Αναπαραγωγή Ερωτήσεις σχετικά με το ζευγάρωμα στα budgerigar

Ορίστε και τα μικρά! Και τα 4 έχουν πάρει το χρώμα της μάνας τους και μόνο το ένα έχει και λίγο γαλάζιο στην περιοχή της ουράς. Βέβαια θα περιμένουμε να δούμε τα τελικά αποτελέσματα :)
 

Συνημμένα

  • 3699816661.webp
    3699816661.webp
    20,7 KB · Προβολές: 108
  • 3700627442.webp
    3700627442.webp
    21 KB · Προβολές: 105
  • 3699816483.webp
    3699816483.webp
    18 KB · Προβολές: 102
γεια σας παιδια θελω να πω οτι μου εχει συμβει το ιδιο πραγμα μονο που εμενα δεν ξερω γιατι εχουν φαει τα παντα θελω να πω οτι εχουν φαει ενα ξυλο που ηταν για να βλεπουν μεσα στην φωλια και γενικα την εισοδο και κατι ακομα οταν το αρσενικο προσπαθουσε να την προσεγγισει αυτη τον αποθουσε! Γιατι τα εκαναν ολα αυτα;
 
να σας ζησουν τα πουλακια! (pean-lakedaimon)
δυστυχως για εμενα απο τα δυο ζευγαρια μου ψοφησε η μια η θηλυκια και ετσι ο "παππους" εμεινε παλι μονος!
αλλα ηρθε κι ενα ευχαριστο. Το αλλο ζευγαρι εκανε αυγουλακια! Οποτε θα εχω μια καλη αναπαραγωγη, να κανουν παρεα στον "παππου"μου!
 
Σταυρο βαλε μεσα μια πετρα(συνηθως ειναι καρδουλες απο ασβεστη) για να ξυνουν το ραμφος τους και να παιρνουν και ασβεστιο.
επισης δοκιμασε να βαλεις καποια παιχνιδακια μεσα να απασχολουνται.
Πιστευω οτι αυτο που εκαναν τα πουλια σου το εκαναν σαν παιχνιδι ή καπου ηθελαν να ξεδωσουν την ενεργητικοτητα τους.
Οσο για το θεμα σεξ , μην περιμενεις να το κανουν μπροστα σου. Σε ενα παλιο ζευγαρι που ειχα( ηρεμη η θυληκια-την ειχαμε μεγαλωσει απο μικρο πουλακι εμεις γιατι ειχε φυγει η μαμα της) μονο καταφερα να το δω και αυτο γιατι ειχα κρυφτει και δεν ειχαν αντιληφθει την παρουσια μου.
 
ναι τωρα που το ειπες χτες εβαλα νεα παιχνιδια μια πετρα τετραγωνη που ειπες ενα κοκαλο σουπιας μια ξυλινη κουνια με ενα κουδουνακι απο κατω και μια μπαλα μαζι με ενα κουδουνακι
 
Καλημέρες.

Τα τρία πουλάκια εδώ και λίγες μέρες βγαίνουν μόνα τους από τη φωλιά και μάλιστα τα δύο έχουν αρχίσει να τρώνε μόνα τους. Εχθές βάλαμε μισό αγγούρι και μέσα σε 10 λεπτά ήταν σα να είχαν περάσει πιράνχας! 🙂

Θα τα ξανατραβήξουμε φωτό και θα τα δείτε. Επίσης, αν δεν καταφέρουμε να δώσουμε κάπου τα τρία (το ένα έχει ήδη καπαρωθεί) θα τα χαρίσουμε σε κάποιον από εδώ που ίσως θέλει.

Μας αρέσει πάντως που και σε αυτή τη γέννα τα χρώματα που κυριαρχούν είναι το πράσινο και το κίτρινο. Επίσης, στα δύο πρώτα που βγήκαν από τη φωλιά, το ένα είναι απλησίαστο σαν τη μάνα του, ενώ το άλλο είναι πράο και ήρεμο και σε αφήνει να το χαϊδέψεις σαν τον πατέρα του 😛 Κάνει μπαμ λέμε!
 
ωραια τρελενομαι για κιτρινα παπαγαλακια γιατι τα θεωρω σπανια και εγω ειμαι σε μια ιδια κατασταση ο αρσενικος δεν με τρεμει σαν το θηλυκο οταν εχω το χερι μεσα στο κουβι αλλα κανενα δεν ανεβενει στο χερι μου δεν εχω μεγαλη υπομονη σε αυτο το θεμα
 
Σταύρο ο δικός μας έχει συνηθίσει και εδώ και κανά δυό χρόνια βγαίνει μόνος όταν ανοίξουμε την πόρτα και κάνει διάφορα σχέδια. Το κλειδί για όλο αυτό είναι να ασχοληθείς με τον παπαγάλο.

