Έξυπνες λύσεις-πατέντες για κλουβιά κι εξοπλισμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@Φοίβος δεν σας είχε δαγκώσει ποτέ μέσα στα τέσσερα χρόνια ; Σας ρωτάω γιατί πρόσφατα σε μια συζήτηση που είχα με τον κτηνίατρο μου ανέφερε πως όλοι οι παπαγάλοι εν δύναμη δαγκώνουν κατά την διάρκεια της ζωής τους και είναι απόλυτα φυσιολογικό γιατί χρησιμοποιούν τον Ράμφος ως μοχλό στήριξης , ως εργαλείο εξερεύνησης ,ως αμυντικό μέσω και πολλά αλλά … πρέπει να αρχίσει να μας ανησυχεί το δαγκωμα όταν γίνεται συστηματικά και για μεγάλο χρονικό διάστημα (άσχετο με το θέμα το ξέρω αλλά με προβληματίζει αρκετά )
 
Το πρώτο διάστημα όταν τον πήρα για καμιά 10αριά μέρες (αν θυμάμαι καλά), δεν δάγκωνε.
Ήταν συνέσταλμένος, εξερευνούσε τη κλούβα (του έπεσε ατελείωτη μετά το κλουβάκι που ζούσε), τα παιχνίδια (είχε ξεχάσει την ύπαρξη τους και τον σκοπό που εξυπηρετούν) και ήταν πολυλογότατος.

Είναι πάντως για εμένα τρομερά περίεργο το πως αυτό το συνεσταλμένο πουλί έχει αλλάξει έτσι καθώς ο Μπάρνι δεν είχε δείξει ποτέ του κάποιο σημάδι επιθετικότητας στα 4 χρόνια που μεγάλωσε μαζί μου...
Εσύ Ανέστη τον είχες μέχρι 4 χρονών = μωρό και μαζί σου πήρε σωστή παιδεία.
Οι...."επόμενοι" τον είχαν για 5 χρόνια, μικρό σε ηλικία πουλί δηλ και ήταν άσχετοι στο πως έπρεπε να συμπεριφερθούν σ' έναν παπαγάλο (από πάσης πλευράς).
Εγώ τον πήρα 9 χρονών, ένα πουλί δηλαδή ενήλικο ή σχεδόν ενήλικο (εν ολίγοις στα ντουζένια του).
Έχει και ένα κακό DNA λόγω του πατέρα του (του αρχιδράκουλα), που βρίσκεται το παράξενο στην όλη ιστορία;;
Όταν στον δώσω το καλοκαίρι μπορεί να είναι (πάλι) συνεσταλμένος λόγω αλλαγής περιβάλλοντος-ανθρώπων κτλ και να μην δαγκώσει...
(αν και θα ήθελα να σου ρίξει καμιά 🤣αφού κοροϊδεύεις λέγοντας μου πως εγώ φταίω που με δαγκώνει).
Απορώ (και εντυπωσιάζομαι) με την επιμονή σου να πηγαίνεις σε "ακτίνα βολής" όσο και με την ευρηματικότητά σου.

Κορυφαία ιδέα μου πάντως θεωρώ την "πατέντα" για τα...φιλιά μας!!
(τον πήρα θέλοντας και μη , να μην του δίνω και κανένα φιλάκι όποτε μου κάνει κέφι;;;; ) 😜🤣🤣🤣
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
@Sissy νομίζω ότι επειδή το νέο στοιχείο (πλαστικό καπάκι) έχει βάθος, τον περιορίζει στον χώρο του κ τον εκνευρίζει. Αν προσθέσεις κάτι, θα έλεγα να είναι φλατ, όπως ένα φλατ καπάκι από κατσαρολιτσα. Στην πρώτη φωτογραφία ειδικά, νομίζω ότι βλέπω τα νεύρα του τσαταλια! Έχουν σηκωθεί όρθια τα φτερά του κεφαλιού του!
[automerge]1678743292[/automerge]
Κ το ταψακι που λες πολύ καλό. Αν έχει βάθος, το βάθος να είναι προς το χέρι σου όχι προς εκείνον. Έτσι κ προστατεύεσαι κ δεν τον ενοχλεί. Νομίζω 🤗
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αν όλα πάνε καλά κι έρθω ξαάν το καλοκαίρι περιμένω πως και πως να τον δω. 🥰
.....είχα μια ελπίδα κι εγώ να σε δαγκώσει ο δρακουλάκης, αλλά τι να κάνω! 😔
😄Του χρόνου να είμαστε καλά θα σου δώσει να καταλάβεις!!!
....δεν πρόκειται ν' αλλάξει κάτι μέχρι τότε όπως αντιλαμβάνομαι!🤪
 
Καλημέρα κ καλό μήνα να έχουμε. Έχω ένα παράπονο που ήθελα από καιρό να καταθέσω κ αφορά αυτήν την ενότητα. Αν πρέπει να το πω σε άλλο thread ζητώ συγνώμη κ πολύ ευχαρίστως να μεταφερθεί εκεί που πρέπει το ποστ μου. Γιατί, μα γιατί δεν μπορώ να δω φωτογραφίες από τις πατέντες της Σίσσυ, αλλά βλέπω ένα εκνευριστικό ανθρωπάκι που (δήθεν) συμπάσχει με τον πόνο μου κ με λεζάντα the image is no longer available;
 
@MARY58 καλημέρα 99% tinypic ήταν ένα web service που είτε δεν ισχύει σήμερα είτε ο λογαριασμός χρήστη εκεί σταμάτησε να υφίσταται είτε έχει αποσυρθεί η φωτό που είχε γίνει share μέσω του tinypic
Υποθέσεις κάνω γιατί και χρονικά είναι πολύ πίσω αυτά τα posts που έχουν το θέμα.
Είναι σαν να ανεβάσεις link από YouTube και μετά πάψει να ισχύει για χψ λόγους ή να σταματήσει να υπάρχει το youtube
[automerge]1688278404[/automerge]
[automerge]1688278486[/automerge]
 
Το Tyipic χρησιμοποιούσα, έκλεισε και χάθηκαν όλες μου οι φωτογραφίες...
Θα βρω χρόνο κάποια στιγμή να ψάξω στα αρχεία μου και ότι σχετικές φωτογραφίες βρω θα τις στείλω στον Σταύρο @Stavros ώστε να προσπαθήσουμε να διορθωθεί αυτή η κατάσταση.
 
Back
Top