Γενικά Καινούριο μέλος στην οικογένεια ένα crested budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vicky80
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
"Βγαίνουν" εννοώ φυτρώνουν. Η μετάλλαξη δεν δίνει το ίδιο σκουφί σε όλα τα πουλιά. Άλλα το έχουν πιο έντονο κι άλλα λιγότερο ως ελάχιστο.
Οπότε αφού τα δικά μας έχουν βγει ήδη λογικά το δικό μας σκουφι θα είναι μικρό όπως τώρα.
 
το δικό μας σκουφι θα είναι μικρό όπως τώρα.
Από αυτό που φαίνεται και με βάση τη μικρή εμπειρία μου πάνω σε αυτά τα πουλιά, πιστεύω ότι δεν θα γίνει έτσι:

aefe.webp
 
Ίσως να είναι και καμιά διασταύρωση με κοινό και σκουφάτο, ποίος ξέρει...
Αυτές τις λεπτομέρειες δυστυχώς δεν τις γνωρίζω. Υποθέτω μόνο ο εκτροφέας.
 
Ίσως να είναι και καμιά διασταύρωση με κοινό και σκουφάτο, ποίος ξέρει...

Δεν είναι όμοια περίπτωση Γιάννη. Στα μπάτζι, 2 σκουφάτα πουλιά δίνουν απογόνους με καλύτερα σκουφιά και δεν πεθαίνουν κάποιοι απόγονοι όπως στα καναρίνια.
 
@Φοίβος

Ο Γιαννης @Γιαννης17 αυτο που λεει ειναι αν το πουλακι εχει ατέλεια στο σκουφο με το ενδεχομενο οι γεννητορες να ηταν κοινό και σκουφατο και οχι σκουφατοι και οι δυο.
 
Μια φωτογραφία του κεφαλιού από το πάνω μέρος θα μας δώσει μια καλύτερη εικόνα του σκούφου του.
Σε αυτά τα πουλιά υπάρχουν 3 κύριοι τύποι σκουφιών, Tufted, Half Circular, Full circular και αρκετοί άλλοι.
 
Μια φωτογραφία του κεφαλιού από το πάνω μέρος θα μας δώσει μια καλύτερη εικόνα του σκούφου του.
Καλημέρα σας,
IMG_20200109_111328.jpg
Δεν ξέρω αν κάνει αυτή η φωτογραφία
 
Βίκυ μου μοιάζει για tuft τύπος. Δηλαδή, μόνο μια μικρή τούφα βλέπω για λοφίο.
Να σου πω την αλήθεια δεν με ενδιαφέρει και τόσο. Απλά με βοηθήσατε πολύ στο να ξέρω αν θα μεγαλώσει κι άλλο το σκουφάκι του. Σας ευχαριστώ πολύ!
 
Βίκυ, είναι τόσο μα τόσο κομψό το σκουφάκι του, και μάλιστα αναλογικό προς το μέγεθος του κεφαλιού του. Λένε πως στις ατέλειες κρύβεται η ομορφιά, αλλά στο συγκεκριμένο πουλάκι, ακριβώς αυτή η συμμετρικότητα σκουφιού - μεγέθους κεφαλιού / σώματος (η έλλειψη ατέλειας - υπερβολής δλδ) είναι που κατά τη γνώμη μου οδηγεί στο τόσο ευπαρουσίαστο (και ομολογουμένως φοβερά συμπαθητικό) σύνολο που το διακατέχει.
 
Back
Top