Έξυπνες λύσεις-πατέντες για κλουβιά κι εξοπλισμό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sissy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ξέρω άμα έχει αναφερθεί, για εξτρά προστασία στα πορτάκια των κλουβιών που στερούνται "κλειδώματος", έχω βρεί πολύ βολικά τα μεταλικά μανταλάκια που χρησιμοποιούμε πχ για να πιάσουμε χαρτιά μαζί που δεν θέλουμε να συρράψουμε.
 

Συνημμένα

  • IMG_20201130_125113.webp
    IMG_20201130_125113.webp
    87,2 KB · Προβολές: 41
  • IMG_20201130_125209.webp
    IMG_20201130_125209.webp
    64,1 KB · Προβολές: 41
Εγω δενω τις πορτες (πλαϊνες-μπροστινες) με αυτο της φωτογραφιας που εχει και συρματακι μεσα:
Έλλη εγώ το φοβάμαι γιατί το πλαστικό πολύ εύκολα το μασουλάνε, το συρματάκι είναι λεπτό οπότε μπορούν εύκολα να το κόψουν (οι παπαγάλοι) και είναι εύκολο να τραυματιστούν ή να δηλητηριαστούν γιατί δεν είναι ανοξείδοτο.
 
Έλλη εγώ το φοβάμαι γιατί το πλαστικό πολύ εύκολα το μασουλάνε, το συρματάκι είναι λεπτό οπότε μπορούν εύκολα να το κόψουν (οι παπαγάλοι) και είναι εύκολο να τραυματιστούν ή να δηλητηριαστούν γιατί δεν είναι ανοξείδοτο.
Πολύ σωστή παρατήρηση, ο δικός μου αραιά και που τα τσιμπάει, αλλά επειδή είναι μεταλλικά (έστω και βαμένα), δεν έχω θεωρώ πρόβλημα. Επίσης μεγαλύτερα μεταλλικά μανταλάκια (βγαίνουν σε διάφορες διαστάσεις) τα χρησιμοποιώ σε τραπέζι για να συγκρατεί το πλαστικό τραπεζομάντηλο, από αέρα, στο χώρο που έχω το κλουβί, αντικαθιστώντας τις μεταλλικές/πλαστικές πιάστρες. Και τα οποία είναι και πρακτικά "αόρατα" μιας και πιάνουν κάτω από την γωνία και όχι πάνω στο τραπέζι😉
 
@Sissy Εχεις δικιο!και σφιχτα να το δεσεις παλι το κοβουν;δηλαδη να μην ειναι χαλαρο, να το σφιξεις ωστε να μην χωραει η αρχη του ραμφους!παλι θα το κοψουν;αλλα θα μου πεις αμα το βαλουν στο ματι οι παπαγαλοι μεχρι και αλυσιδα που λεει ο λογος κοβουν 😂!στα καναρινια που βαζω ειναι ολα στην θεση τους!δηλαδη το περναω εκει που θελω και το σφιγγω τελειως κανοντας πλεξουδα!δεν υπαρχει περιθωριο να μπει το ραμφος ωστε να αρχισει η δουλεια του κοψιματος!βεβαια διαφορετικη δυναμη εχει το καναρινι απο τον παπαγαλο!Κανω πισω στο συγκεκριμενο προιον για τους παπαγαλους😊

@GregCC Οσα χρονια το χρησιμοποιω (σε καναρινια) δεν εχω δει ουτε κοψιματα ουτε τιποτα!φαινεται τα καναρινια μου ειναι τεμπελικα μονο το φαγητο τους νοιαζει 😂!τα μανταλακια αυτα ειναι σχετικα μεγαλα ή και μικροτερα να βαλω πιστευω οτι τοτε ειναι που θα τους κινησει την περιεργεια και μπορει λογικα να αρχισουν να το επεξεργαζονται!με το πρασινο αυτο ουτε που ασχολουνται γι αυτο το βαζω τοσα χρονια!αλλα τα μανταλακια που ειπες ειναι υπεροχη ιδεα!
 
Επίσης για εξωτερική μπανιέρα σε πόρτα συρόμενη προς τα πάνω, βάζω για εξτρά ασφάλεια, δυο κομμάτια λάστιχο με γαντζάκια στις άκρες. Και μια φωτογραφία για τις πολλές χρήσεις που μπορεί να ΄χουν τα μεταλλικά μανταλάκια🙂
 

Συνημμένα

  • IMG_20201201_092346.webp
    IMG_20201201_092346.webp
    105,7 KB · Προβολές: 51
  • IMG_20201201_093434.webp
    IMG_20201201_093434.webp
    419 KB · Προβολές: 51
  • IMG_20201201_093426.webp
    IMG_20201201_093426.webp
    67,4 KB · Προβολές: 51
Να μεταφέρω εδώ και αυτή την ιδέα
#14
ώστε να μπορέσουν πουλιά που δεν είναι ταϊσμένα στο χέρι (=χρειάζονται ανθρώπινη αλληλεπίδραση και συντροφιά), να μείνουν μόνα και προστατευμένα από κινδύνους γι'αρκετές μέρες.

