Φροντίδα Έκοψα τα φτερά του παπαγάλου

Εγγραφή
24 Φεβ 2016
Μηνύματα
611
Πόλη
Ηράκλειο
απο την μερα που του εκοψα τα φτερα τωρα και 3 με 4 μερες ο βαζελακος δεν τον βλεπω καλα δεν εχει ορεξη δεν κραζει σχεδον σπανια να φωναξει σημερα βγηκε λιγο εξω απο το κλουβι επεσε κατω δεν μπορουσε να πεταξη τρομαξε καθε μερα το βραδυ τον σκεπαζα με κουβερτα και απο τις 7 το πρωι φωναζε να τουν την βγαλω τωρα ολη μερα να τουν την εχω δεν διαμαρτυρετε ενω τον ειχα ηρεμιση πολυ ερχοταν κοντα μου τωρα αισθανωμε δεν ειναι το ιδιο το μετανιωσα που του τα εκοψα
 
Πως έπεσε Δημήτρη; Τώρα που είναι κομμένα τα φτερά, πρέπει να τροποποιήσεις λίγο τις συνήθειες. Αν τον έβγαζες λίγο έξω να τον πας στο δέντρο που του άρεσε; Στο φαγητό του πως είναι; έχει όρεξη;
Για περίμενε και τον Ανέστη να σου πει που κόβει στα δικά του.
 
δεν τρωει οπως πρωτα δεν του αρεσει πολυ εξω βγαινει βλεπει και ξαναμπαινει μεσα φοβαμε τωρα και εγω μην τον πιασει κανενας σκυλος που δεν πεταει οχι πως θα του κανουν κακο δεν πειραζουν οι σκυλοι απλα θα τρομαξει

αυτος ο βλακας νομιζει πως εχει φτερα και κανει πως πετα και νατον κατω και τον βλεπεις προσπαθει να πεταξει και δεν μπορει και τρελενεται
 
...νομιζει πως εχει φτερα και κανει πως πετα και νατον κατω και τον βλεπεις προσπαθει να πεταξει και δεν μπορει και τρελενεται
Άρα αυτός που του τα έκοψε δεν του τα έκοψε σωστά! Κανένας άλλος λόγος δεν υπάρχει ώστε το πουλί να μην μπορεί να πετάξει και να πέφτει κάτω...
Και φυσικά δεν υπήρχε λόγος για τόσο αυστηρό (; αν δεν το δούμε δεν μπορούμε να έχουμε άποψη) κόψιμο.
 
Εμένα το λοβακι μου όταν το πήρα είχε κομμένα φτερά αλλά πετούσε μια χαρά (ακόμα και στο φωτιστικό που είναι πιο ψηλα).
Οπότε ίσως έχει δίκιο η Σισσυ.
Φώτο μπορείς να μας βάλεις να δούμε;
Πολλά πουλιά αλλάζουν μετά το κόψιμο των φτερων (τουλάχιστον έτσι έχω ακουσει).
Εσύ να του φαινεσαι το ίδιο.
Μην δείχνεις ότι κάτι έχει αλλάξει.
Να του μιλάς να τον βγάζεις έξω και να κάνεις ότι έκανες.
 
του τα εκοψε μια χαρα τα φτερα απλα αυτος μελαχολησε και φοβατε δεν θελει να βγαινει εξω απο το κλουβι φωτο ειχα βγαλει την ειχα ανεβαση αλλα διεγραψαν το ζητητε βοηθεια για παπαγαλο κονουρα θα ξαναβγαλω και θα ανεβασω
 
φωτο ειχα βγαλει την ειχα ανεβαση αλλα διεγραψαν το ζητητε βοηθεια για παπαγαλο κονουρα θα ξαναβγαλω και θα ανεβασω
Δημήτρη τα θέματα δεν διαγράφονται, απλά κλειδώθηκε διότι ολοκληρώθηκε ο σκοπός της συζήτησης. Η φωτογραφία υπάρχει σε εκείνο το θέμα.
 
