Ασθένειες Άρρωστο ή φυσιολογικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiriazis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kiriazis

PB Member
Εγγραφή
7 Σεπ 2021
Μηνύματα
455
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παρατηρώ το καναρινάκι μας από την πρώτη μέρα που μας το έφεραν και θα ήθελα και τη γνώμη σας για τη συμπεριφορά του και αν είναι φυσιολογική.
Ενώ φαίνεται να τρώει και να πίνει κανονικά και είναι και αρκετά δραστήριο ώρες ώρες, αρκετές φορές μέσα στη μέρα κάθεται και κλείνει τα μάτια σα να κοιμάται και φαίνεται να κουνιέται στο ρυθμο των χτύπων της καρδιάς του.
Επίσης το βλέπω να ξύνετε και δε ξέρω αν έχει πρόβλημα ή απλά καθαρίζει το σώμα του και τα φτερά του.
Το καναρινάκι μας είναι 7 εβδομάδων και εμείς το έχουμε εδώ και μια βδομάδα.
Το βίντεο είναι τραβηγμένο στις 14:00
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Επειδή δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα τί εννοείς αν θέλεις εξήγησε λίγο
Να διευκρινίσω πάντως πως υπάρχουν 3 πατηθρες χαμηλά στο ίδιο ύψος και 3 ψηλά επίσης στο ίδιο ύψος.
 
Αν και δε γνωρίζω πολλά για τα καναρίνια, πιστεύω πως αφού είναι τόσο μικρό, είναι λογικό να έχει φαγούρα γιατί βγαίνουν συνέχεια καινούρια πουπουλακια και φτεράκια. Ξεκινά κι εποχή που βάζουν τα χειμερινά τους.
Αν το κάνει όμως αυτό πολλές ώρες τη μέρα και φαίνεται να το ενοχλεί έντονα, θα πρότεινα μια επίσκεψη στον κτηνίατρο.
 
Το πρώτο πράγμα που θα κοιτούσα θα ήταν για ψείρες. Μου φαίνονται νευρικές οι κινήσεις του από το κνησμό του. Κάτι σαν να το απασχολεί περισσότερο από το φυσιολογικό.
Εύχομαι να κάνω λάθος γιατί αλλιώς θα μπεις σε περιπέτειες με τα υλικά που έφτιαξες την κλούβα του.
 
Αδελφέ έχω την εντύπωση πως δεν έχεις βάλει κανονικές πατήθρες αλλά πηχάκια . Δεν είμαι σίγουρος επειδή δεν είναι ευδιάκριτο στο βίντεο . Εάν είναι αυτό σωστό τότε πρέπει να αλλάξεις , αυτός είναι ο λόγος που δεν είναι δραστήριο το πουλάκι . Τώρα για το ξύσιμο δεν είναι κάτι κακό αυτήν την εποχή . Καλή συνέχεια.
 
Μόνο 2 πατηθρες σε όλο αυτό το κλουβί(100*80*30) δεν είναι λίγες;
Η συμπεριφορά ήταν ίδια και στο προηγούμενο κλουβί.
Οι πατηθρες είναι από καβίλιες.
Εκτός από το ξύσιμο καμιά γνώμη για το ότι ώρες ώρες κάνει σα να κοιμάται μέσα στη μέρα όπως φαίνεται και στο βίντεο;
 
Το μέγεθος του κλουβιού θα έχει νόημα αν μπορεί να το εκμεταλλευτει το πουλακι.
Αυτό θα γίνει αν έχει δύο πατηθρες παράλληλες σε όσο μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους.

Τωρα απο'κει και πέρα εσύ αποφασίζεις.
 
καμιά γνώμη για το ότι ώρες ώρες κάνει σα να κοιμάται μέσα στη μέρα
Το μεσημέρι συνήθως ησυχάζουν και χαλαρώνουν, τις υπόλοιπες ώρες είναι δραστήρια και συνήθως εξερευνούν το κλουβί.

Πιστεύω ότι το πουλάκι δεν έχει προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον και στο νέο κλουβί, δείχνει φοβισμένο κάθεται στην πατήθρα ακουμπώντας την κοιλιά του και δείχνει να είναι συνέχεια σε επιφυλακή.
Οι πάνω πατήθρες καλό θα είναι να τοποθετηθούν πιο χαμηλά για να μεγαλώσει η απόσταση από το ταβάνι.
Καλό είναι να του βάζετε μπάνιο τα πρωινά.
Το βράδυ κοιμάται σε ψηλή πατήθρα ?
Όταν κάθεται στις χαμηλές πατήθρες ακουμπάει την κοιλιά του σε αυτές ?
 
@patrickios εννοείς ότι οι πατηθρες του περιορίζουν το χώρο ή ότι δεν εκμεταλλεύεται όλο το μήκος επειδή έχει να κάτσει και θα ήταν καλύτερο να πετάει από τη μια άκρη στην άλλη;

@ΙΩΑΝΝΗΣ@ οι πάνω πατηθρες απέχουν περίπου 20 εκατοστά από το ταβάνι.
Μπάνιο του είχα βάλει πριν 3 μέρες αλλά δεν είδα να κάνει καμία κίνηση και το έβγαλα.
Στις επάνω πατηθρες κοιμάται όπως και στο προηγούμενο.
Όταν είναι χαμηλά συνήθως είναι πιο ζωηρό, τρώει ασταμάτητα και πηγαίνει πέρα δώθε και πάνω κάτω.
 