Κάποιος που σκέφτεται ν' αφήσει μόνο του ένα (ή περισσότερα) καναρίνια ή άγριους παπαγάλους θα πρέπει να σκεφτεί κάποια βασικά θέματα.
πχ
Το θέμα της εποχής , αυτό αφορά κυρίως το καλοκαίρι δηλ τις υψηλές θερμοκρασίες ώστε να μην πάθει θερμοπληξία το πουλάκι.
Εκτός από την ποσότητα τροφής, που πρέπει να έχουμε υπ' όψιν και το θέμα του νερού, που δεν αφορά μόνο στην ποσότητα αλλά και για πόσο διάστημα θα διατηρηθεί καθαρό και φρέσκο (και πάλι παίζει η εποχή δηλαδή η ζέστη δεν βοηθάει).
Θα πω με ποιες προϋποθέσεις είχα αφήσει τα καναρίνια μου, όταν χρειάστηκε κάποιο καλοκαίρι, ενώ δεν υπήρχαν οι προϋποθέσεις να τα πάρω μαζί (τρία μεγάλα κλουβιά = 6 καναρίνια) και δεν υπήρχε κάποιος να τα φροντίσει.
Τα πουλιά αυτά ζούσαν μέσα στο σπίτι, λόγω καλοκαιριού τα έβγαζα αρκετές ώρες στη βεράντα (έχω πολλά φυτά που έκαναν σκιά).
Τοποθέτησα τα κλούβια το ένα κοντά στο άλλο, χωρίς τους πάτους τους *κάτω από ένα τραπέζι, σε μέρος της βεράντας με σκιά και χωρίς ρεύματα αέρα.
Έβαλα στο κάτω μέρος κάθε κλουβιού από ένα μπεκ αυτόματου ποτίσματος των φυτών (που ήδη είχα) στερεωμένα μέσα σε μπολ, ρύθμισα το αυτόματο πότισμα να ποτίζει τρεις φορές καθημερινά για 10' (για να βγαίνει δροσερό το νερό ) και να υπερχειλίζει σε μπολ, ώστε να ξεπλένονται συχνά και οι κουτσουλιές τους.
Έβαλα μπόλικη τροφή σε διάφορα σημεία των κλουβιών και.
Έκλεισα» γύρω γύρω (από πόδι σε πόδι) το τραπέζι με *πλαστικό δίχτυ (αυτό το προστατευτικό, που βάζουν στα μπαλκόνια για τα παιδάκια).
Τοποθέτησα γλάστρες γύρω και πάνω στο τραπέζι η κάθε μια από αυτές είχε και από ένα μπεκ ποτίσματος.
Δημιούργησα με αυτό τον τρόπο περισσότερη προστασία από τη ζέστη και δροσιά αφού πάνω από τα κλούβια έτρεχε νερό και έπεφτε γύρω από το τραπέζι.
Δημιουργήθηκε έτσι ένα μεγάλο προστατευτικό «κλουβί-τραπέζι» των τριών μικρότερων κλουβιών με τα πουλιά.
Με αυτόν τον τρόπο:
Απέκλεισα τις επιθέσεις αρπακτικών αλλά κράτησα και σε απόσταση «επίσκεψεις» άγριων πουλιών ( =μεταφορά ασθενειών).
Λείψαμε περίπου 15 μέρες αν θυμάμαι καλά.
*Να τονίσω πως όλα αυτά στήθηκαν μια βδομάδα πριν φύγουμε ώστε να υπάρχει ο χρόνος δοκιμών, να έχω πλήρη αντίληψη των αντιδράσεων των πουλιών και διαπίστωσης προβλημάτων (που δεν υπήρξαν).
Βασικό: Οι μπαταρίες στο μηχάνημα ποτίσματος πρέπει να είναι «φρέσκες».
Γυρίζοντας βρήκα τα πουλιά κελαηδούν ανανεωμένα, να πλατσουρίζουν με λαχτάρα κάθε τόσο στο φρέσκο νερό...
Τόσο το ευχαριστήθηκαν, που έως να τελειώσει το καλοκαίρι τους άφησα να ζήσουν σε αυτή την καταπράσινη και δροσερή μικρή όαση!🙂
,
*Μετά το πλέγμα τύλιξα γύρω από το τραπέζι με τούλι (που αγόρασα με το μέτρο στο Μοναστηράκι), τα νερά φέρνουν και κουνούπια.
 
Ψάχνω την πατέντα που θα μπορώ να "σφραγίζω" αποσπώμενη σχάρα κ συρτάρι όταν μετακινώ το κλουβί για να μην την ξαναπατήσω. Τις προάλλες, μεταφέροντας την Ζευγαρώστρα του από το μπαλκόνι στο δωμάτιο, μου έφυγε σχάρα κ συρτάρι κ ευτυχώς ο μικρούλης μου είναι τεμπελάκος που κ με το θόρυβο όταν έπεσαν κάτω, δεν κούνισε βλέφαρο κ δεν μου έφυγε. Καμμιά ιδέα;
[automerge]1653217859[/automerge]
Επιπλέον, εμένα με έχουν βοηθήσει πολύ αυτά τα μανταλάκια που ανακάλυψα στα συρτάρια της μητέρας μου, με κοιλότητες εσωτερικά που σφραγίζουν καλά την πόρτα (τα χρησιμοποιώ για την πλαϊνή που έχω αχρηστεύσει το ελατήριο).

