Αναπαραγωγή Ερωτήσεις σχετικά με το ζευγάρωμα στα budgerigar

Τι κριμα; Δεν εχετε αλλα μικρα, ε;Ας ελπισουμε να το βρει καποιος που αγαπαει τα ζωα και ιδιαιτερα τα παπαγαλακια για να το φροντισει. Πολυ πιθανον οι γονεις να ξαναζευγαρωσουν παλι.
 
καλησπέρα,

συνεχίζοντας μερικές απορίες για την αναπαραγωγη των μπατζι θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να κανουμε κατι σχετικα με την καθαριοτητα της φωλιας...

απο τα 7 αυγα που εκανε η θηλυκια εχουμε μεχρι τωρα ποσοστο επιτυχιας 6/7 ! Η φωλια εχει γεμισει μικρα παπαγαλακια κατι σαν παιδικη χαρα αλλα παρατηρω οτι ειναι επισης γεματη και απο ακαθαρσιες σε σημειο που η παπαγαλινα σκαβει σαν τις κοτες αν ψαχνει να βρει κατι...

πιστευετε πρεπει να επεμβω και να αφαιρεσω τις ακαθαρσιες;

ευχαριστω
 
Αφαιρεσαι την φωλια και με πολυ συντομες κινησεις βγαλε τα μικρα εξω παρε ενα μαχαιρακι και αφαιρεσαι τις πολλες κουτσουλιες.Αν εχεις καλο θα ταν να βαλεις μια μικρη στρωση με πριονιδι ωστε ο επομενος καθαρισμος να ναι πιο ευκολος.
 
20 Μαιου βγηκε το πρωτο παπαγαλακι... Δλδ απο 10 ημερων το μεγαλυτερο μεχρι 3 ημερων το μικροτερο..

φοβαμαι μηπως εκνευριστει η θηλυκια γιατι καμια φορα που βαζω φαγητο και κανω τις απαραιτητες δουλειες καθαρισμου στο κλουβι με κοιταζει πολυ απειλητικα φωναζοντας...
 
Ειδικος δεν ειμαι, αλλα πιστευω 3 ημερων ειναι πολυ μικρο ακομη για να το βγαλεις, βαλεις κτλ
Κ αφου η θυληκια ειναι ανησυχη... μηπως να το αφησεις λιγο ακομη;
 
Θα σου προτεινα να κανεις αυτο που λέει ο Φωτης με την διαφορά να αγοράσεις μια δευτερη φωλιά ως εναλλακτική και να κανεις την μεταφορά πολύ γρήγορα και να μην βαλεις μεσα κανενα υλικό γιατι τα μπαντζι δεν θέλουν τιποτα μες την φωλιά τους.

Μην στεναχωριεσαι για την θηλυκιά σου, ειναι απλά πολύ υπερπροστατευτική μανουλα! Τα ιδια ακριβως εκανε και η δικιά μου πριν λιγο καιρό... εσκουζε σαν σειρήνα οταν πλησιαζα το κλουβι κια γενικά επικρατουσε κατασταση συναγερμού. Ομως ποτε δεν εγκατελειψε την φωλια και το μωρό της...

Να μην ξεχασω να σου πω οτι όταν αγορασα την 2η φωλιά, την έπλυνα, την στεγνωσα στον ήλιο και την ψεκασα προληπτικά με σπρευ για ψειρες. Την άφησα να αεριστεί καλά και τότε την έβαλα. Επισης την φωλιά που έβγαλα την έπλυνα καλά και την ψέκασα και εκείνη. Θεωρω την 2η φωλιά ως απαραιτητη γιατι τωρα που ξαναγεννησε αυγα η θηλυκια και το μωρό ειναι ακομα μικρό, εβαλα και τις δυο φωλιες δεξια και αριστερα και στην μια μενει το μωρο και στην άλλη είναι τα καινουρια αυγά.
 
επιχειρηση "καθαρισμος" στεφθηκε με επιτυχια χωρις νευρα και εντασεις!

τα μικρα απολαμβανουν και παλι την μητρικη ζεστασια κατω απο τα φτερα της μαμας τους...

ευχαριστω πολυ
 
Νομίζω οτι τα μπατζι θελουνε και λιγο υγρασια για να γεννησουν και απ' οτι εχω ακουσει η εποχη τους ειναι το φθινοπωρο(περιοδο βροχοπτωσεων) και οχι την ανοιξη, μπορει να κανω και λαθος παντως εμενα μου ειχε κανει 5 αυγα μια θηλυκια τελη Νοεμβριου και τη βρηκα ψωφια μια μερα μεσα στη φωλια, δε ξερω τι εγινε πραγματικα και με τον αρσενικο τα πηγαινε μια χαρα.
 
