Γενικά Ένα μικρό βιντεάκι από τα καινούργια πουλάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σήμερα το κίτρινο πουλάκι μπήκε στο κλουβί με τα αδερφάκια του και είναι 3 στο κλουβί. Η κουτσομύτα μπήκε με τον πατέρα της σε άλλη ζευγαρώστρα και η μάνα μόνη της. Τη φωλιά της την πήρα. Δυστηχώς πηγαίνει πέρα δώθε και κελαηδάει σαν να κλαίει ☹. Το ίδιο και ο αρσενικός ο οποίος πετάει πέρα δώθε και κελαηδάει σαν να την ψάχνει.
Υπάρχει πιθανότητα να μου χτυπήσει ο αρσενικός την κουτσομύτα από αντίδραση ή να σταματήσει να την ταίζει;
Για τη μάνα τί να κάνω να την ξεπυρώσω κάπως; Αν και δεν γίνεται να βγει βεράντα γιατί εκεί είναι το άλλο ζευγάρι το οποίο δεν θα μπει στην αναπαραγωγή και ο αρσενικός κελαηδάει περισσότερο οπότε μάλλον χειρότερα θα γίνουνε τα πράγματα αν βγει έξω.
 
Υπάρχει πιθανότητα να μου χτυπήσει ο αρσενικός την κουτσομύτα από αντίδραση ή να σταματήσει να την ταίζει;
Να το χτυπησει οχι. Και οσο ζηταει το μικρό τόσο θα το ταιζει μην αγχωνεσαι. Εχεις δει καθολου να τσιμπαει σπορακια;

Η μαμα πρεπει να αλλάξει διατροφή. Πιο συντηρητικη. Λαχανικα, χορταρικα, μπανιο και σπορους. Υπομονη και θα της περασει. Ισως σου κανει μια παρτιδα αυγα κατω γιατι ακομα ειναι πολυ νωρις να ξεπυρωσει...
 
Το βλέπω κάποιες φορές στην ταίστρα αλλά δεν ξέρω αν τρώει. Ο αρσενικός χθες το βράδυ πριν κοιμηθούνε δεν το τάισε αλλά ήτανε σχεδόν 20:00. Τώρα το πρωί είμαι δουλειά δεν ξέρω θα δω μετά.
Αν κάνει και άλλα αυγά την πατήσαμε.
 
Back
Top