IMG_20220521_121320.jpg IMG_20220521_121447.jpg
 

Συνημμένα

  • IMG_20220522_121143.webp
    IMG_20220522_121143.webp
    348,1 KB · Προβολές: 43
Τελευταία επεξεργασία:
Το κάτω μέρος του κλουβιού είναι σιδερένιο ή πλαστικό δεν μπορώ να καταλάβω (ρηχό το βλέπω).
Βάλε μια φωτογραφία χωρίς το προστατευτικό, κυρίως ενδιαφέρει να φαίνεται το κάτω μέρος (με και χωρίς τον πάτο του).🙂
 
Είναι σιδερένιο. Έχει αποσπώμενη σχάρα κ συρτάρι. Όλα σιδερένια. Ίσως μπερδεύει που έχω βάλει λευκές σελίδες Α3 για υπόστρωμα. Ήταν κ το προστατευτικό κλουβιού...

IMG_20220522_190744.jpgIMG_20220522_190749.jpg
[automerge]1653236548[/automerge]
Με σχάρα κ χωρίς
[automerge]1653236966[/automerge]
Κ εδώ ο Σοφοκλής κάνει τον bon viveur και μου ζητάει κ τα ρέστα. Συγνώμη για αυτό αλλά είχε πολύ πλάκα.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220522_191442.webp
    IMG_20220522_191442.webp
    767,4 KB · Προβολές: 47
  • IMG_20220522_191519.webp
    IMG_20220522_191519.webp
    633,1 KB · Προβολές: 50
  • IMG_20220522_192106.webp
    IMG_20220522_192106.webp
    264,6 KB · Προβολές: 51
  • IMG_20220522_191711.webp
    IMG_20220522_191711.webp
    24,3 KB · Προβολές: 44
Τελευταία επεξεργασία:
@Ledagcc σ'ευχαριστώ. Συγνώμη για το εκτός θεματος, αλλά είχε πλάκα. Με παρακολουθούσε που έβγαζα φωτό το κλουβί του κ μετά όταν άρχισα να βγάζω αυτόν δεν δυσανασχέτησε κ με άφηνε να παίρνω διάφορες φωτό. Μιλάμε για πολύ κοντινή απόσταση. Μου πόζαρε ο κύριος.😜
 
Αν κατάλαβα καλά ίσως η αγορά μικρών κρίκων (από κατάστημα ειδών κατασκευής κοσμημάτων ? δεν γνωρίζω ακριβώς πως ονομάζονται) σαν κι αυτούς της φωτογραφίας που θα κλείσεις εσύ με μια μικρή τανάλια...
Screenshot_20220524-012823_Google.webp
Screenshot_20220524-014124_Gallery.webp
..στο τελευταίο-ακρκριανό συρματάκι της σχάρας και στο οριζόντιο ή σε κάθετο του κλουβιού (όποιο ταιριάζει καλύτερα ώστε μετά το "δέσιμο" να μείνει το μικρότερο κενό.
 
@Sissy Καλημέρα. Σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω. Δεν το εξήγησα καλά. Το συρτάρι κ η σχάρα είναι αποσπώμενα. Όταν μεταφέρω την Ζευγαρώστρα του με κλίση που μπορεί να γίνει κατά την μεταφορά, υπάρχει ο κίνδυνος να φύγει η σχάρα κ το συρτάρι κ να πέσουν κάτω, (όπως κ έγινε μια φορά) κ ο Σοφοκλινιος να δραπετεύσει για να ζευγαρωσει. ( Είναι στα ντουζενια του!). Εάν βάζω , βγάζω κρικακι εκτός ότι θα χαλάσει ( άνοιξε κρικακι- κλείσε κρικακι), δεν φαίνεται ικανό να τα συγκρατήσει στην θέση τους. Σκεφτόμουν το κάτω " μπρελόκ" του falkonis να κουμπωσω στο χερούλι της σχάρας, αλλά δεν είμαι σίγουρη. Κ πάλι σ'ευχαριστώ.
 

Συνημμένα

  • 1653365794343.webp
    1653365794343.webp
    5,8 KB · Προβολές: 0
Νομίζω πως κατάλαβα.Μια λύση για να μην "ταλαιπωρούνται" τα κάγκελα είναι να τα δένεις με άχρωμο και χωρίς λούστρο δερμάτινο κορδόνι-κορδόνια, μπρος πίσω ή δεξιά αριστερά των πλευρών του κλουβιού (εννοείται στο κατώτερο καγκελάκι του κλουβιού με το ακριανό της σχάρας).
Όσο για το συρτάρι, θα πρέπει να υπάρχουν σύρματα (κάτι δηλ που το κρατά ενωμένο με το κλουβί) δέσε αυτό το στήριγμα με κάποιο κάγκελο του βασικού κλουβιού. 🙂
 
Back
Top