Γενικά Άγριος μικρός παπαγάλος στο μπαλκόνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chrislem
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν και θα αντικαθηστούσα το "μητέρα φύση" με το "ο θεός" δεν πρέπει να είναι τυχαίο να βρείς ενα μικρό παπαγάλο και αν και άγριος να μπαίνει μονος του στο κλουβί ! Ποσο μάλλον να τρώει και απο το χέρι! 🙂

έμπαινε επειδή ένιωθε άνετα εκεί, τώρα βρήκε το χαλί και θα κάθετε με τις ώρες
Μηπως η μητερα φυση εκανε ενα δωρο στον φιλο μας για να αρχισει να ασχολητε και αυτος με τον φιλο του και με την παρεα μας;
🙄

έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω για παπαγάλους :3
 
είχαμε τις καρδερίνες εκτροφής, τώρα θα έχουμε και τα ringneck εκτροφής! ).
Τα ringnecks βασικά εκτροφής είναι στην Ελλάδα. Απλά υπάρχουν και αποικίες - σμήνη, άγριων ελεύθερων.
 
Τα ringnecks βασικά εκτροφής είναι στην Ελλάδα. Απλά υπάρχουν και αποικίες - σμήνη, άγριων ελεύθερων.

τώρα γίνεται το ανάποδο απο τις καρδερίνες θα έχουμε και άγριους :)
 
και εγω αντιθετος ειμαι αν εχεις δει τις προσπαθειες που κανω/ουμαι με τα παδια εδω περι αιχμαλωσιας αγριων πουλιων κλπ. αλλα αυτο το πουλακι αν σε περιπτωση δεν πανε οπως τα υπολογηζουμε θα μεταφερθει μετα σε κεντρο αποκαταστασης αγριων πουλιων; Και τι θα γινει η ελλαδα σαν χωρα δεν ειχε παπαγαλους η μηπως το κεντρο που μπορει να καταληξει θα το πανε στη χωρα του εκει που εχει ολη την γκαμα τροφων και βιταμινων για την καλη ζωη του, και αυτα τα πρωταρχηκα πουλακια καποιος "κυριος/α" τα αφησε γιατι δεν του εκαναν, θα βαλω και αλλη μια περιπτωση ας πουμε οτι σε καποιον φευγει ενα ζευγαρι παπαγαλακια απο τα πιο κοινα και τα βρουμε καπου πιασμενα και τα σωσουμε και εχουν φυγει εκεινη την ωρα τα αφηνουμε; και αν τα αφησουμε τι θα γινει θα προσαρμοστουν στην νεα τους ζωη;
 
Αυτό το συγκεκριμένο είδος Θοδωρή έχει εγκλιματιστεί πολύ καλά στην Ελλάδα, στην Αττική πάνω από 20 χρόνια, υπάρχουν στην Θεσσαλονίκη επίσης και τους βρίσκουμε σε μεγάλες ομάδες σε όλη την Ευρώπη, μέχρι την Μεγάλη Βρετανία. Οπότε δεν τίθεται θέμα μεταφοράς του κτλ. Οι γονείς που ταΐζουν, είναι από αυτούς τους ελεύθερους άγριους παπαγάλους της Αττικής.
Το θέμα είναι να καταφέρει να επανενταχθεί και κυρίως να πετάξει.
 
μαρια τι ενοεις σμήνη, άγριων ελεύθερων; Εχουν ερθη απο τη χωρα τους εδω;

με προλαβες στην απαντηση σου👍
 
αυτό που τεντόνετε ο παπαγάλος σημαίνει πως είναι άνετος. Αυτό είχα διαβάσει κάπου αλλα πάνω στο χαλί το κάνει αυτό και πέφτει
 
