Αναπαραγωγή Ερωτήσεις σχετικά με το ζευγάρωμα στα budgerigar

Για τα καναρίνια η εποχή της πτερόρροιας είναι απο τέλη Ιουλίου και επεκτείνεται μερικές φορές μέχρι και τον Σεπτέμβρη.
Τα κοινά παπαγαλάκια κανουν πτερόρροια 2-3 φορές τον χρόνο, η μια εκ των οποίων είναι τον Αυγουστο με μικρές πάντα αποκλίσεις. Οποτε οπλιστέιτε με υπομονή, σκουπα και φαρασάκι, ενισχυστε τα πουλάκια σας με τις τροφές που αναφερονται εδω Διαχείριση της Πτερόρροιας για να τα καμαρώνεται σε λιγο καιρό με ένα υγιές και λαμπερό πτέρωμα
 
Στα δικα μου παπαγαλάκια εχω παρατηρησει εκτος απο την πτερόρροια του Αυγούστου, αλλη μια γυρω στα Χριστουγεννα και μετα κατα την Ανοιξη.:)
 
Ναι, αν και πολλοι αναφερουν οτι ειναι ωριμα προς αναπαραγωγη απο τον 8ο μηνα και μετα, είναι καλυτερα να τα αφησεις να χρονισουν για να αποφυγεις τυχων προβλήματα.
 
Απο ενα ξενο φορουμ Breeding Correctly - Talk Budgies Forums
Μικροτερα απο 12 μηνων δεν ειναι "πνευματικα" ωριμα να αναλαβουν την ευθυνη για αναπαραγωγη δηλ. μπορει να παρατησουν φωλια κ αυγα, να επιτεθουν στα μικρα, να σπασουνε αυγα, να τα φανε κτλ
 
επεισης αν εχεις παρει τα παπαγαλακια σου απο το ιδιο μαγαζι πι8ανον να ειναι αδερφια Η μπορει κ να ειναι απο 1 χρονου κ πανω αν εχουν δακτιλιδι στο ποδι μπορεις να δεις ποιο μηνα/χρονια γεννη8ηκαν περιπου
 
ενταξει δεν ειναι σιγουρο οτι 8ανε αδερφια π.χ εγω απο το ιδιο μαγαζι τα πηρα και την ιδια μερα σχεδον κ δεν υπηρξε καποιο προβλημα, μου κανανε μικρα κ υγιεστατα.
 
καλο και "φρονιμο" ειναι να το αφησεις αυτο για τωρα.
αφησε τα να μεγαλωσουν λιγακι και βαζεις την φωλια κατα τον μαρτιο. Αρχες ανοιξης. Μπορει να εχουν πτεροροια αλλα θα συνηθισει το θηλυκο την φωλια, να μπαινει μεσα σιγα σιγα κλπ.
οποτε απο μαιο θα αρχισει η αναπαραγωγη.λιγακι υπομονη θελει και πολυ αγαπη και ολα τα αλλα θα ερθουν μονα τους!
 
Παιδιά και εγώ έχω δύο δύο παπαγαλ μαγαζί αλλά η θυλικια δεν μπαίνει στην μόνο μια φορά ο αρσενικός τι να κανω
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Παιδιά και εγώ έχω δύο δύο παπαγαλ μαγαζί αλλά η θυλικια δεν μπαίνει στην μόνο μια φορά ο αρσενικός τι να κανω
τίποτα, εκτός από το να φροντίζεις την καθαριότητα και την σωστή διατροφή τους.
την φωλιά θα την επισκεφτούν όταν εκείνα αποφασίσουν ότι είναι έτοιμα για απογόνους
 
Back
Top