Χωρίς να είμαι ειδικός και από όσα έχω διαβάσει στο site, όποτε βάλεις φωλιά το θηλυκό πιθανότατα να πάει να γεννήσει. Τώρα, αν είναι Άνοιξη ή αργότερα, δεν το ξέρω. Από όσα έχω διαβάσει εδώ και από προσωπική εμπειρία, την Άνοιξη μια χαρά γεννάνε.

Στα δικά μας τώρα μιας και είχαμε εξελίξεις... Μετά την απόδραση του μικρού η θηλυκιά δεν έδειχνε ενδιαφέρον για τη φωλιά. Πού και πού έμπαινε μέσα αλλά έβγαινε αμέσως. Αποφασίσαμε εχθές να βγάλουμε τη φωλιά και να την αφήσουμε να ηρεμήσει και να πάρει δυνάμεις μιας και πιθανόν να βάζαμε πάλι τη φωλιά τέλος Αυγούστου.

Τσέκαρα τη φωλιά πριν τη βγάλω και αφού είδα ότι δεν είχε τίποτα μέσα την αφαίρεσα. Ε, μετά από κανά δύωρο και ενώ περνούσαμε δίπλα από το κλουβί είδαμε ένα αυγουλάκι στον πάτο του κλουβιού. Γαμώτο! Πολύ γρήγορα ξαναβάλαμε τη φωλιά και βάλαμε το αυγό μέσα, αλλά είχε σπάσει ελάχιστα σε ένα σημείο. Ελπίζω να συνεχίσει να γεννάει και να δούμε σύντομα ένα νέο μέλος στην παρέα...
 
Η καταλληλοτερες εποχες για ζευγαρωματα ειναι την ανοιξη και τον Σεπτεμβριο με Οκτωμβριο. (για εξωτερικο χωρο λεω)Κι αυτο επειδη τοτε η διαρκεια φωτος και οι θερμοκρασιες ευνοουν τα πουλια.

Οσο για την θηλυκια σας που κανε αυγο αν εσπασε δεν εχει ελπιδες. Κι εμενα οταν τα κοκατιλ μου ειχαν αυγα και στα μεσα του κλωσσηματος εκανε μια πολυ μικρουλα τρυπα το αυγο και μετα απο 2 μερες πεθανε το εμβρυο. Οποτε δεν νομιζω οτι εχει νοημα να το αφησετε.Αφαιρεστε το και λογικα μεθαυριο θα κανει αλλο αυγο.
 
Δε χρειάστηκε... Το έκαναν αυτά για εμάς :) Γυρίσαμε σήμερα και το είχαν πετάξει από τη φωλιά.

Βασικά θέλαμε να κάνουμε αυτό που είπες. Να βγάλουμε τη φωλιά και να τη βάλουμε τέλος Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη. Αλλά τώρα μας έδεσαν τα χέρια, δεν περιμέναμε ότι θα ξαναγεννήσει.

Άσε που δεν έχουμε δει το αρσενικό να την βατεύει. Εκτός αν το κάνει όταν λείπουμε ο μπαγάσας...:cool1
 
Δε χρειάστηκε... Το έκαναν αυτά για εμάς :) Γυρίσαμε σήμερα και το είχαν πετάξει από τη φωλιά...


Τι φωλια τους εχετε βαλει και καταφεραν τα κοινα παπαγαλακια και σηκωσαν το αυγο και το πεταξαν εξω απο τη φωλια; 😕 Το ειχαν σπασει;
 
Τι φωλια τους εχετε βαλει και καταφεραν τα κοινα παπαγαλακια και σηκωσαν το αυγο και το πεταξαν εξω απο τη φωλια; 😕 Το ειχαν σπασει;

Ανεστη μου εχει τυχει κ εμενα κ εγω απορουσα, αλλα εχει συμβει, την κλασσικη φωλια ειχα το κουτι για τα παπαγαλακια κ καταφεραν κ το πεταξαν εξω😕
 
Ανεστη μου εχει τυχει κ εμενα κ εγω απορουσα, αλλα εχει συμβει, την κλασσικη φωλια ειχα το κουτι για τα παπαγαλακια κ καταφεραν κ το πεταξαν εξω😕

Aνατολη αν το αυγο βρεθηκε στο πατωμα σπασμενο τοτε πιθανοτατα να το εσπασαν πρωτα και ετσι μετα μπορεσαν να το πιασουν απο καπου και να το σηκωσουν.

