Γενικά Ένα budgerigar με μαύρο χρώμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jamieo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jamieo

PB Member
Εγγραφή
12 Ιουλ 2008
Μηνύματα
1.512
Πόλη
Cordova, USA
Εδώ είναι μερικές πληροφορίες για το σπάνιο χρώμα μετάλλαξη για Budgerigars (Anthracite Budgie). Θα ονομάζεται μετάλλαξη Ανθρακίτης. Κάποιοι το αποκαλούν μαύρο Budgie. Αυτό το χρώμα εμφανίστηκε για πρώτη φορά στη Γερμανία. Νομίζω ότι είναι ενδιαφέρουσα.

 
Είδα μια διαφήμιση για ένα από αυτά τα πτηνά. Θα ήταν διαθέσιμο στον Καναδά. Η τιμή ήταν $300 (Καναδά) ή περίπου 185 ευρώ
 
Πρίν 3 μηνες περίπου έιχα δεί σε πετσοπ, ενα τετοιο παπαγαλακι και μαλιστα Εγγλεζάκι στην τιμη των 25 ευρω. Δεν μπορώ να πώ οτι μου άρεσε ιδιαιτερα ο χρωματισμός του. Δεν ηξερα βεβαια οτι επρόκειτο για μεταλλαξη.
 
Επειδη ειναι εγκλεζικο και εχει αυτο το χρωματισμο κοστιζει τοσο;η ακομα κι αν ηταν ενα κοινο Budgie σε αυτο το χρωματισμο θα κανε τοσο; Γιατι το καλοκαιρι ειχε ενα γκριζομαυρο Budgie σε ενα πετ σοπ της Ν. Σμυρνης!

edit:Τζινα μαζι ποσταραμε!:D
 
Επειδη ειναι εγκλεζικο και εχει αυτο το χρωματισμο κοστιζει τοσο;η ακομα κι αν ηταν ενα κοινο Budgie σε αυτο το χρωματισμο θα κανε τοσο; Γιατι το καλοκαιρι ειχε ενα γκριζομαυρο Budgie σε ενα πετ σοπ της Ν. Σμυρνης!

edit:Τζινα μαζι ποσταραμε!:D

Ναι, γιατί είναι τόσο σπάνια, το κόστος είναι υψηλό. Υπάρχουν γκρι-παράγοντας Budgerigars διαφορετικών χρωματισμούς. Η σχέση μου δημοσιεύτηκε έχει φωτογραφίες πολλών από αυτές. Ο ανθρακίτης Budgie είναι ένα διπλό-γκρι παράγοντα. Αυτό προκαλεί την πλήρη μαύρο ή σκούρο γκρι χρώμα.

Δεν ξέρω πώς η γενετική έργο για τη δημιουργία αυτού του χρώματος. Ωστόσο, περιμένω ότι θα χρειάζονται δύο πουλιά του ίδιου χρωματισμού για την παραγωγή νεοσσών με αυτό το χρώμα. Ή δύο πουλιά που φέρουν το γονίδιο για το χρώμα.
 
Πολυ ωραιο Jamie!

Φωτη και Τζωρτζινα νομιζω πως αυτα που ειδατε ηταν απλως grey Budgies. Εχω δει κι εδω. Τοσο σκουρο ηταν σιγουρα και το πουλουσανε τοσο φθηνα; Δεν νομιζω αυτα να κυκλοφορουν ευρεως στα πετ σοπ εδω στην τιμη των κοινων, τη στιγμη που θεωρουνται σπανια και τα εχουν λιγοι εκτροφεις...

Καποια αλλα πολυ σπανια ειναι τα blackface Budgies. Δειτε τα εδω...
Blackface Budgerigar
 
Πρίν 3 μηνες περίπου έιχα δεί σε πετσοπ, ενα τετοιο παπαγαλακι και μαλιστα Εγγλεζάκι στην τιμη των 25 ευρω. Δεν μπορώ να πώ οτι μου άρεσε ιδιαιτερα ο χρωματισμός του. Δεν ηξερα βεβαια οτι επρόκειτο για μεταλλαξη.


