Γενικά Άγριος μικρός παπαγάλος στο μπαλκόνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chrislem
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χρήστο, αν καταλαβαίνω τι εννοείς θα ήθελες να το ταΐσεις με το χέρι σου. Αλλα σκέψου ότι μια τέτοια συνήθεια - πρακτική θα οδηγήσει αργότερα τον παπαγάλο στο κλουβί κάποιου κι επομένως στην στέρηση της ελευθερίας του.
 
Χρήστο, αν καταλαβαίνω τι εννοείς θα ήθελες να το ταΐσεις με το χέρι σου. Αλλα σκέψου ότι μια τέτοια συνήθεια - πρακτική θα οδηγήσει αργότερα τον παπαγάλο στο κλουβί κάποιου κι επομένως στην στέρηση της ελευθερίας του.

όχι ο φίλος λέει για μια πρακτική που του είπα ωστε να εκπαιδεύσει τον παπαγάλο στο πέταγμα ώστε να ετοιμαστεί καλύτερα
 
Καταπληκτική ιστορία!
Είδα σήμερα τη συζήτηση και τη διάβασα όλη με αγωνία.
Χαίρομαι για την εξέλιξή της και περιμένω κι εγώ να δω τι θα γίνει τελικά.
Χρήστο μπράβο για την αντιμετώπισή σου, έδωσες εξετάσεις ως υποψήφιος παπαγαλάνθρωπος και πέτυχες.

Όσο για την εξέλιξη της υπόθεσης, ίσως να δοθεί από μόνη της. Μπορεί ο παπαγάλος να έρχεται να σε επισκέπτεται. Μπορεί να επιλέξει ακόμα και να κάτσει μαζί σου αν του αρέσει η παρέα σου και η προσοχή που του δείχνεις (ας μην ξεχνάμε εδώ ότι στους παπαγάλους αρέσει πολύ αυτό).

Το σημαντικό είναι νομίζω, να του αφήσεις τη δυνατότητα επιλογής.
 
Οι γονείς του σήμερα δεν έχουν έρθει και ακόμα δεν μπορεί να πετάξει
 
Δεν μπορω να πω οτι ξαφνιαζομαι εντελως. Η φυσικη επιλογη θα ειχε "βγαλει απο τη μεση" αυτο το λιγοτερο ικανο μελος του κοπαδιου. Ωστε να μην διαιωνισει τα γονιδια του αν κατι τετοιο φταιει που αργει στην αναπτυξη του και δεν συμβαδιζει με τα υπολοιπα. Η επομενη κινηση για εμενα θα ηταν να εξεταστει απο εναν κτηνιατρο με γνωσεις για πουλια. Προσωπικα, κι ας εχει αργησει τοσο, πιστευω οτι θα ερθει η στιγμη που θα πεταξει. :)
 
ναι, επίσης όταν βάζω το χέρι μου κοντά πάει να με δαγκώσει σε αντίθεση με τις προηγούμενες φορές
Ότι τρώει είναι καλό, το ότι πάει να σε δαγκώσει, πιθανόν είναι στρεσσαρισμένο από την σημερινή απουσία των γονέων του.
 
Παιδια εχω μεινει αναυδος. Υπαρχουν rigneck παπαγαλοι στην Ελληνικη φυση; Πως προεκυψε αυτο; Και πως ειναι δυνατον να επιβιωνουν και να αναπαραγωντε;ειναι μεγαλος ο αριθμος τους;. Μια μερα η γυναικα μου μου ειπε οτι ειδε στην πλατεια στο μετρο της Πανορμου 3 παπαγαλους να τρωνε μαζι με τα περιστερια και νομιζα οτι το σκασανε απο καποιο πετ σοπ !
 
Ειναι εκατονταδες, τουλαχιστον. Αν ακουσεις κανενα κραξιμο πουθενα, κοιτα και καπου γυρω ειναι :) Εχουν εγκλιματιστει πληρως και ειναι κανονικο ειδος την Ελλαδας.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Τι έγινε τελικά εδώ; καιρό έχουμε να ακούσουμε νέα σας :) ο μικρός πέταξε ή όχι ακόμα;
 
ναι ακόμα δεν πετάει, οι γονείς σήμερα δεν έχουν έρθει
Περίεργο είναι αρκετά μεγάλο πλέον. Δηλαδή οι γονείς συνεχίζουν να έρχονται, τουλάχιστον μέχρι χτες καθώς καταλαβαίνω.
Τι σκέφτεσαι να κάνεις; Συνέχεια έξω το έχεις;
 
Back
Top