Αναπαραγωγή Έκανε το πρώτο αυγό αλλά δεν μπαίνει καθόλου μέσα στη φωλιά

Παιδια σας εχω νεα, σημερα ειναι μεσα ολη μερα... Βγαινει να φαι μονο.. Απλα ο αρσενικος δεν την αντικαθηστα... Οταν βγαινει
 
Πολυ ωραια!
Να ξερεις οτι δεν συνηθιζεται να παιρνει τη θεση τους ο αρσενικος οταν βγαινουν εκτος φωλιας. Μια χαρα θα τα καταφερει :)
 
Παιδια σας εχω νεα, σημερα ειναι μεσα ολη μερα... Βγαινει να φαι μονο.. Απλα ο αρσενικος δεν την αντικαθηστα... Οταν βγαινει
Είδες που ανησυχούσες; Δεν έχουν όλοι οι αρσενικοί την ίδια συμπεριφορά. Άλλοι αντικαθιστούν τη θηλυκιά όταν βγαίνει από τη φωλιά για να φάει, άλλοι όχι. Αυτό μη σε προβληματίζει. Άστα στην ησυχία τους και όλα θα εξελιχθούν καλά.
 
Στα ζεμπράκια γίνεται συνήθως.
Πρεπει απαραιτητως να γινεται ομως; Εννοω αν δεν μπαινει υπαρχει προβλημα; Ισως δεν το εθεσα σωστα, επρεπε να εχω προσθεσει "δε μπαινει παντα".
 
Ναι ακριβώς έτσι, συνήθως μπαίνει αλλά δεν μπαίνει και πάντα, εξαρτάται από το πουλί.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Επομενως δεν υπαρχει προβλημα και οταν δεν μπαινει;
Δεν είμαι και εκτροφέας ζεμπρακίων 🙂 να έχω απόλυτη γνώμη, απλά γίνεται κι αυτό. Ωστόσο καθένας μας, κάτι που ξεφεύγει από το συνηθισμένο, πρέπει να το έχει σαν κρατούμενο στο μυαλό του και να το παρατηρεί και για την συνέχεια της συμπεριφοράς. Σίγουρα από μόνο του δεν σημαίνει κάτι κακό, εφόσον παρατηρείται ως εξαίρεση και σε επιτυχημένες γέννες.
Δεν μπορώ να γίνω πιο σαφής :)
 
Εμενα παντως μπαινουν και το βραδυ κοιμουνται μαζι μεσα.
 
Γεια σας και παλι.. ενω πηγαινανε ολα καλα..σημερα ξαφνικά η θυλικια ειναι εξω απο την φωλιας τις..
 
Εννοείς ότι είναι πολλές ώρες έξω; Παράτησε την φωλιά; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, προφανώς κάτι τα ενοχλεί. Θόρυβος, ψείρες, κάτι άλλο. Ίσως η κατάσταση της υγείας της δεν της επιτρέπει να συνεχίσει την αναπαραγωγή. Αν δεν ξανακαθίσει εντός ολίγου, μάλλον πρέπει να αφαιρέσεις την φωλιά και να τ' αφήσεις να ξεκουραστούν.
 
Μπαινει ανα διαστιματα... Δηλαδη τωρα ειναι μεσα... Μπαινει και μετα απο 30 ωρα ξαναβγαινει..
 
Δεν κλωσσάει με συνέπεια. Ίσως έχει πολύ ζέστη στην φωλιά γι' αυτό βγαίνει. Άφησέ την μπορεί να ξέρει τι κάνει. Έτσι κι αλλιώς, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να την αφήσεις ήσυχη και να περιμένεις. Τα αυγά τα ελέγχεις μήπως έχει σπάσει κάποιο και υπάρξει πρόβλημα μόλυνσης στην φωλιά;
 
Καλημερα σας... Ολα καλα μεχρι στιγμης... Ειμαστε 13 μερα απο την γεννηση του πρωτου αυγου... Ποτε περιπου πρεπει να σκαει το προττο αγγελουδι;
 
Καλημερα σας... Ολα καλα μεχρι στιγμης... Ειμαστε 13 μερα απο την γεννηση του πρωτου αυγου... Ποτε περιπου πρεπει να σκαει το προττο αγγελουδι;
Από σήμερα και μετά να περιμένεις τις αφίξεις...
 
Back
Top