Ενδιαφέρων! Κάθε παπαγάλος ότι δεν είναι το χρώμα για τα άγρια συγγενικά είδη είναι μια μετάλλαξη. Φυσικά, σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να είναι πολύ δύσκολο να καθοριστεί η ακριβής ταξινόμηση της μετάλλαξης. Ακόμη και μερικές φορές οι εμπειρογνώμονες θα διαφωνήσω.

Έδωσα μέχρι προσπαθεί να μάθει τα ονόματα όλων των μεταλλάξεων. Εγώ απλά να απολαύσετε τα πουλιά
 
Ανέστη καi Jamie μάλλον έχετε δίκαιο. Ειδα αυτο που φαινεται κατω στην φωτό. Ηταν σε πιό ανοιχτη απόχρωση, αλλά δεν ειχα ξαναδει κάτι παρόμοιο
 

Συνημμένα

  • al-4.webp
    al-4.webp
    13,9 KB · Προβολές: 79
Εγω εχω δει κανα δυο φορες ετσι γκρι παπαγαλακι!Η τελευταια ηταν στο πετ το καλοκαιρι που αναφερω παραπανω! Και ηταν γκρι. Μπορειτε να βαλετε μια φωτο και των 2 γκρι να καταλαβουμε την διαφορα...
 
χιχι, γκρι ειναι ο δικος μου παπαγαλινος!
ειναι πολυ ομορφος με την ασπρη του μουριτσα και τα μαυρα του φτερακια.
... Και να φανταστειτε δεν τον ηθελε κανεις γιατι ηταν πολυ μουντο το γκρι του διπλα στα αλλα μπατζι!
Δεν ξερω αν φαινεται τοσο καλα στη φωτο...
ΥΓ. Παντως εμενα 12 ευρω μου τον εδωσαν
 

Συνημμένα

  • joujou.gif
    joujou.gif
    19 KB · Προβολές: 95
Αυτό μου Budgie, Oswald. Είναι επίσης γκρι. Σε μερικές φωτογραφίες αναζητεί πιο μπλε.
 

Συνημμένα

  • Mitzi and Oswald.webp
    Mitzi and Oswald.webp
    21,5 KB · Προβολές: 80
Και ποια η διαφορα αυτων και του πρωτου ποστ στην φωτογραφια του Jamie?
 
Ο ανθρακίτης Budgie είναι πολύ πιο σκοτεινή από Oswald. Επίσης, δεν υπάρχει μπλε απόχρωση με τα φτερά της ανθρακίτης Budgie. Oswald είναι ένα γαλαζωπό-γκρι χρώμα.
Επίσης, έχει παρατηρηθεί ότι Oswald μπλε εμπλάστρου δίπλα του ράμφος. Αυτό είναι άμεσα κάτω από το μάτι του. Αυτό είναι το χρώμα που λείπει από την ανθρακίτης Budgie.
 

Συνημμένα

  • oswald_blue.webp
    oswald_blue.webp
    22 KB · Προβολές: 69
  • Anthracite Budgie2.webp
    Anthracite Budgie2.webp
    11,3 KB · Προβολές: 73
Εμενα παντως μου αρεσε πολυ!
Ειναι ενας φανατικος οπαδος ΠΑΟΚ!:D(football team Jamie)
Περα απο την πλακα, εγω δεν εχει τυχει να δω εδω, πολυ θα ηθελα ενα!(το απλο γκρι, εννοω)
 
Παιδια το θεμα ειναι αρχαιο το ξερω αλλα μηπως καποιος απο εσας εχει στην κατοχη του τετοιο budgie η εστω να εχει δει καπου να πουλανε?
 
Back
Top