αυτος ο βλακας νομιζει πως εχει φτερα και κανει πως πετα και νατον κατω και τον βλεπεις προσπαθει να πεταξει και δεν μπορει και τρελενεται
Μήπως του τα έκοψε περισσότερο από αυτό που έπρεπε;
Με το κόψιμο των φτερών περιορίζουμε την ικανότητα της πτήσης δεν την αναστέλλουμε.
 
οχι κανονικα τα εκοψε λιγο λιγο
Τότε θα βρει γρήγορα τις πτητικές ισορροπίες του ο βαζελάκος σου.
Χρειάζεται λίγος χρόνος για να διορθώσει κάθε πτητική ανωμαλία που έφερε αυτή η κοπή.
 
Δεν συνδέεται με τίποτα η κακή διάθεση του πουλιού με το κόψιμο των φτερών του. Ποτέ σε κανένα πουλί που είχα και ψαλίδισα τα φτερά δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο. Υποψιάζομαι ότι το ταλαιπώρησε αυτός που το έκανε ή το πόνεσε. Αν δούμε φωτο με τα φτερά θα σου πω περισσότερα.
 
τα εχω ανεβαση φωτο στο θεμα βοηθεια για ενα παπαγαλο κονουρα ισα ισα του τα εκοψε πολυ λιγο και ειναι γιατρος απλα δεν ξερω δεν του αρεσε που τα κοψανε σημερα ειναι πολυ καλυτερα τον βλεπω αρκετα ζωηρο μα μου το ειπε ο γιατρος 3 μερες θα ειναι και θα φερεται παραξενα

σε ποσο καιρο μεγαλωνουν τα φτερα του;
 
σε ποσο καιρο μεγαλωνουν τα φτερα του;
Τα κομμένα φτερά δεν θα μεγαλώσουν ποτέ.
Με την πτερόρροια θα αντικατασταθούν με νέα εντελώς ολόκληρα κι αν αρχίσουν οι πτήσεις πολύ πιθανό να χρειαστεί να τα κόψετε εκ νέου.
 
σημερα ειναι πολυ καλυτερα τον βλεπω αρκετα ζωηρο μα μου το ειπε ο γιατρος 3 μερες θα ειναι και θα φερεται παραξενα
Όπως σου είπε και ο Ανέστης, η μετακίνηση και ο ξένος άνθρωπος το τάραξε, μην ξεχνάς είναι έξυπνο πλάσμα, περνάει καλά δεν επιθυμεί κάποια αλλαγή και ένοιωσε ανασφάλεια.
Περιμένουμε τις εξελίξεις :)
 
Το στρες το πέρασε απο τη διαδικασία της μετακίνησης και του πιασίματος κι όχι απο το αποτέλεσμα. Στα δικά μου (ήμερα βέβαια) τα φτερά τα ψαλιδίζω ενώ κάθονται πάνω στην καρέκλα, ανοίγοντας με το ένα μου χέρι μια-μια τις φτερούγες τους με τρόπο ανάλογο όπως λιμάρουμε τα νύχια στο βίντεο.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Ποτέ δεν μαράζωσε κάποιο πουλί ούτε και η μαμά τους που ήταν άγρια αρχικά και της ψαλίδιζα τα φτερά.
 
εκατσε μια χαρα και του τα εκοψε του ανοιξε τα φτερα και του τα εκοψε με ενα ψαλιδη τον κρατουσε τον χαιδευε καθοταν μια χαρα μετα αρχισε να μας κανει νουμερα να μην θελει να βγει απο το κλουβι του αλλα σημερα τον βλεπω πολυ ποιο καλα
 
Θέλει το χρόνο του να ξεστρεσαστεί και να επανέλθει στα σωστά του.
Ο χρόνος ποικίλει από οντότητα σε οντότητα... και κυρίως από την πίεση που νοιώθουν όπως έγραψε κι ο Ανέστης
Το στρες το πέρασε απο τη διαδικασία της μετακίνησης και του πιασίματος κι όχι απο το αποτέλεσμα.
Φοβερή η επικοινωνία σας... απίθανα πουλιά.
 
περνα και πτεοροια μαδαει πολυ και σε καθε περιπτωση οπως και ο ανθρωπος ετσι και γενικα τα ζωα τα πουλια σε ενα προβλημα το αντιπετωπιζουν διαφορετικα
 
Back
Top