Η γυναίκα μου μπορεί να καθόταν και μισή ώρα ή παραπάνω μαζί με τον παπαγάλο. Στην αρχή με υπομονή απλά έβαζε το χέρι μέσα στο κλουβί πλησιάζοντάς τον, εχοντάς το γροθιά. Με τον καιρό και κρατώντας κάτι που του τραβούσε την περιέργεια, άρχισε να συνηθίζει.

Ίσως παίζει ρόλο το ότι τον πήραμε και μικρό, ενώ τη θηλυκιά λίγο πιο μεγάλη.

Φαντάσου ότι ο αρσενικός πλέον έρχεται μόνος του όταν απλώσουμε το χέρι, μπορεί να κάτσει για ώρα επάνω μας, να αρχίσει να μιλάει κλπ
 
Ορίστε και οι τελευταίες μας φωτό.

  1. Σημερινές.
  2. Εδώ όλη η οικογένεια μαζεμένη
  3. Άλλη μια μόνο τα μικρά.
  4. Και βέβαια ο φύλακας του σπιτιού που δεν αφήνει να περάσει κουνούπι, επιθεωρεί τη νέα οικογένεια.
 

Συνημμένα

  • 3754461334_1.webp
    3754461334_1.webp
    43,2 KB · Προβολές: 93
  • 3753662365_2.webp
    3753662365_2.webp
    48,1 KB · Προβολές: 95
  • 3754461170_3.webp
    3754461170_3.webp
    30,8 KB · Προβολές: 100
  • 3754461232_4.webp
    3754461232_4.webp
    21,8 KB · Προβολές: 99
Πολυ ομορφα τα μικρα σου και μεγαλωσαν πολυ.:D

Το κλουβακι τους ειναι αποπνικτικα μικρο και πρεπει να το αλλαξεις επιγοντως χωριζοντας γονεις-μικρα.
 
Δυστυχώς είχαμε και πάλι τις απώλειές μας...

Εχθές έκανα τη βλακεία και, ενώ είχα το κλουβί μέσα στο σπίτι, έβγαλα λίγο το ένα κιτρινοπράσινο μικρό χωρίς να κλείσω τις κουρτίνες. Το αποτέλεσμα ήταν να πετάξει το πουλάκι και να χτυπήσει στο τζάμι με δύναμη. Ο θάνατός του ήταν ακαριαίος.

Και σα να μην έφτανε αυτό, σήμερα που πήγα να βάλω τροφή και ενώ είχα το χέρι μέσα στο κλουβί, ο μικρότερος της οικογένειας (και ο πιο απλησίαστος), καθώς πήγαινε απο δω και από κει συνεχώς, κατάφερε και πέρασε κάτω από το χέρι και βγήκε έξω. Έμεινε για 10 λεπτά στα κάγκελα και μετά χάθηκε.

Τα παθήματα ας γίνουν μαθήματα☹
 
Κριμα... λυπαμαι πολυ. Προσεχε την επομενη φορα. Παντα λαμβανουμε τα μετρα μας πριν βγαλουμε τους φιλους μας εξω!



Γινεται μια συζητηση γι'αυτο το θεμα εδω https://community.petbirds.gr/threads/%CE%95%CE%BB%CE%B5%CF%85%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%B9-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B5%CF%87%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5.15735/
 
ναι και την ειχα παθει ετσι γιατι ανοιξα το κλουβακι στο μπαλκονι και το θηλυκο που το εσκασε αυτο που εχω ειναι το δευτερο θηλυκο θελει προσοχη το κλουβι παντα μεσα οταν κανουμε κατι με αυτο
 
παιδια θα ηθελα να μαθω ποτε ειναι η εποχη ζευγαρωματος των Badgerigar για να ξερω ποτε να παρω την φωλια τους (ωστε να μην τα πιεζω αν δεν ειναι η εποχη τους).
 
λοιπον απο οτι εχω ακουσει και διαβασει και μου εχουν πει και τα παιδια απο εδω απο Σεπτεμβριο θεωρητικα μπορεις να εχεις ολο τον χρονο μικρα εκτος απο την εποχη της πτερορροιας βεβαια
 
Back
Top