Όταν είναι χαμηλά συνήθως είναι πιο ζωηρό, τρώει ασταμάτητα και πηγαίνει πέρα δώθε και πάνω κάτω.
Άρα μάλλον είναι όλα οκ,
Μπάνιο του είχα βάλει πριν 3 μέρες αλλά δεν είδα να κάνει καμία κίνηση και το έβγαλα.
Να του βάζεις καθημερινά πρωινές ώρες (για 20-30 λεπτά), κάποια στιγμή θα δοκιμάσει.
 
εννοείς ότι οι πατηθρες του περιορίζουν το χώρο ή ότι δεν εκμεταλλεύεται όλο το μήκος επειδή έχει να κάτσει και θα ήταν καλύτερο να πετάει από τη μια άκρη στην άλλη;
Τα μεγάλα κλουβιά (μήκος) τα προτιμούμε για να ασκούνται τα πουλιά και για να γίνει αυτό πρέπει όταν πηγαίνουν από τη μία πατήθρα στην άλλη να αναγκάζονται να πετάξουν έστω και λίγο. Έτσι οι πατήθρες πρέπει αφενός να έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή απόσταση η μία από την άλλη αλλά και να βρίσκονται σε τέτοιο ύψος που να επιτρέπει στο πουλί να εκτελέσει μία μικρή πτήση με ελλειπτική τροχιά.
 
Άρα μάλλον είναι όλα οκ,

Να του βάζεις καθημερινά πρωινές ώρες (για 20-30 λεπτά), κάποια στιγμή θα δοκιμάσει.
Όταν λες πρωινές ώρες τί εννοείς;
Το πρωί φεύγω για δουλειά οπότε λίγο δύσκολο.
Αν το βάζω μεταξύ 12:00-15:00 είναι καλά;
Τα μεγάλα κλουβιά (μήκος) τα προτιμούμε για να ασκούνται τα πουλιά και για να γίνει αυτό πρέπει όταν πηγαίνουν από τη μία πατήθρα στην άλλη να αναγκάζονται να πετάξουν έστω και λίγο. Έτσι οι πατήθρες πρέπει αφενός να έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή απόσταση η μία από την άλλη αλλά και να βρίσκονται σε τέτοιο ύψος που να επιτρέπει στο πουλί να εκτελέσει μία μικρή πτήση με ελλειπτική τροχιά.
Θα δοκιμάσω να βγάλω τις μεσαίες πατηθρες αν και πάλι πολλές φορές πηγαίνει απευθείας από τη μια άκρη στην άλλη.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις,τις συμβουλές και τις παρατηρήσεις.
Έχω αρκετές απορίες μιας και θέλω να προσφέρω όσο γίνεται τις καλύτερες συνθήκες γι'αυτό ότι γράφω το κάνω καλοπροαίρετα.
 
Έχω αρκετές απορίες μιας και θέλω να προσφέρω όσο γίνεται τις καλύτερες συνθήκες γι'αυτό ότι γράφω το κάνω καλοπροαίρετα.
Να γράφεις όσο συχνά θέλεις και για την παραμικρή απορία σου. Όπου μπορούμε να βοηθήσουμε θα το κάνουμε. Γι' αυτό είναι το forum κι εμείς εδώ.
 
Θα δοκιμάσω να βγάλω τις μεσαίες πατηθρες
Δες το παρακάτω άρθρο για τις πατήθρες:
Το πρωί φεύγω για δουλειά οπότε λίγο δύσκολο.
Το κλουβί είναι μεγάλο, μπορείς να βάζεις το μπανάκι πριν φύγεις για δουλειά σε σημείο μακρυά από πατήθρες (για να μην λερωθεί με κουτσουλιές) και να το αφαιρείς όταν επιστρέφεις.
Κάνοντας μπάνιο το πρωί έχουν μετά αρκετές ώρες για να περιποιηθούν το φτέρωμα τους και να στεγνώσουν .
Κανονικά το μπάνιο το αφήνουμε για 15-20 λεπτά και μετά το αφαιρούμε για να μην λερωθεί και γίνει εστία μικροβίων.
Αν φεύγεις μετά τις 08:00 μπορείς άνετα να του βάζεις το μπάνιο για 15-20 λεπτά.
 
Αν βάζω το μπάνιο και φεύγω πως θα μπορώ να καταλάβω μετά αν έκανε τελικά ή όχι;
Μέχρι στιγμής δύο φορές έχω βάλει και δεν έδωσε πολλή σημασία, την πρώτη φορά που ήταν στο μικρό κλουβάκι απλά πήγε κάποια στιγμή και ήπιε νερό και σήμερα που έβαλα πάλι δεν το πλησίασε καν.
Και τις δύο φορές το άφησα για τουλάχιστον 2 ώρες.
 
Back
Top