Αλλιως αν η τρυπα της φωλιας ειναι πολυ χαμηλα και καταφεραν και το κυλισαν με καποιον τροπο...😕
 
Στη δικη μου περιπτωση δεν ηταν σπασμενο, συνεβη περυσι που ειχε μεσα 8 αυγα, οταν περασαν οι μερες κ δεν ειχε βγει πουλι, το βρηκα στον πατο, ακεραιο οχι σπασμενο ηταν κλουβιο φυσικα
 
καλησπέρα σας...

τα τελευταια και ενδιαφεροντα νεα απο την δικια μου παπαγαλο-οικογενεια...

ειπαμε να κανει η θλυκια κανενα αυγο και αυτη...#@#%$$^%$^%^%*(&^

με 7 αυγα ξεκινησαμε την αναπαραγωγικη περιοδο και το αποτελεσμα αυτης... 7/7 !

100% ποσοστο επιτυχιας με αποτελεσμα να μετραω 9 παπαγαλους απο 2 που ξεκινησα να εχω... ζητουνται αλλοι 2 παπαγαλοι για εναρξη καλοκαιρινης προετοιμασιας και συμμετοχη σε τοπικο ποδοσφαιρικο πρωταθλημα 🙂

θα προτιμουσα βεβαια να μαθαιναν να κανουν καμια δουλεια για τις ωρες που λειπω απο το σπιτι... Οχι τιποτα δυσκολο... Τα κλασσικα... σκουπισμα, μαγειρεμα, πλυσιμο 🙂

εγω παντως με το θεμα της υγρασιας δεν ασχοληθηκα. Γενικοτερα ομως το μπαλκονι που μενουν μονιμα εχει αρκετη δροσια μιας και το χτυπαει πολυ λιγη ωρα ο ηλιος

μου εχει κανει εντυπωση πως η θηλυκια καταφερνει και ταιζει τα μικρα... ακομα και αυτα που ειναι νεογεννητα, πλακωμενα απο τα μεγαλυτερα αδερφια τους και δυσκολο να τα ανακαλυψεις!

εντυπωσιακος ειναι επισης και ο μπαμπας παπαγαλος ο οποιος "ειλικρινα" δεν κανει τιποτα αλλο ολη μερα απο το να τρωει ασταματητα οτι βρισκει μπροστα του... Περιμενοντας την θηλυκια να βγει εξω απο την φωλια και να την ταισει..

αυτα προς το παρον... Ευχαριστώ 🙂
 
Είπαμε να συνεχίσουμε τα τεκταινόμενα όσον αφορά την παπαγαλοοικογένεια σε αυτό το θέμα και να μην ανοίξουμε καινούριο. Άλλωστε το συγκεκριμένο θέμα για μας αποτελεί κάτι σαν "οικογενειακό ιστορικό" μιας και όποιος το διαβάσει βλέπει από την αρχή μέχρι σήμερα την πορεία των φίλων μας.

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Την 1η του μήνα είχαμε αναφέρει το περιστατικό με το αυγό που βρήκαμε μόλις αφαιρέσαμε την φωλιά. Στις 2 του μήνα -βραδάκι μάλλον- η παπαγαλίνα γέννησε το πρώτο αυγό (αφού το άλλο είχε σπάσει και το πετάξαμε). Στις επόμενες μέρες η φωλιά απέκτησε συνολικά τέσσερα αυγά. Από τις 20 του μήνα, εδώ και τέσσερις μέρες δηλαδή, και μέχρι σήμερα τα αυγά έδωσαν τη θέση τους σε τρία μικρούλια και απομένει ακόμα ένα αυγό.:D

Έχουμε αυξήσει την τροφοδοσία σε φαγητό βάζοντας φρούτα, λαχανικά, τροφή με βιταμίνες και αυγό. Ειδικά το αυγό δεν το βρίσκει η επόμενη μέρα.

Πέντε λοιπόν τα μέλη της οικογένειας μέχρι στιγμής :). Ελπίζουμε όλα να πάνε καλά και τα μικρά να μεγαλώσουν χωρίς προβλήματα. Ανυπομονούμε να δούμε τι χρώματα θα πάρουν τελικά.
 
Να σας ζησει όολη η οικογένεια! Συναισθανομαι την χαρα σου γιατι είμαι και εγω ακριβως στην ιδια θέση!

Το αυγο να το αλλάζεις συχνά, αν χρειάζεται και 2-3 φορες την ημερα γιατι αλλοιώνεται, απο μισό ή ενα τεταρτο την φορά!


Θα περιμενουμε με χαρα να μας τα γνωρίσεις με την ευκαιρία στις Παρουσιάσεις πουλιών!
 
Να σας ζησουν! Βαλε μας κ φωτο!
Καλη συνεχεια!
 
Back
Top