το επέλεξα εγώ αλλά αντίθετα με περίμενε αυτός στο σπίτι αφού ήταν έκπληξη από την μητέρα μου. Από εμφάνιση δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, είναι κίτρινος με κάποια στίγματα γύρω από το μάτι. Από κελάηδημα όμως είναι πολύ καλός. Λογικά επειδή βρισκόταν σε χώρο με πολλά άλλα καναρίνια φωνής έμαθε να κελαηδάει πολύ ωραία. Μέχρι τώρα δεν τον έχω μαγνητοσκοπήσει, άλλα εάν το κάνω θα σας τον δείξω.
Εδώ κάποιες φωτογραφίες για να τον θαυμάσετε:
rsz_11rsz_014.webp
rsz_1rsz_018.webp
rsz_1rsz_021.webp
 
Να σας ζήσει! Είναι προφανώς νεαρός, κι εφόσον το κελάηδισμά του είναι τόσο ωραίο, έχε το νου στου στην 1η πτερόρροια, να του βάζεις κανένα cd εκπαίδευσης με τους ήχους αυτούς που περίπου βγάζει, ώστε το τραγούδι του να μην φτωχύνει, κάτι που συμβαίνει συχνά τα πρώτα 2 χρόνια της ζωής των καναρινιών.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους παιδιά! @ianos Σε ευχαριστώ επίσης για την συμβουλή, θα το κάνω! Ξέχασα να το αναφέρω, το βρήκατε σωστά, το πουλάκι είναι του 2016, με δαχτυλίδι κλειστού τύπου.
Είναι γεννημένο στο petshop, γιατί τα εκτρέφει ο ιδιοκτήτης.
 
Φτου φτου φτου! Ζηλευτή ομορφιά έχει ο τύπος! Να σου ζήσει! Και να περάσετε πολλά χαρούμενα χρόνια παρέα!

Να ρωτήσω.. Θα ζευγαρώσει ο Χάρης φέτος; :)
 
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!
Να ρωτήσω.. Θα ζευγαρώσει ο Χάρης φέτος; :)
Γιατί ρωτάς; Δεν νομίζω. Δεν με έχει μάθει ακόμα και δεν έχω και έτοιμη νύφη. Η μόνη είναι η Ηρώ, αλλά δεν θέλω να χαλάσω την ράτσα. Άσε που ίσα-ίσα προλαβαίνω και την προετοιμασία... Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά για να γίνουν και σωστά.
 
Να σου ζήσει ο κούκλος σου Γιώργο!
Γιατί ρωτάς;
Μα δε καταλαβαίνεις γιατί σε ρωτάει η Αλίκη; Έχει χάρη που είσαι Θεσσαλονίκη, αλλιώς θα είχατε συμπεθερέψει ήδη.
 
Να σου ζησει το μοναδικο σε ομορφια και ιδιαιτερο καναρινακι σου :)
Να σου ζήσει ο κούκλος σου Γιώργο!
Σας ευχαριστούμε πολύ!
Μα δε καταλαβαίνεις γιατί σε ρωτάει η Αλίκη; Έχει χάρη που είσαι Θεσσαλονίκη, αλλιώς θα είχατε συμπεθερέψει ήδη.
Κάτι είχα φανταστεί...😛
 
Ναι τον χαίρεσαι!
Σε μια ελεύθερη μετάφραση θα μπορούσε να τον χαρακτηρίσεις κάποιος και ως τιμπράντο.
 
Back
Top