Μήπως ο θεός μας έκανε δώρο και τη γη αλλά εμείς δεν την εκτιμάμε καθόλου. Οι παπαγάλοι σε τέτοια ηλικία μαθαίνουν και συνηθίζουν πολύ γρήγορα. Εγώ προσωπικά δε θα συμπαρασταθώ σε τέτοιες τακτικές και δηλώνω πως είμαι άκρως αντίθετος, όπως άλλωστε δείχνει και ο φίλος μας ο οποίος κάνει υπέρμετρες προσπάθειες ώστε να κάνει το καλύτερο για το μικράκι.
Θα συμφωνήσω, ότι αυτό το πουλί θα αποτελέσει το έναυσμα για το φίλο μας ώστε να αποκτήσει ένα δικό του κατοικίδιο και γιατί όχι ένα ringneck εκτροφής (είχαμε τις καρδερίνες εκτροφής, τώρα θα έχουμε και τα ringneck εκτροφής! ).

Εύχομαι ό,τι καλύτερο στο πουλάκι!
Να σταθώ κι εγώ με ίδια θέση στο πρόβλημα...
Τα άγρια να παραμείνουν εκεί που ανήκουν.. στα άγρια.
Αρκετό κακό έχουμε κάνει ως άνθρωποι σε κάθε ζωντανό πλάσμα...
Νομίζω πως φτάνει... κάπου πρέπει να μπει το όριο.
Ως εδώ λοιπόν.
Αν τώρα ο φίλος θέλει να συνεχίσει να έχει φτερωτό φίλο δεν έχει παρά να βρει ένα άλλο...
Αν δεν επιμένει σε παπαγάλο... ευχαρίστως να του χαρίσω όταν θα είναι έτοιμα, ένα από τα καναρίνια μου...
 
Καλε ποτε εγιναν ολα αυτα;

Γιατι δεν παιρνεις τηλ . την ανιμα να σου δωσει οδηγιες...;
Ας μην κινουμαστε στα τυφλα... Ο καθεις μπορει να λεει οτι θελει (καλοπροαιρετα)αλλα εκει υπαρχουν ειδημονες...
 
Καλε ποτε εγιναν ολα αυτα;

Γιατι δεν παιρνεις τηλ . την ανιμα να σου δωσει οδηγιες...;
Ας μην κινουμαστε στα τυφλα... Ο καθεις μπορει να λεει οτι θελει (καλοπροαιρετα)αλλα εκει υπαρχουν ειδημονες...

Αφού το ταΐζουν οι γονείς του ποιος ο λόγος;
 
οι κουτσουλιές απο μαύρες έγιναν καφέ (μόνο απο την μάνα του έχει φάει)
 
Μήπως και πιο στερεές; Δε ξέρω τι μπορεί να συμβαίνει, πάντως είναι πολύ πιθανό να το επηρέασε το γεγονός ότι έφαγε στερεά τροφή χθες. Υποθέτω. Ένα τηλέφωνο στην ΑΝΙΜΑ θα βοηθούσε... Θα σου έδιναν πολύτιμες συμβουλές από την εμπειρία τους.

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: [email protected]
Τηλέφωνο: +30 210 9510075
Κινητό: +30 697 2664675

Δεν έχει σημασία ποιος το ταΐζει... Το ίδιο είναι! 😉 Απλά έχε λίγη τροφή και εκτός κλουβιού για να βοηθάς τους γονείς! Και που ξέρεις, ίσως στο μέλλον γίνουν καθημερινοί επισκέπτες του μπαλκονιού σου. Το μικρό πως το βλέπεις, προσπαθεί περισσότερο να πετάξει;
 
έχω βάλει σπόρους απέξω αλλά δεν τρώνε, το μικρό τα ίδια, τώρα είναι πάνω απο το κλουβι και κοιτάει τον ουρανό εδώ και καμια ώρα
 
Οκ, τότε... Αν θες επικοινώνησε και με την ΑΝΙΜΑ, μόνο καλό θα κάνει! 😉
Βασικά, μάλλον περιμένει και ψάχνει τους γονείς του...
 
Υπάρχει μήπως καμιά πιθανότητα να είναι άρρωστο το μικρό; μήπως για αυτο δυσκολεύεται τοσο στο πέταγμα;
 
Back
Top